Ogohlantirish: Bu hikoyada o‘z joniga qasd qilish haqida tafsilotlar mavjud bo‘lib, ba‘zi o‘quvchilar uchun bezovta qiluvchi bo‘lishi mumkin. Agar siz yoki yaqinlaringiz o‘z joniga qasd qilish haqida o‘ylayotgan bo‘lsa, yordam va qo‘llab-quvvatlash mavjud.
London, Buyuk Britaniya – Charlotta Xed qamoqqa olinishidan oldin uy ichidagi zo‘ravonlik qurbonlariga yordam beradigan xayriya ishchisi edi. U shuningdek, Kale qochqinlar lagerida ko‘ngilli bo‘lib ishlagan.
29 yoshli Xed, 2024-yil avgust oyida Isroilning eng yirik qurol ishlab chiqaruvchisi Elbit Systems UK ning Bristol filialiga bostirib kirgani da‘vo qilingan "Filton 24" deb nomlangan ikki o‘n to‘rt pro-Falastin faollaridan biridir.
2025-yil avgust oyida, qamoqqa olinganidan bir yil o‘tib, u Foston Hall qamoqxonasida o‘z joniga qasd qilishga uringanini aytdi. "Men juda tushkun va yolg‘iz edim, ommaga politsiya, o‘ng matbuot va davlat tomonidan biz haqimizda yolg‘on gapirilayotganini bilardim – men bu hikoyaga qarshi chiqa olmadim," dedi u.
U shifoxonaga olib ketilganida, "butun vaqt qamoqxona ofitseriga qo‘lqop bilan bog‘langan" edi. Qon testlaridan so‘ng, u ertasi kuni qamoqxonaga qaytarilgan.
2025-yilda Buyuk Britaniya qamoqxonalarida 29 kishi "o‘z-o‘ziga qo‘yilgan" deb rasman tavsiflangan holatlarda vafot etdi, o‘z-o‘ziga zarar yetkazish hodisalari esa taxminan 75,000 ni tashkil etdi.
2020-yilda tashkil etilgan Falastin Harakati, Isroil urush jinoyatlariga va Britaniyaning ularga hissa qo‘shganligiga qarshi kurashishni maqsad qilgan. Barcha Falastin Harakati bilan bog‘liq faollar o‘zlariga qo‘yilgan ayblovlarni rad etishdi.
Yaqinda, Oliy Sud Falastin Harakatiga qo‘yilgan taqiqni noqonuniy deb topdi va "Filton 24" ayblanuvchilari barchasi og‘irlashtirilgan o‘g‘rilikdan oqlangan.

Предупреждение: Эта история содержит подробности о самоубийстве, которые могут быть тревожными для некоторых читателей. Если вы или ваш близкий испытываете суицидальные мысли, помощь и поддержка доступны.
Лондон, Великобритания – До ареста Шарлотта Хед работала в благотворительной организации, помогая жертвам домашнего насилия. Она также была волонтёром в лагерях беженцев в Кале.
29-летняя Хед входит в так называемую "Филтонскую 24-ку" – группу из двух десятков активистов в поддержку Палестины, обвиняемых в нападении на бристольский филиал Elbit Systems UK, дочерней компании крупнейшего израильского производителя оружия, в августе 2024 года.
В августе 2025 года, примерно через год после ареста, она заявила, что пыталась покончить с собой в тюрьме Фостона Холл. "Я была так подавлена и изолирована и так осознавала, что общественности просто лгали о нас полиция, правое крыло прессы, само государство – у меня не было сил противостоять этому нарративу", – сказала она.
Её доставили в отделение неотложной помощи, "где всё время я была прикована наручниками к тюремному офицеру". После анализов крови на следующий день её вернули в тюрьму из больницы.
В 2025 году в тюрьмах Великобритании 29 человек умерли при обстоятельствах, официально описанных как "самопричинённые", а инцидентов самоповреждения было около 75 000.
Основанное в 2020 году движение "Действие за Палестину" ставило своей целью противодействие военным преступлениям Израиля и, по его словам, британскому соучастию в них, путём нападений на производителей оружия и связанные компании. Все активисты, связанные с "Действием за Палестину", отрицают предъявленные им обвинения.
Недавно Высокий суд постановил, что запрет на "Действие за Палестину" является незаконным, и все обвиняемые по делу "Филтонской 24-ки" были оправданы по обвинению в квалифицированной краже со взломом.