AQSh harbiy-dengiz kuchlari vaziri vazifasini bajaruvchi Hung Cao Senatdagi tinglovda Tayvanga 14 milliard dollarlik qurol-yarog‘ sotilishi to‘xtatilganini ma’lum qildi. Bunga sabab sifatida Eron bilan urush uchun o‘q-dorilar zaxirasini saqlash zarurati ko‘rsatilgan.
Cao, AQSh prezidenti Donald Tramp Xitoy rahbari Si Szinpin bilan uchrashuvdan so‘ng ushbu savdo haqida noaniq gapirganidan bir necha kun o‘tib, bu bayonotni berdi. Tayvan prezidenti devoni matbuot kotibi esa juma kuni AQShning qurol sotishni o‘zgartirgani haqida hech qanday ma’lumot olmaganliklarini aytdi.
AQShning Tayvanga qurol sotishi uzoq vaqtdan beri Pekinni g‘azablantirib kelmoqda. Xitoy Tayvanni o‘z hududi deb hisoblaydi va uni kuch bilan qaytarib olish imkoniyatini istisno qilmaydi. Cao tinglovda “Hozir bizda ‘Epic Fury’ operatsiyasi uchun yetarli o‘q-dorilar borligiga ishonch hosil qilish uchun tanaffus qilmoqdamiz”, dedi.
14 milliard dollarlik paket Trampning ma’qullashini oylar davomida kutmoqda. U Lockheed Martin’ning PAC-3 havo hujumiga qarshi raketalari va yer-havo raketa tizimlarini o‘z ichiga oladi. Tramp Fox News’ga bergan intervyusida bu paketni Xitoy bilan “juda yaxshi savdo vositasi” deb atagan.
Tramp, shuningdek, Tayvan rahbari Lay Chin-te bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri muzokara olib borishini aytdi, bu diplomatik an’anadan keskin farq qiladi va Pekinni g‘azablantirishi mumkin. AQSh va Tayvan rahbarlari o‘nlab yillar davomida to‘g‘ridan-to‘g‘ri gaplashmagan. Pekin o‘tgan dekabrda AQSh Tayvanga 11 milliard dollarlik qurol sotilishini ma’qullaganida qattiq e’tiroz bildirgan edi.

Исполняющий обязанности министра военно-морских сил США Хунг Као заявил на слушаниях в Сенате, что продажа оружия Тайваню на сумму 14 миллиардов долларов приостановлена для обеспечения наличия боеприпасов для войны с Ираном.
Это заявление прозвучало через несколько дней после того, как президент Дональд Трамп уклонился от четкого ответа на вопрос о продаже после встречи с председателем КНР Си Цзиньпином. Представитель канцелярии президента Тайваня в пятницу заявил, что не получал информации о «корректировках продажи оружия» со стороны США.
Продажа американского оружия Тайваню давно раздражает Пекин, который считает самоуправляемый остров своей территорией и не исключает силового захвата. Као отметил, что пауза связана с операцией «Epic Fury» — совместной военной операцией США и Израиля в Иране.
Пакет на 14 миллиардов долларов, включающий зенитные ракеты PAC-3 и системы «земля-воздух», ожидает одобрения Трампа уже несколько месяцев. Трамп назвал его «очень хорошим рычагом для переговоров с Китаем» и пообещал принять решение в ближайшее время.
Трамп также заявил, что намерен лично обсудить продажу с тайваньским лидером Лай Циндэ, что станет резким отходом от дипломатической традиции и может вызвать гнев Пекина. В декабре Китай решительно осудил одобрение США продажи оружия Тайваню на 11 миллиардов долларов.