Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy Yevropa Ittifoqi rahbarlariga maktub yo'llab, Ukrainaning blokka a'zo bo'lish jarayonini boshlash vaqti kelganini, assotsiativ a'zolik taklifini "adolatsiz" deb atadi.
Zelenskiyning so'zlariga ko'ra, assotsiativ a'zolik Ukrainani "ovozsiz" qoldiradi, chunki u ovoz berish huquqiga ega bo'lmaydi, bu esa Kiyevning manfaatlarini ilgari surishiga to'sqinlik qiladi.
Ukraina Yevropa Ittifoqiga a'zo bo'lish harakatlarini kuchaytirdi, chunki Vengriyaning sobiq bosh vaziri Viktor Orban o'tgan oy parlament saylovlarida mag'lub bo'ldi. Orban Rossiya bilan yaqin aloqalarni saqlab, Budapesht veto huquqidan foydalanib Ukrainaning a'zolik taklifini to'sib qo'ygan va Kiyevga yordamni kechiktirgan edi.
Zelenskiyning YI a'zoligiga intilishi Kiyev va Moskva jang maydonida o'z manfaatlarini ilgari surishga harakat qilayotgan bir paytga to'g'ri kelmoqda.
Sharqiy Ukrainadagi Rossiya tomonidan bosib olingan Lugansk viloyati rahbari Leonid Pasechnikning aytishicha, bir kun avvalgi dron hujumida o'lganlar soni 10 kishiga yetgan. Hujumda 48 kishi yaralangan, 11 kishi bedarak yo'qolgan.
Vladimir Putin o'z kuchlariga hujumga javob berishni buyurgan. Hujum Starobilsk shahridagi talabalar yotoqxonasiga urilgan. Birlashgan Millatlar Tashkiloti voqea haqidagi xabarlardan xavotirda ekanligini bildirdi, ammo tafsilotlarni tasdiqlay olmasligini ta'kidladi.
Kiyev yotoqxonaga zarba berganini rad etib, hududdagi elita dron qo'mondonlik bo'linmasini nishonga olganini va xalqaro gumanitar huquqga rioya qilishini aytdi.
Ukraina harbiylari Rossiyaning Perm viloyatidagi yirik kimyoviy zavod Metafrax Chemicalga zarba berdi. Zelenskiyning so'zlariga ko'ra, korxona mahsulotlari rus harbiy ishlab chiqarish ob'ektlarini, jumladan samolyot uskunalari va dronlar, raketa dvigatellari va portlovchi moddalarni ta'minlaydi. Ishlab chiqarish jarayoni to'xtatildi.
Ukraina, shuningdek, Rossiyaning neft infratuzilmasiga hujum qilib, Yaroslavl shahridagi neftni qayta ishlash zavodiga zarba berdi. Novorossiysk portida dron qoldiqlari neft terminalida yong'inga sabab bo'lib, kamida ikki kishi yaralandi.
Zelenskiy X ijtimoiy tarmog'ida Ukraina yil boshidan beri deyarli 600 kvadrat kilometr hududni qaytarib olganini, Kiyevning yutuqlari Moskvani urushni tugatish bo'yicha muzokaralarga majbur qilayotganini aytdi. Uning so'zlariga ko'ra, yil boshidan beri 86 mingga yaqin rus askari halok bo'lgan, kamida 59 ming kishi og'ir yaralangan va 800 kishi asirga olingan.
Ukraina Rossiya harbiy va iqtisodiyoti uchun muhim infratuzilmaga hujumlarni kuchaytirdi. Ukraina rasmiylari Rossiya yangi hujumga tayyorgarlik ko'rayotgan bo'lishi mumkin deb hisoblamoqda.

Президент Украины Владимир Зеленский направил письмо лидерам Европейского союза, заявив, что пришло время начать процесс вступления Украины в блок, назвав предложение об ассоциированном членстве "несправедливым".
По словам Зеленского, ассоциированное членство оставит Украину "безголосой", поскольку она не будет иметь права голоса, что помешает Киеву продвигать свои интересы.
Украина активизировала усилия по вступлению в ЕС после того, как бывший премьер-министр Венгрии Виктор Орбан проиграл парламентские выборы в прошлом месяце. Орбан, поддерживавший тесные связи с Россией, неоднократно использовал право вето для блокирования заявки Украины на членство и задерживал утверждение помощи Киеву.
Стремление Зеленского к членству в ЕС совпадает с попытками Киева и Москвы продвигать свои интересы на поле боя.
Глава оккупированной Россией Луганской области на востоке Украины Леонид Пасечник сообщил, что число погибших в результате атаки беспилотников днем ранее возросло до 10. В результате атаки 48 человек ранены, 11 пропали без вести.
Владимир Путин приказал своим силам ответить на атаку, которая якобы поразила студенческое общежитие в городе Старобельск. ООН заявила, что встревожена сообщениями об инциденте, но не может подтвердить детали.
Киев отрицает удар по общежитию, заявляя, что целью было элитное подразделение управления дронами в этом районе, и что он соблюдает международное гуманитарное право.
Украинские военные нанесли удар по крупному химическому заводу "Метафракс Кемикал" в Пермском крае России. По словам Зеленского, продукция предприятия снабжает десятки других российских военных производственных объектов, включая авиационное оборудование и беспилотники, ракетные двигатели и взрывчатку. Производственный процесс остановлен.
Украина также атаковала российскую нефтяную инфраструктуру, поразив нефтеперерабатывающий завод в Ярославле. В порту Новороссийска обломки дрона вызвали пожар на нефтяном терминале, пострадали как минимум два человека.
Зеленский заявил в соцсети X, что Украина вернула почти 600 квадратных километров территории с начала года, добавив, что успехи Киева вынуждают Москву вступить в переговоры о прекращении войны. По его словам, с начала года убито около 86 тысяч российских солдат, не менее 59 тысяч тяжело ранены и 800 взяты в плен.
Украина усилила атаки на инфраструктуру, важную для российской армии и экономики. Украинские чиновники считают, что Россия может готовить новое наступление в ближайшие месяцы.