Keniya Oliy sudi sog'liqni saqlash vaziri Aden Dualeni sud qaroriga zid ravishda AQSh fuqarolari uchun Ebola karantin ob'ekti qurilishini boshlaganlikda aybdor deb topdi.
Sudya Patrisiya Nyaundi Mande dushanba kuni vazir Duale may va iyun oylarida chiqarilgan bir necha sud qarorlariga qaramay, mamlakat markazidagi qurilishni boshlaganini aytdi.
Sudya: "Sud o'z qarorlarining bo'sh bo'lishiga yo'l qo'ymaydi", dedi. Qurilish Kongo Demokratik Respublikasi va Ugandadagi virus epidemiyasiga duchor bo'lgan AQSh fuqarolarini joylashtirish uchun mo'ljallangan edi.
Keniyada hech qanday infektsiya qayd etilmagan bo'lsa-da, bu reja o'tgan oy yuzlab keniyaliklarning noroziliklariga sabab bo'ldi. Fuqarolar va tibbiyot xodimlari virusni olib kirish istiqbolidan g'azablangan.
Prezident Uilyam Ruto bu qarorni "30-40 yil davomida Keniya bilan hamkorlik qilgan do'stlar bilan kelishuv" deb oqladi. Sud qurilishni to'xtatishni buyurdi, biroq vazir Duale parlamentda "buni to'xtatmaymiz" deb aytdi.
Duale seshanba kuni sudga kelishi va jazo choralarini eshitishi kutilmoqda. Sud qarorini hurmat qilmaslik maksimal 200 000 shilling (1 500 dollar) jarima va/yoki olti oylik qamoq jazosiga olib kelishi mumkin.

Высокий суд Кении признал министра здравоохранения Адена Дуале виновным в неуважении к суду за продолжение строительства карантинного объекта для граждан США, инфицированных вирусом Эбола, вопреки судебным предписаниям.
Судья Патрисия Ньяунди Манде в понедельник заявила, что министр Дуале начал строительство на объекте в центральной Кении, несмотря на несколько постановлений, изданных в конце мая и начале июня, о приостановке работ.
«Суд не может допустить, чтобы его приказы остались пустыми», — написала она. Объект планировался для размещения граждан США, подвергшихся вспышке вируса в Демократической Республике Конго и Уганде.
Однако, поскольку в Кении не было зарегистрировано ни одного случая заражения, план вызвал протесты сотен кенийцев в прошлом месяце. Граждане и медицинские работники выразили гнев по поводу перспективы завоза вируса.
Президент Уильям Руто заявил, что «дал добро» на объект, «потому что это было соглашение и партнерство с друзьями, которые шли с Кенией 30-40 лет». Суд приказал остановить строительство, но министр Дуале настаивал, что объект будет построен.
Дуале должен явиться в суд во вторник для смягчения приговора и назначения наказания. Неуважение к суду влечет максимальный штраф в 200 000 шиллингов (1500 долларов) и/или шесть месяцев тюремного заключения.