AQSh Senati prezident Donald Trampni Eronga qarshi harbiy kampaniyasini to'xtatishga yoki keyingi harakatlar uchun Kongress ruxsatini olishga majburlash uchun urush vakolatlari rezolyutsiyasini qabul qildi. Ovoz berish seshanba kuni bo'lib o'tdi va bu Kongressning Eron urushini cheklashga qaratilgan 10-chi urinishi hisoblanadi.
Vakillar palatasi 3-iyun kuni 215-208 ovoz bilan shunday rezolyutsiyani ma'qullagan edi. Senat esa 50-48 ovoz bilan uni qabul qildi. Trampning Respublikachilar partiyasi ikkala palatada ham ozchilikni tashkil qiladi.
Demokratlar yetakchisi Chak Shumer rezolyutsiyani qo'llab-quvvatlab, Trampning Eron kampaniyasini tanqid qildi: "Yillar davomida Tramp Eronga maksimal bosim o'tkazishga va'da berdi, ammo u maksimal chalkashlik, maksimal tartibsizlik va Amerika xalqiga halokatli urushi bilan maksimal xarajat keltirdi."
Ovoz berishdan oldin respublikachi senatorlar rezolyutsiya Trampning Shveytsariya muzokaralaridagi pozitsiyasini zaiflashtirishidan ogohlantirishdi. Senator Jeyms Rish: "Agar bu o'tsa, eroniylar shunchaki o'rnidan turib, muzokaralardan chiqib ketishadi", dedi.
Rezolyutsiya Prezidentga Qo'shma Shtatlar Qurolli Kuchlarini Eron Islom Respublikasiga qarshi harbiy harakatlardan olib chiqishni buyuradi. Faqat urush e'lon qilish yoki Kongressning maxsus ruxsati bilan Tramp Eronga qarshi harbiy kuch ishlatishi mumkin.
To'rt respublikachi senator partiya chizig'ini kesib o'tib, rezolyutsiyani qo'llab-quvvatladi: Bill Kessidi, Liza Murkovski, Syuzan Kollinz va Rend Pol. Yana ikki respublikachi ovoz bermadi. Demokratlardan faqat Jon Fetterman qarshi chiqdi.
Ekspertlarning fikricha, rezolyutsiya asosan ramziy ahamiyatga ega, chunki u qonun kuchiga ega emas. Tramp ma'muriyati oldingi prezidentlar singari harbiy kuch ishlatish uchun cheklangan ruxsatnomalar (AUMF) orqali yo'l topishi mumkin.
So'rov natijalariga ko'ra, amerikaliklarning atigi 24 foizi Eron urushi sarflangan xarajatlarga arziydi deb hisoblaydi. Bu urush AQShda juda mashhur emas.

Сенат США проголосовал за резолюцию о военных полномочиях, которая обязывает президента Дональда Трампа прекратить военную кампанию против Ирана или получить одобрение Конгресса для дальнейших действий. Голосование состоялось во вторник и стало 10-й попыткой Конгресса ограничить войну с Ираном.
Палата представителей одобрила аналогичную резолюцию 3 июня голосами 215 против 208. Сенат принял ее 50 голосами против 48. Республиканская партия Трампа имеет незначительное большинство в обеих палатах.
Лидер демократов Чак Шумер поддержал резолюцию, критикуя кампанию Трампа: "Годами Трамп обещал оказывать максимальное давление на Иран, но в итоге принес максимальную путаницу, максимальный хаос и максимальные издержки американскому народу своей разрушительной войной".
Перед голосованием некоторые сенаторы-республиканцы предупредили, что резолюция ослабит позиции Трампа на переговорах в Швейцарии. Сенатор Джеймс Риш заявил: "Если это пройдет, иранцы просто встанут и уйдут от переговоров".
Резолюция предписывает президенту вывести вооруженные силы США из враждебных действий против Исламской Республики Иран. Только при явном разрешении Конгресса Трамп сможет использовать военную силу против Ирана.
Четыре сенатора-республиканца нарушили партийную линию, проголосовав за резолюцию: Билл Кэссиди, Лиза Мурковски, Сьюзен Коллинз и Рэнд Пол. Еще двое республиканцев не голосовали. Единственным демократом, проголосовавшим против, был Джон Феттерман.
Эксперты отмечают, что резолюция носит в основном символический характер, так как не имеет силы закона. Администрация Трампа может обойти ее, используя ограниченные разрешения на применение военной силы (AUMF), как это делали предыдущие президенты.
Опрос показал, что лишь 24% американцев считают войну с Ираном оправданной. Конфликт крайне непопулярен в США.