Politsiya vaziri vazifasini bajaruvchi Firoz Cachalia dushanba kuni politsiya kuchlari barcha viloyatlarda operativ tayyorgarlikni oshirganini, jamoat joylari va infratuzilmani himoya qilish uchun keng qamrovli rejalar tuzilganini ma’lum qildi.
Mamlakatda bir necha hafta davom etgan ksenofobik hujumlar natijasida kamida ikki kishi halok bo‘ldi, ko‘plab Afrika davlatlari o‘z fuqarolarini evakuatsiya qilish uchun samolyotlar jo‘natdi.
Mudofaa vaziri Angie Motshekga armiya aeroportlar kabi strategik ob’ektlarni qo‘riqlashga va kerak bo‘lganda politsiyaga yordam berishga tayyor ekanligini bildirdi.
Janubiy Afrika uzoq vaqtdan beri mehnat muhojirlari uchun markaz bo‘lib kelgan, ammo ishsizlik darajasi 30 foizdan oshgan va muhojirlarni jinoyat va ish o‘rinlarini egallashda ayblash ksenofobik zo‘ravonliklarni kuchaytirmoqda.
Siyosiy partiyalar, jumladan, Patriotik Alyans, ActionSA va uMkhonto we Sizwe, muhojirlarni ish va davlat xizmatlari uchun raqobatchi sifatida ko‘rsatmoqda.
2008 yildagi anti-migrant tartibsizliklari 62 kishining o‘limiga sabab bo‘lgan, 2019 yilda esa qurolli to‘dalar chet elliklarga tegishli bizneslarga hujum qilib, kamida 12 kishini o‘ldirgan.
Yakshanba kuni bo‘lib o‘tgan saylovchilarni ro‘yxatga olish paytida qurollangan shaxslar to‘rt kishini otib o‘ldirgan, ularning ikki nafari sobiq prezident Jeykob Zuma boshchiligidagi MK partiyasi a’zolari edi.

Южно-Африканская Республика готовится усилить безопасность по всей стране перед крайним сроком 30 июня, установленным антимигрантскими протестными группами для нелегальных иностранцев.
Исполняющий обязанности министра полиции Фироз Качалия заявил в понедельник, что полиция повысила оперативную готовность во всех провинциях, развернув комплексные планы для защиты сообществ, критической инфраструктуры и ключевых общественных мест.
Страну уже несколько недель преследуют ксенофобские нападения, в результате которых погибли по меньшей мере два человека, и многие африканские страны отправили самолеты для репатриации тысяч своих граждан, спасающихся от насилия.
Министр обороны Анги Мотшекга заявила, что военные будут охранять стратегические объекты, такие как аэропорты, и готовы помочь полиции в случае необходимости.
ЮАР, давний центр трудовой миграции, сталкивается с безработицей выше 30% и историей насилия в отношении иностранцев, подпитываемой обвинениями в том, что мигранты совершают преступления и отнимают рабочие места.
Политические партии, такие как Patriotic Alliance, ActionSA и uMkhonto we Sizwe, все чаще представляют мигрантов как конкурентов за рабочие места и государственные услуги.
В 2008 году в результате антимигрантских беспорядков погибли 62 человека, а в 2019 году вооруженные толпы напали на предприятия, принадлежащие иностранцам, в результате чего погибли по меньшей мере 12 человек.
В воскресенье во время регистрации избирателей вооруженные люди застрелили четырех человек, связанных с политическими партиями, двое из которых были членами оппозиционной партии MK, возглавляемой бывшим президентом Джейкобом Зумой.