Somalida 27 yoshli rickshaw haydovchisi Sadia Moalim Ali ijtimoiy tarmoqlarda hukumatni tanqid qilgani uchun uch yillik qamoq jazosiga hukm qilindi. Ushbu ish mamlakatda keng jamoatchilik e'tiborini tortdi va norozilikka sabab bo'ldi.
Hamshiralik fakulteti bitiruvchisi bo'lgan Ali dastlab hukumat muassasalarini haqorat qilish va jinoyatga undashda ayblangan, biroq faqat birinchi ayblov bo'yicha sudlangan. 25-iyun kuni chiqarilgan hukm "asossiz adolatsizlik" deb baholandi.
U Facebook va TikTok'da federal hukumatni tanqid qilib, yoshlar ishsizligi, yuqori yoqilg'i narxlari, korrupsiya, nepotizm va majburiy ko'chirishlarga qarshi chiqqan edi.
Yosh onaning hukmi sobiq prezident Sharif Shayx Ahmad kabi yuqori martabali amaldorlar va inson huquqlari tashkilotlari tomonidan qoralandi. Sobiq bosh vazir Hasan Ali Xayre bu qarorni "chuqur tashvishlantiruvchi va asossiz adolatsizlik" deb atadi.
Somali Inson Huquqlari Himoyachilari Koalitsiyasi uning zudlik bilan ozod etilishini talab qilib, bu hukm so'z erkinligiga hujum ekanini ta'kidladi. Tashkilot, ayniqsa, ayol huquq himoyachilari nisbatan tizimli diskriminatsiya mavjudligini qayd etdi.
Alining advokati Muhammad Shayx Usmon hukmni rad etib, apellyatsiya berilishini ma'lum qildi. Ali 12-apreldan beri hibsda bo'lib, bir yoshli qizi bor. U qamoqda qiynoqqa solinganini, jumladan, kaltaklangan va ikki kun yakkalik kamerada saqlanganini aytdi. Sudda politsiya xodimlari uni zo'rlash bilan qo'rqitgani ham ma'lum bo'ldi.

В Сомали 27-летняя рикша Садия Моалим Али была приговорена к трем годам тюремного заключения за комментарии в социальных сетях, что вызвало широкий общественный резонанс и возмущение в стране.
Выпускница медсестринского факультета первоначально обвинялась в оскорблении государственных учреждений и подстрекательстве к преступлению, но была осуждена только по первому пункту. Приговор, вынесенный 25 июня, был немедленно осужден как "в корне несправедливый".
Она критиковала федеральное правительство Сомали на Facebook и TikTok, высказываясь о безработице среди молодежи, высоких ценах на топливо, коррупции, кумовстве и принудительных выселениях.
Приговор молодой матери осудили бывшие высокопоставленные чиновники, включая экс-президента Шарифа Шейха Ахмеда, и правозащитные организации. Бывший премьер-министр Хасан Али Хайре назвал это "политически мотивированным арестом и судебным произволом".
Коалиция сомалийских правозащитников потребовала немедленного освобождения Али, заявив, что ее дело отражает систематическую дискриминацию женщин, выступающих за социальные и политические изменения.
Адвокат Мохамед Шейх Осман отверг приговор и заявил о подаче апелляции. Али, имеющая годовалую дочь, содержится под стражей с 12 апреля. Она утверждает, что подверглась пыткам: ее избивали, держали в одиночной камере и угрожали изнасилованием.