Germaniya kansleri Fridrix Merts hukumati pensiya yoshini 67 dan 70 ga oshirishni rejalashtirayotgani haqidagi xabar kuchli tanqidlarga sabab bo‘ldi. Bild nashrining ma’lumotiga ko‘ra, 2040-yillarda yosh 68 ga, 2050-yillarda 69 ga, 2060-yillarda esa 70 ga yetkazilishi ko‘zda tutilgan. Shu bilan birga, pensiya to‘lovlari miqdorini biroz kamaytirish taklif qilinmoqda.
Muxolifat partiyalari, kasaba uyushmalari va hatto Mertsning o‘z partiyasi — markazchi o‘ng Xristian Demokratik Ittifoqi (CDU) ichidagi ishchilar huquqlari guruhi bu rejani keskin qoraladi. Ularning fikricha, bu keksa avlodga nisbatan adolatsizlik bo‘ladi.
Biroq, kansler matbuot kotibi Bild xabarini “spekulyatsiya” deb atadi va rad etdi. Hukumatning kichik koalitsion sherigi — Sotsial-demokratik partiya (SPD) esa asossiz xabarlarga izoh berishni rad etdi.
Germaniyada uzoq vaqtdan beri tug‘ilish darajasining pastligi sababli pensiya tizimi muammosi muhokama qilinmoqda. Mutaxassislar immigratsiyasiz pensiya tizimi barbod bo‘lishi mumkinligi haqida ogohlantirmoqda.

Сообщение о том, что правительство канцлера Фридриха Мерца намерено повысить пенсионный возраст с 67 до 70 лет, вызвало жесткую критику. Согласно данным таблоида Bild, возраст планируется повысить до 68 лет в 2040-х, до 69 в 2050-х и до 70 в 2060-х годах. Также предлагается незначительно снизить размер пенсионных выплат.
Оппозиционные партии, профсоюзы и даже рабочее крыло собственной партии Мерца — правоцентристского Христианско-демократического союза (ХДС) — резко раскритиковали этот план, назвав его несправедливым по отношению к пожилым людям.
Однако позже представитель канцлера опроверг сообщение Bild, назвав его спекуляцией. Младший коалиционный партнер — Социал-демократическая партия (СДПГ), контролирующая Министерство труда, — отказалась комментировать неподтвержденные данные.
В Германии уже давно обсуждается проблема пенсионной системы из-за низкой рождаемости. Эксперты предупреждают, что без иммиграции система может рухнуть.