️ AQSh Davlat departamenti Rapid Support Forces (RSF) va uning ittifoqchilari Sudanning el-Obeid shahrini qurshab olishi haqidagi xabarlardan xavotir bildirdi. Departament RSF kuchlari shahar atrofida to‘planganini va hujum yuz bersa, tinch aholi uchun jiddiy oqibatlarga olib kelishi mumkinligini ta’kidladi.
️ Davlat departamenti bayonotida “ommaviy qirg‘inlar yaqinlashayotgani haqida xavotirli belgilar mavjud” deyiladi. AQSh tomonlarini tinch aholini himoya qilish, gumanitar yordamni to‘smaslik va xalqaro gumanitar huquqqa rioya qilishga chaqirdi.
️ Sudandagi mojaro 2023 yil aprelidan beri RSF va mamlakat armiyasi o‘rtasida davom etmoqda. Bu urush o‘n minglab odamlarning o‘limiga va millionlab aholining ko‘chishiga sabab bo‘ldi. Birlashgan Millatlar Tashkiloti el-Obeidga hujum 2025 yil oktyabridagi el-Fasher hujumiga o‘xshash bo‘lishi mumkinligini ogohlantirdi.
️ BMT Inson Huquqlari Kengashi ma’lumotiga ko‘ra, el-Obeidda 500 ming fuqaro xavf ostida. So‘nggi 10 kunda shahar va Shimoliy Kordofanda 50 tinch aholi dron hujumlarida halok bo‘ldi.
️ AQSh tomonlarni zudlik bilan gumanitar yordam uchun xavfsiz yo‘lak ochishga va keyingi vahshiyliklarning oldini olishga chaqirdi.

️ Государственный департамент США выразил обеспокоенность сообщениями о том, что Силы быстрой поддержки (RSF) и их союзники окружают город Эль-Обейд в Судане, предупредив о возможных «массовых зверствах» в случае штурма.
️ В заявлении Госдепа от понедельника говорится, что RSF «стягивает силы» вокруг Эль-Обейда, и дальнейшая эскалация может иметь разрушительные последствия для гражданского населения. США вновь призвали к переговорному урегулированию конфликта.
️ «Есть тревожные признаки того, что массовые зверства могут быть неизбежны, что еще больше усугубит и без того катастрофическую гуманитарную ситуацию в Судане», — говорится в пресс-релизе.
️ Конфликт между RSF и суданской армией продолжается с апреля 2023 года, унеся десятки тысяч жизней и вынудив миллионы людей покинуть свои дома. ООН предупредила, что атака на Эль-Обейд может повторить события октября 2025 года в Эль-Фашере, которые, по мнению чиновников, несли «признаки геноцида».
️ Совет ООН по правам человека заявил, что 500 000 мирных жителей в Эль-Обейде находятся под угрозой зверств. За последние 10 дней в результате ударов беспилотников в городе и Северном Кордофане погибли 50 человек.
️ США призвали стороны конфликта обеспечить безопасный гуманитарный доступ и принять меры для предотвращения дальнейших зверств.