1/32 final bosqichi 28-iyundan 3-iyulgacha davom etadi. 12 guruhning har biridan eng yaxshi ikki jamoa va sakkizta eng yaxshi uchinchi o‘rin egalari pley-offga yo‘l oladi.
Keyingi bosqichlar: 1/16 final, chorak final, yarim final, uchinchi o‘rin uchun o‘yin va 19-iyulda bo‘lib o‘tadigan final.
FIFA birinchi marta guruh bosqichida ochkolar teng bo‘lganda, to‘plar farqi emas, balki o‘zaro o‘yinlar natijasini asosiy mezonga aylantirdi. Agar o‘zaro o‘yinlar ham teng bo‘lsa, to‘plar farqi, keyin urilgan gollar, keyin esa intizomiy ko‘rsatkichlar hisobga olinadi.
Hozirgacha pley-offga yo‘llanma olgan jamoalar: Meksika (A guruhi), AQSh (D guruhi), Germaniya (E guruhi), Argentina (J guruhi), Fransiya (I guruhi) va Norvegiya (I guruhi).
Turnirni tark etgan jamoalar: Gaiti (C guruhi), Turkiya (D guruhi), Tunis (F guruhi) va Iordaniya (J guruhi).
Argentina yulduzi Lionel Messi Avstriyaga qarshi o‘yinda ikkita gol urib, Jahon chempionatlari tarixidagi eng yaxshi to‘purarga aylandi (18 gol). U avvalroq Jazoirdan qayd etilgan o‘yinda xet-trik qilgan edi.

Сетка плей-офф чемпионата мира по футболу 2026 года начинает вырисовываться. Турнир был расширен с 32 до 48 команд, поэтому впервые введен раунд 1/32 финала.
Раунд 1/32 финала пройдет с 28 июня по 3 июля. В плей-офф выходят по две лучшие команды из каждой из 12 групп, а также восемь лучших команд, занявших третьи места.
Далее следуют 1/16 финала, четвертьфиналы, полуфиналы, матч за третье место и финал 19 июля.
Впервые на чемпионате мира ФИФА использует в качестве основного критерия при равенстве очков результаты личных встреч, а не разницу мячей. Если личные встречи не помогают, применяются разница мячей, забитые голы и дисциплинарные показатели.
На данный момент путевки в плей-офф завоевали: Мексика (группа A), США (группа D), Германия (группа E), Аргентина (группа J), Франция (группа I) и Норвегия (группа I).
Турнир покинули: Гаити (группа C), Турция (группа D), Тунис (группа F) и Иордания (группа J).
Звезда Аргентины Лионель Месси забил два гола в матче с Австрией, став лучшим бомбардиром в истории чемпионатов мира (18 голов). Ранее он оформил хет-трик в матче открытия против Алжира.