Paragvay prezidenti Santyago Penya O'zbekistonning investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Qudratovni qabul qildi. Uchrashuv vazirning Asunson shahriga tashrifi doirasida bo'lib o'tdi.
Foto: UzA
UzA ma'lumotlariga ko'ra, 27-fevral kuni bo'lib o'tgan muzokaralarda tomonlar bozorlarga kirishni bosqichma-bosqich erkinlashtirish va ikki tomonlama savdo salohiyatini kengaytirish masalalarini muhokama qildi.
Uchrashuv 2025-yil dekabr oyida O'zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Paragvay prezidenti o'rtasida savdo, investitsiyalar, energetika va oziq-ovqat xavfsizligi sohalarida hamkorlikni kengaytirish bo'yicha kelishuvlarning mantiqiy davomi sifatida qayd etildi.
Bundan tashqari, tomonlar foydali qazilmalarni qidirish va qazib olish sohasiga zamonaviy texnologiyalar va investitsiyalarni jalb qilish, shuningdek, bu yo'nalishda qo'shma loyihalarni amalga oshirish masalalarini muhokama qildi.

Paraguayan President Santiago Peña received Uzbekistan's Minister of Investment, Industry, and Trade, Laziz Kudratov. The meeting took place during the minister's visit to Asunción.
According to UzA on February 27, the negotiations addressed issues of phased market access liberalization and expanding bilateral trade potential.
The meeting was noted as a logical continuation of agreements reached in December 2025 between Uzbek President Shavkat Mirziyoyev and the Paraguayan president to enhance cooperation in trade, investment, energy, and food security.
Additionally, the parties discussed attracting modern technologies and investments in mineral exploration and extraction, as well as implementing joint projects in this area.