AQSh Demokratik partiyasi 2024-yilgi prezidentlik saylovlarida Kamala Harrisning Donald Trampga yutqazish sabablarini o‘rganuvchi uzoq kutilgan hisobotni e’lon qildi. Biroq payshanba kuni oshkor etilgan hujjat to‘liq emas va xulosasiz bo‘lib, faktik xatolar va da’volarni shubha ostiga qo‘yuvchi izohlar bilan to‘ldirilgan.
Demokratik Milliy Qo‘mita (DNC) raisi Ken Martin hisobotning kamchiliklarini tan oldi, ammo uni yashirishdan ko‘ra, hozirgi holatda e’lon qilish kamroq chalg‘ituvchi bo‘lishini aytdi. “Men bu mahsulotdan faxrlanmayman; bu mening standartlarimga javob bermaydi va sizning standartlaringizga ham javob bermaydi. Hisobotdagi narsalarni yoki unda yo‘q narsalarni ma’qullamayman”, dedi Martin.
Hisobotda G‘azo va Isroil haqida birorta ham eslatma yo‘q. 2024-yilgi saylov oldidan Isroilning G‘azodagi genotsid urushi Demokratlar va Harris uchun eng bahsli masalalardan biri edi. Biden-Harris ma’muriyati Isroilga 18 milliard dollar yordam ajratgan va BMT Xavfsizlik Kengashining bir necha rezolyutsiyasini veto qilgan. Ba’zi so‘rovlar G‘azo siyosati Harrisning mag‘lubiyatining asosiy sabablaridan biri ekanini ko‘rsatgan.
Hujjatning bir qancha bo‘limlari, jumladan, ijroiya xulosasi va xotimasi butunlay yo‘q. Ularning o‘rnida “ushbu bo‘lim muallif tomonidan taqdim etilmagan” degan yozuv bilan “kutilmoqda” so‘zi qo‘yilgan. Hujjatda shubhali va yolg‘on da’volar mavjud bo‘lib, “da’vo ommaviy hisobotlarga zid”, “ma’lumotlar noto‘g‘ri” kabi izohlar bilan belgilangan.
Hisobotga ko‘ra, DNC 2022-yilgi oraliq saylovlar oldidan Jill Baydenni qo‘llash yo‘llarini o‘rganish uchun so‘rov o‘tkazgan, ammo vitse-prezident Harris uchun shunday tadqiqot qilinmagan. Hujjat, shuningdek, Oq uyni Harrisga immigratsiya masalalari bo‘yicha yetarlicha tayyorgarliksiz topshiriq berishda ayblaydi.
Hisobotda Xarris kampaniyasining o‘z qarashlarini ilgari surish o‘rniga, Trampni mag‘lub etish muhimligiga e’tibor qaratgani tanqid qilinadi. “Harris ‘Tramp emas’ va ‘prokuror jinoyatchiga qarshi’ degan ta’rifdan tashqariga chiqa olmadi”, deyiladi hujjatda. Ammo Demokratik ma’muriyat davrida mamlakatni qamrab olgan arzonlik inqirozi sharoitida “Tramp bilan aniq kontrast yetarli motivator emas edi”.

Демократическая партия США опубликовала долгожданный отчет о причинах поражения Камалы Харрис на президентских выборах 2024 года от Дональда Трампа. Однако обнародованный в четверг документ оказался неполным и неубедительным, изобилующим фактическими ошибками и аннотациями, ставящими под сомнение его утверждения.
Председатель Демократического национального комитета (DNC) Кен Мартин признал недостатки отчета, но заявил, что его сокрытие было бы большим отвлечением, чем публикация в текущем виде. «Я не горжусь этим продуктом; он не соответствует моим стандартам и не будет соответствовать вашим. Я не одобряю то, что в отчете есть или чего в нем нет», — сказал Мартин.
В отчете нет ни одного упоминания о Газе и Израиле. Перед выборами 2024 года геноцидная война Израиля в Газе была одним из самых спорных вопросов для демократов и Харрис. Администрация Байдена-Харрис выделила Израилю $18 млрд и наложила вето на несколько резолюций СБ ООН. Некоторые опросы показали, что политика в Газе была одной из главных причин поражения Харрис.
Несколько разделов документа, включая исполнительное резюме и заключение, полностью отсутствуют. Вместо них стоит слово «ожидается» с пометкой «этот раздел не был предоставлен автором». Документ содержит множество сомнительных и ложных утверждений, отмеченных аннотациями «утверждение противоречит публичным отчетам», «данные неверны».
Согласно отчету, DNC проводил опросы перед промежуточными выборами 2022 года для изучения поддержки Джилл Байден, но аналогичного исследования для Харрис не проводилось. Документ также критикует Белый дом за возложение на Харрис ответственности за иммиграцию без должной подготовки.
В отчете отмечается, что кампания Харрис не смогла продвигать собственное видение, сосредоточившись на важности победы над Трампом. «Харрис боролась с определением, выходящим за рамки «не Трамп» и «прокурор против преступника»», — говорится в документе. Однако в условиях кризиса доступности при демократической администрации «очевидный контраст с Трампом не был достаточным мотиватором».