Germaniya 23-may kuni o'zining Asosiy Qonuni (Grundgesetz) qabul qilinganining 77 yilligini nishonladi. Ushbu konstitutsiya 1949-yilda Ikkinchi jahon urushidan so'ng ishlab chiqilgan bo'lib, fashistlar diktaturasi va Holokostning takrorlanishiga yo'l qo'ymaslikni maqsad qilgan.
Asosiy Qonunning 146 moddasi fuqarolarning asosiy huquqlari, davlat institutlari majburiyatlari va demokratik nazoratni belgilaydi. Birinchi moddada "Inson qadr-qimmati daxlsizdir" deyilgan. Konstitutsiyaga o'zgartirishlar kiritish uchun Bundestag va Bundesratda uchdan ikki ko'pchilik ovoz talab qilinadi.
2025-yilda 300 mingdan ortiq kishi Germaniya pasportini olgan, bu o'tgan yilga nisbatan 6 foizga ko'p. Bu rekord ko'rsatkich bo'lib, ikki fuqarolikka ruxsat beruvchi qonun qabul qilinganidan keyin kuzatilmoqda. Kelgusi yilda ukrainalik qochqinlar fuqarolik olishi bilan yana o'sish kutilmoqda.
Germaniya prezidenti Frank-Valter Shtaynmayer konstitutsiya kunida fuqarolarni demokratiyani himoya qilishga chaqirdi. U "demokratiya faol fuqarolarni talab qiladi" deb ta'kidlab, ko'ngillilik ishlarida qatnashishga undadi. Prezidentning o'zi qabristonda bog'bonlik qilish va qariyalar uyida yordam berish orqali namuna ko'rsatdi.

Германия отмечает 77-ю годовщину вступления в силу Основного закона (Grundgesetz), принятого 23 мая 1949 года. Конституция была разработана после Второй мировой войны, чтобы предотвратить повторение нацистской диктатуры и Холокоста.
146 статей Основного закона закрепляют основные права граждан, обязанности государственных институтов и принципы демократического контроля. Первая статья гласит: «Достоинство человека неприкосновенно». Поправки требуют большинства в две трети голосов в Бундестаге и Бундесрате.
В 2025 году более 300 000 человек получили немецкие паспорта, что на 6% больше, чем в предыдущем году. Это рекордный показатель после принятия закона о двойном гражданстве. Ожидается дальнейший рост в следующем году за счет украинских беженцев.
Президент Франк-Вальтер Штайнмайер призвал граждан активно защищать демократию. «Демократия нуждается в активных гражданах», — заявил он, призывая к волонтерству. Сам президент подал пример, работая в саду на кладбище и помогая в доме престарелых.
Штайнмайер выразил желание укрепить в общественном сознании важность Конституции. «Наш свободный демократический порядок живет за счет вклада каждого человека и приверженности обществу», — подчеркнул он.