Kaspiy dengizining sayozlashuvi va u bilan bog‘liq kemachilikdagi qiyinchiliklarga qaramay, Transkaspiy yo‘nalishining salohiyati yuqoriligicha qolmoqda. Bu haqda TRASEKA hukumatlararo dasturi bosh kotibi, O‘zbekiston transport vaziri o‘rinbosari Jasurbek Choriyev ma’lum qildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Kaspiyning sayozlashishi davriy xarakterga ega va dengizning turli qismlariga turlicha ta’sir ko‘rsatadi. “Sayozlashuv, xususan, Kaspiy dengizining shimoli-sharqiy qismida yuz bermoqda, Turkmanboshi porti hududi yoki Eron bilan chegara esa dengizning eng chuqur zonalaridan biri hisoblanadi”, — deb ta’kidladi u.
Jasurbek Choriyev suv sathining pasayishi Kaspiyda yuk tashish bilan shug‘ullanadigan paromlar faoliyatining bir qismiga ta’sir ko‘rsatayotganini tasdiqladi. “Sayozlashuv tufayli ayrim paromlarning yuk ko‘tarish quvvati pasaymoqda, shu bois bir nechta chora-tadbirlar ko‘rib chiqilmoqda. Sayozroq joylarda samarali ishlay oladigan kemalarni izlash kerak”, — dedi u.
Choriyevning so‘zlariga ko‘ra, flotni yangilash imkoniyatlarini mintaqa davlatlari ham, xususiy tashuvchilar ham o‘rganmoqda. “Qozog‘iston va Ozarbayjon yangi paromlar qurmoqda, ularning soni ortib bormoqda. Turkmanistonda esa ular umuman olganda yetarli”, — deya izoh berdi TRASEKA bosh kotibi.
Jasurbek Choriyev Turkmanboshi porti orqali tashuvlar hajmini oshirish imkoniyatlariga e’tibor qaratdi. “Hozirda Turkmanboshi porti o‘z salohiyatidan to‘liq foydalanmayapti, bunga, xususan, tashuvchilar uchun viza olish oson emasligi sabab bo‘lmoqda. Ruxsatnomalar bilan bog‘liq masalalar ham bor. Ularni faolroq jalb etish lozim. Bu port hozirda taxminan 25-30 foizga ishlatilmoqda. Shu sababli hozircha salohiyat katta”, — deya ta’kidladi u.
Tashkilot bosh kotibi O‘rta yo‘lak orqali tashuvlar hajmi o‘sishiga, dengizga chiqish imkoniyati va port infratuzilmasiga ega mamlakatlar esa unga sarmoya kiritishda davom etishiga ishonch bildirdi.
TRASEKA rahbarining so‘zlariga ko‘ra, yo‘nalishning kema qatnovi uchun yaroqliligini saqlab qolish Kaspiybo‘yi davlatlari uchun asosiy vazifalardan biri bo‘lib qoladi. “Ular kanallarning o‘tkazuvchanligini saqlab qolish uchun ularni chuqurlashtiradilar”, — deya qo‘shimcha qildi u.
Yaqin Sharqdagi vaziyatning O‘rta yo‘lak rivojiga ta’siri haqidagi savolga javob berar ekan, Choriyev transport yo‘nalishlari o‘zaro bog‘liqligini va bir yo‘nalishdagi o‘zgarishlar boshqalarida aks etishini qayd etdi. “Bir yo‘lakning yopilishi asosan boshqa yo‘nalishdagi talabni oshiradi. Bu tabiiy hol”, — dedi u. Shu bilan birga, TRASEKA rahbari yuk jo‘natuvchilar uchun yo‘nalishlarning bashorat qilinadigan va ishonchli ekani muhimligini ta’kidladi.
“Agar odamlar xavfsiz, ishonchli, yuki sug‘urtalangan va qabul qiluvchiga yetib boradigan yo‘lakka o‘rganib qolsa, vaqt o‘tmaguncha yoki kimdir juda jozibador va imtiyozli shartlarni taklif qilib, boshqa yo‘nalishning afzalliklarini isbotlamaguncha, o‘z yo‘nalishini o‘zgartirishi juda qiyin bo‘ladi”, — deya so‘ziga yakun yasadi u.

Несмотря на обмеление Каспийского моря и связанные с этим трудности в судоходстве, потенциал Транскаспийского маршрута остается высоким. Об этом в интервью сообщил генеральный секретарь Межправительственной программы ТРАСЕКА, заместитель министра транспорта Узбекистана Жасурбек Чориев.
По его словам, обмеление Каспия носит периодический характер и по-разному влияет на различные участки моря. «Обмеление происходит, в частности, в северо-восточной части Каспийского моря, тогда как район порта Туркменбаши или граница с Ираном являются одними из самых глубоких зон моря», — подчеркнул он.
Жасурбек Чориев подтвердил, что снижение уровня воды влияет на часть паромных перевозок на Каспии. «Из-за обмеления снижается грузоподъемность некоторых паромов, поэтому рассматривается ряд мер. Необходимо искать суда, способные эффективно работать на мелководье», — сказал он.
По словам Чориева, возможности обновления флота изучают как государства региона, так и частные перевозчики. «Казахстан и Азербайджан строят новые паромы, их число растет. В Туркменистане их в целом достаточно», — пояснил генсек ТРАСЕКА.
Жасурбек Чориев обратил внимание на возможности увеличения объемов перевозок через порт Туркменбаши. «В настоящее время порт Туркменбаши используется не в полную мощность, в частности, из-за сложностей с получением виз для перевозчиков. Есть также вопросы с разрешениями. Необходимо более активно их привлекать. Порт сейчас загружен примерно на 25-30 процентов. Поэтому потенциал пока велик», — отметил он.
Генеральный секретарь организации выразил уверенность, что объем перевозок по Среднему коридору будет расти, а страны, имеющие выход к морю и портовую инфраструктуру, продолжат вкладывать в него инвестиции.
По словам главы ТРАСЕКА, поддержание судоходности маршрута остается одной из ключевых задач для прикаспийских государств. «Они углубляют каналы, чтобы сохранить их пропускную способность», — добавил он.
Отвечая на вопрос о влиянии ситуации на Ближнем Востоке на развитие Среднего коридора, Чориев отметил взаимосвязь транспортных маршрутов и то, что изменения на одном направлении отражаются на других. «Закрытие одного коридора в основном увеличивает спрос на другом направлении. Это естественно», — сказал он. При этом глава ТРАСЕКА подчеркнул важность предсказуемости и надежности маршрутов для грузоотправителей.
«Если люди привыкли к безопасному, надежному коридору, где груз застрахован и доходит до получателя, то изменить свой маршрут очень сложно, пока не пройдет время или кто-то не предложит очень привлекательные и льготные условия, доказав преимущества другого направления», — заключил он.