Metropolitan politsiya komissari ser Mark Roulining so‘nggi bayonotlari Britaniya jamoat hayotida xavfli tendensiyani ko‘rsatmoqda: antisemitizm va Isroil davlatini tanqid qilish o‘rtasidagi farq yo‘qolib bormoqda.
Rouli ba’zi namoyish tashkilotchilari mitinglarni ataylab sinagogalar yonidan o‘tkazib, britaniyalik yahudiylarni qo‘rqitayotganini aytdi. Haqiqiy antisemitizm, albatta, jiddiy qabul qilinishi kerak, ammo G‘azoni himoya qilish yoki Isroil zo‘ravonligiga qarshi chiqish endi shubhali siyosiy harakat sifatida qaralmoqda.
Muammo shundaki, Britaniya yahudiylarga nafrat bilan Isroil hukumatining siyosatiga qarshilikni farqlay olmayapti. Bu farq nafaqat falastinliklar, balki yahudiy jamoalari uchun ham muhim.
Falastinliklar uchun bu holat og‘riqli tanish: ularning falokati ikkinchi darajali deb hisoblangan. Hozir esa G‘azo vayron bo‘layotgan bir paytda, falastinliklarning qayg‘u va g‘azabi “boshqarilishi kerak bo‘lgan noqulaylik” sifatida ko‘rilmoqda.
Ikki yarim yildan ortiq vaqt davomida G‘azoda etnik tozalash, jamoaviy jazo va genotsid kabi atamalar ishlatilmoqda. Biroq Britaniyada siyosiy va media muhokamalar vayronagarchilikdan ko‘ra, unga qarshi chiqayotganlarning “tahdidi”ga qaratilgan.
Yuz minglab odamlar sulh, Britaniyaning harbiy yordamini to‘xtatish va javobgarlikni talab qilib chiqishdi. Namoyishlarda yahudiylar, musulmonlar, xristianlar va hatto Holokostdan omon qolganlar qatnashdi. Shunga qaramay, Britaniya siyosiy elitasi bu marshlarni xavfli va antisemitik deb atamoqda.
Bu yerda muhim farq: antisemitizm va noqulaylik, nafrat va siyosiy norozilik o‘rtasidagi farq. Isroil harbiy harakatlariga qarshi namoyishlarni avtomatik ravishda yahudiylarga dushmanlik deb qarash, yahudiy kimligini Isroil davlati bilan tenglashtirishni anglatadi.
Britaniyada ko‘plab yahudiylar Isroilning G‘azodagi urushiga qarshi chiqishdi. Ular davlatni tanqid qilish xalqni yomon ko‘rish emasligini tushunadi. Rossiyani tanqid qilish ruslarga nafrat, Amerikaga qarshi urushlar amerikaliklarga dushmanlik deb hisoblanmaydi. Faqat Isroilga kelganda bu farq yo‘qoladi.
Agar odamlarga Isroil harakatlariga qarshi chiqish antisemitizm deb aytilsa, ular yahudiylarni bu harakatlar bilan bog‘lay boshlaydi. Bu yahudiy jamoalarini himoya qilish o‘rniga, keskinlikni oshiradi.
Siyosiy rahbarlar va politsiya antisemitizmga qarshi kurashishi, shu bilan birga urush jinoyatlariga qarshi chiqish huquqini himoya qilishi kerak. Falastin namoyishlarini bostirish keskinlikni kamaytirmaydi. Britaniya ko‘chalarida shunchaki g‘azab emas, axloqiy dahshat namoyon bo‘lmoqda.

Недавние заявления комиссара столичной полиции сэра Марка Роули о том, что некоторые пропалестинские демонстрации в Лондоне посылают «ощущение антисемитизма», свидетельствуют об опасной тенденции в британской общественной жизни: смешении антисемитизма с критикой израильского государства.
Роули предположил, что организаторы протестов намеренно проводят марши рядом с синагогами, запугивая британских евреев. Любое запугивание еврейских общин должно восприниматься серьезно, но Британия вступает на опасную территорию, когда протесты против разрушения Газы или оппозиция насилию Израиля считаются подозрительными и антиеврейскими.
Проблема больше не в том, как Британия борется с антисемитизмом, а в том, может ли она отличать ненависть к евреям от оппозиции политике израильского правительства. Это различие имеет огромное значение как для палестинцев, так и для еврейских общин.
Для палестинцев этот момент болезненно знаком: их катастрофа всегда считалась второстепенной. Теперь, когда Газа разрушается на глазах у всего мира, палестинцы в Британии обнаруживают, что даже говорить о своем горе и потерях становится источником дискомфорта, требующего управления.
Более двух с половиной лет мир наблюдает сцены из Газы, которые эксперты описывают как этническую чистку, коллективное наказание и геноцид. Целые кварталы стерты с лица земли, семьи уничтожены, больницы разбомблены. Однако в Британии политические и медийные дискуссии сосредоточены не на разрушениях, а на предполагаемой угрозе со стороны протестующих.
Сотни тысяч людей вышли на марши с требованием прекращения огня и прекращения британской военной поддержки Израиля. В демонстрациях участвовали евреи, мусульмане, христиане, атеисты и даже пережившие Холокост. Тем не менее, значительная часть британского истеблишмента продолжает изображать эти марши как опасные и антисемитские.
Существует разница между антисемитизмом и дискомфортом, между ненавистью и политическим инакомыслием. Автоматическое приравнивание протестов против израильских военных действий к враждебности к евреям подразумевает, что еврейская идентичность неотделима от действий израильского государства. Это несправедливо и неточно.
Многие евреи в Британии публично выступили против войны Израиля в Газе. Они понимают: критиковать государство — не значит ненавидеть народ. Критика России не считается русофобией, оппозиция американским войнам — враждебностью к американцам. Только когда речь идет об Израиле, это различие рушится.
Если людям постоянно говорят, что протесты против действий Израиля антисемитские, некоторые неизбежно начнут ассоциировать евреев с этими действиями. Вместо защиты еврейских общин это рискует углубить напряженность.
Политические лидеры и полиция должны бороться с антисемитизмом, но также защищать демократическое право выступать против военных преступлений и массовых убийств. Подавление пропалестинских протестов не снизит напряженность. На улицах Британии — не просто гнев, а моральный ужас перед тем, что многие считают геноцидом в реальном времени.