Germaniya kansleri Fridrix Merz Ukrainaga Yevropa Ittifoqiga toʻliq aʼzo boʻlish jarayonini kutmasdan, ovoz berish huquqisiz “assotsiativ aʼzolik” berishni taklif qildi.
Merz Yevropa Ittifoqi rahbarlari Ursula fon der Lyayen va Antonio Kostaga yoʻllagan maktubida Ukrainaning toʻliq aʼzolikka kirish jarayoni uzoq va murakkab ekanini taʼkidlab, vaqtinchalik yechim taklif qildi.
Taklifga koʻra, Ukraina Yevropa Ittifoqi sammitlari va vazirlar yigʻilishlarida qatnashishi, biroq ovoz berish huquqiga ega boʻlmasligi kerak. Shu bilan birga, blokning oʻzaro yordam bandi bilan qamrab olinishi va YI byudjetidan mablagʻ olishi mumkin.
Merz bu “toʻliq boʻlmagan aʼzolik” emasligini va Ukraina kelajakda toʻliq aʼzo boʻlishi kerakligini taʼkidladi. Biroq, agar Kiyev qonun ustuvorligi standartlaridan chekinib qolsa, vaqtinchalik aʼzolikni bekor qilish mexanizmi ham nazarda tutilgan.
Ushbu taklif Yevropa Ittifoqi aʼzolari va Ukrainaning oʻzida shubha bilan qabul qilinishi mumkin, chunki Ukraina vaqtinchalik yechimlar uni cheksiz noaniqlikda qoldirishidan xavotirda. 2027-yil Ukraina aʼzoligi uchun mumkin boʻlgan sana sifatida tilga olingan boʻlsa-da, rasmiylar yaqin yillarda toʻliq aʼzolikni kutmagan.

Канцлер Германии Фридрих Мерц предложил предоставить Украине «ассоциированное членство» в Европейском союзе без права голоса, чтобы приблизить ее к блоку до завершения процесса полного вступления.
В письме главам ЕС Урсуле фон дер Ляйен и Антониу Косте Мерц заявил, что процесс вступления Украины в ЕС займет много времени из-за многочисленных препятствий и политической сложности ратификации.
По предложению Мерца, Украина сможет участвовать в саммитах ЕС и встречах министров, но без права голоса. При этом она будет охвачена пунктом о взаимопомощи блока и сможет получать финансирование из частей бюджета ЕС.
Мерц подчеркнул, что это не «облегченное членство», и Украина должна в конечном итоге стать полноправным членом. Однако предусмотрен механизм отмены временного членства в случае отступления Киева от стандартов верховенства закона.
Предложение может быть встречено скептически как партнерами Германии по ЕС, так и самой Украиной, которая опасается бесконечного переходного периода. Официальные лица ЕС не ожидают полного членства Украины в ближайшие годы, несмотря на то, что 2027 год упоминался как возможная дата.