Shimoliy Koreya rahbari Kim Chen In o‘z dengiz flotini yadroviy qurollar bilan jihozlash va yirik harbiy kemalar qurishni va’da qildi. Bu Pxenyanning og‘ir xalqaro sanksiyalarga qaramay harbiy salohiyatini kengaytirishga intilishini ko‘rsatadi.
Davlat matbuoti xabariga ko‘ra, Kim ushbu bayonotni Nampho shahridagi g‘arbiy portda 5000 tonnalik “Chxe Xyon” harbiy kemasining foydalanishga topshirilishi marosimida bergan. U flotni yadroviy qurollantirishni “strategik yo‘nalish” deb atadi va bu kuchlarni “ko‘p qirrali va samarali operatsiyalar”ga tayyorlashni maqsad qilgan.
Shimoliy Koreya “Chxe Xyon” eng kuchli qurollar bilan jihozlanganini da’vo qilmoqda. Kim allaqachon kemadan qanotli raketani sinovdan o‘tkazgan. U, shuningdek, yana bir yirik esminets “Kang Kon”ni tez orada foydalanishga topshirishni va 10 000 tonnalik “strategik harbiy kemalar” qurishni boshlashni va’da qildi. Bu o‘lcham Janubiy Koreya dengiz floti bilan farqni qisqartirish va AQSh va Janubiy Koreyaning ochiq dengiz imkoniyatlariga yaqinlashishni anglatadi.
Pxenyan o‘zini “qaytarib bo‘lmas” yadroviy davlat deb atab, harbiy qurollanishni Vashington va Seulga qarshi to‘xtatuvchi vosita sifatida ko‘rsatmoqda. Koreya yarim oroli texnik jihatdan urush holatida qolmoqda va Kim ittifoqchilarni mintaqani “yadro urushi yoqasiga” olib kelganlikda aybladi.

Лидер Северной Кореи Ким Чен Ын пообещал оснастить свой военно-морской флот ядерным оружием и построить более крупные военные корабли. Этот шаг подчеркивает стремление Пхеньяна расширить военный потенциал, несмотря на жесткие международные санкции.
Государственные СМИ сообщили, что Ким сделал это заявление во вторник на церемонии ввода в строй 5000-тонного военного корабля «Чхве Хён» в западном портовом городе Нампхо. Он назвал ядерное вооружение флота «стратегическим курсом» для поддержания сил в готовности к «многосторонним и эффективным операциям».
Северная Корея утверждает, что «Чхве Хён» оснащен некоторым из ее «самого мощного оружия», и Ким уже наблюдал за испытанием крылатой ракеты с корабля. Он также пообещал вскоре ввести в строй другой крупный эсминец «Кан Кон» и начать строительство 10 000-тонных «стратегических военных кораблей» — размер, который символически сократит разрыв с военно-морским флотом Южной Кореи и приблизит Север к возможностям США и Южной Кореи в открытом море.
Пхеньян, называющий себя «необратимым» ядерным государством, представляет наращивание вооружений как сдерживание против Вашингтона и Сеула. Корейский полуостров технически все еще находится в состоянии войны, и Ким обвинил союзников в том, что они довели регион «до грани ядерной войны».