AQSh prezidenti Donald Tramp o'zining Truth Social platformasida Eron bilan urushni tugatish bo'yicha kelishuv 'asosan kelishib olinganini' ma'lum qildi. Uning so'zlariga ko'ra, loyiha hujjatga Hormuz bo'g'ozini ochish kiradi.
Biroq Eron rasmiylari Trampning da'volarini 'to'liq emas va haqiqatga mos kelmaydigan' deb atadi. Eron tashqi ishlar vazirligi matbuot kotibi Ismoil Baqoiy loyiha hujjatni 'ramka kelishuvi' sifatida tavsiflab, yakuniy kelishuvga erishish uchun yana 30-60 kun kerakligini aytdi.
Hormuz bo'g'ozi orqali dunyo neft va gazining beshdan bir qismi o'tadi. Eron fevral oyi oxirida AQSh va Isroilning qo'shma operatsiyasidan so'ng bu strategik o'tish joyini samarali ravishda yopdi. So'nggi haftalarda Tehron va Vashington bo'g'ozda o'zaro dengiz blokadalarini o'rnatdi.
Bo'g'ozning yopilishi global energiya ta'minotini jiddiy ravishda buzdi, neft narxlarining keskin oshishiga va fond bozorlarining tushishiga sabab bo'ldi.
Tramp Saudiya Arabistoni, BAA, Qatar, Misr, Iordaniya, Bahrayn, Turkiya va Pokiston rahbarlari bilan gaplashganini, shuningdek, Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyaxu bilan alohida suhbatlashganini aytdi. U kelishuvning yakuniy tafsilotlari muhokama qilinayotganini va tez orada e'lon qilinishini ta'kidladi.
Eron bilan kelishuv bo'yicha deyarli uch oy davomida ozgina muvaffaqiyatga erishilgandan so'ng, Trampning optimistik bayonoti kutilmagan bo'ldi. Agar kelishuv tasdiqlansa, aprel boshida sulh tuzilganidan beri davom etgan 12 haftalik turg'unlikka barham beriladi.

Президент США Дональд Трамп в своей соцсети Truth Social заявил, что соглашение о прекращении войны с Ираном «в значительной степени согласовано». По его словам, проект документа включает открытие Ормузского пролива.
Однако иранские официальные лица назвали заявления Трампа «неполными и не соответствующими действительности». Официальный представитель МИД Ирана Исмаил Бакаи охарактеризовал проект как «рамочное соглашение», для окончательного урегулирования которого потребуется еще 30–60 дней.
Через Ормузский пролив проходит пятая часть мировых поставок нефти и газа. Иран фактически закрыл стратегический проход вскоре после совместной операции США и Израиля в конце февраля. В последние недели Тегеран и Вашингтон ввели взаимные морские блокады в проливе.
Закрытие пролива серьезно нарушило глобальные энергетические поставки, вызвав резкий рост цен на нефть и обвал фондовых рынков.
Трамп сообщил, что говорил с лидерами Саудовской Аравии, ОАЭ, Катара, Египта, Иордании, Бахрейна, Турции и Пакистана, а также отдельно с премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху. Он подчеркнул, что окончательные детали сделки обсуждаются и будут объявлены в ближайшее время.
Оптимистичное заявление Трампа прозвучало после почти трех месяцев отсутствия прогресса в переговорах с Ираном. Если сделка подтвердится, это положит конец 12-недельному тупику, который длится с момента прекращения огня в начале апреля.