Shotlandiya poytaxti Edinburgda besh kishi yaralangan bir qator zo‘ravonlik hujumlaridan so‘ng, terrorizmga qarshi politsiya tergovni o‘z zimmasiga oldi. Mahalliy hokimiyat ma’lumotlariga ko‘ra, hujumlar musulmonlarga qarshi nafratdan kelib chiqqan bo‘lishi mumkin.
Favqulodda xizmatlar juma kuni kechqurun shahar bo‘ylab “tahdidlar, talonchilik va vandalizmni o‘z ichiga olgan zo‘ravon hujumlar” haqidagi xabarlarga javob berdi. Mahalliy OAV xabarlariga ko‘ra, hujumlar masjid yaqinida boshlanib, keyin shaharning boshqa hududlariga tarqalgan.
Ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan videolarda yalang‘och ko‘krakli bir erkak ko‘chada uzun qurol olib yurgani, boshqa bir videoda esa xuddi shu erkak yerga yotib, “bu musulmon axlatlaridan mamlakatni himoya qilish” haqida baqirgani aks etgan.
Politsiya besh kishi – 22 yoshli ikki kishi va 24, 27, 39 yoshli uch kishi – jarohat olganini tasdiqladi. Ulardan uchtasi kasalxonaga yotqizilgan, ammo hayotiga xavf yo‘q. 36 yoshli oq tanli shotlandiyalik erkak hibsga olingan va jamoatchilikka xavf yo‘qligi aytilgan.
“Shotlandiya terrorizmga qarshi politsiyasi boshqa mutaxassis hamkasblar va mahalliy politsiya xodimlari ko‘magida tergov olib bormoqda”, deyiladi bayonotda. Islomofobiyaga qarshi MEND tashkiloti bir necha qurbon musulmon ekanini aytib, politsiyani “dalillar ko‘rsatayotganidek, islomofobik, o‘ng qanot terrori” sifatida munosabat bildirishga chaqirdi.
Shotlandiya birinchi vaziri Jon Swinney voqealardan “chuqur xavotirda” ekanini bildirdi. Bosh politsiya komissari yordamchi Ketriona Paton esa “Shotlandiyada irqchilik yoki dinga asoslangan nafratga o‘rin yo‘q” deb tinchlikka chaqirdi. Bu hodisa Buyuk Britaniyada immigratsiya va multikulturalizmga qarshi keskinlik kuchaygan bir paytga to‘g‘ri keldi.
O‘tgan hafta Belfastda mahalliy bir erkakka pichoq bilan hujum qilinganidan keyin ikki kecha tartibsizliklar bo‘lgan. Undan oldin esa Janubiy Angliyadagi Sautgemptonda 18 yoshli talaba Genri Novakning o‘ldirilishi bo‘yicha norozilik namoyishlari politsiya bilan to‘qnashuvga aylangan. Bu tartibsizliklar Nayjel Faraj boshchiligidagi immigratsiyaga qarshi populistik partiya Reform UK reytinglarda yetakchiga aylangan bir paytda yuz bermoqda.

Контртеррористическая полиция взяла на себя расследование серии жестоких нападений в шотландской столице, в результате которых пять мужчин получили ранения. По данным властей, нападения могли быть совершены на почве ненависти к мусульманам.
Экстренные службы отреагировали поздно вечером в пятницу на сообщения о «жестоких нападениях, включая угрозы, ограбления и вандализм» по всему городу. По сообщениям местных СМИ, атаки начались возле мечети, а затем распространились на другие районы.
В социальных сетях появились видео, на которых видно полуголого мужчину, идущего по улице с длинным оружием. На другом видео тот же мужчина лежит на земле и кричит о «защите страны от этих мусульманских ублюдков», пока его удерживает полицейский.
Полиция подтвердила, что пять человек — двое 22 лет и трое в возрасте 24, 27 и 39 лет — получили ранения. Трое пострадавших были госпитализированы, но их жизни ничего не угрожает. 36-летний белый шотландец был арестован, власти заявили, что дальнейшей угрозы для общества нет.
«Контртеррористическая полиция Шотландии проводит расследование при поддержке других специалистов и местных полицейских», — говорится в заявлении. Антиисламофобская некоммерческая организация MEND заявила, что несколько жертв были мусульманами, и призвала полицию «отнестись к этому как к тому, что указывают доказательства: исламофобскому, праворадикальному террору».
Первый министр Шотландии Джон Суинни выразил «глубокую обеспокоенность» инцидентами. Помощник главного констебля Катриона Пейтон призвала к спокойствию, заявив, что «в Шотландии нет места расизму или ненависти на почве веры». Этот инцидент произошел на фоне роста напряженности в Великобритании по вопросам иммиграции и мультикультурализма.
На прошлой неделе в Белфасте две ночи подряд происходили серьезные беспорядки после жестокого нападения с ножом на местного жителя. Неделей ранее в Саутгемптоне, южная Англия, протестующие вступили в столкновения с полицией из-за убийства 18-летнего студента Генри Новака. Беспорядки происходят на фоне того, что антииммиграционная популистская партия Reform UK, возглавляемая Найджелом Фараджем, вышла в лидеры опросов общественного мнения.