Paragvay prezidenti Santyago Penya O'zbekistonning investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Qudratovni qabul qildi. Uchrashuv vazirning Asunson shahriga tashrifi doirasida bo'lib o'tdi.
Foto: UzA
UzA ma'lumotlariga ko'ra, 27-fevral kuni bo'lib o'tgan muzokaralarda tomonlar bozorlarga kirishni bosqichma-bosqich erkinlashtirish va ikki tomonlama savdo salohiyatini kengaytirish masalalarini muhokama qildi.
Uchrashuv 2025-yil dekabr oyida O'zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Paragvay prezidenti o'rtasida savdo, investitsiyalar, energetika va oziq-ovqat xavfsizligi sohalarida hamkorlikni kengaytirish bo'yicha kelishuvlarning mantiqiy davomi sifatida qayd etildi.
Bundan tashqari, tomonlar foydali qazilmalarni qidirish va qazib olish sohasiga zamonaviy texnologiyalar va investitsiyalarni jalb qilish, shuningdek, bu yo'nalishda qo'shma loyihalarni amalga oshirish masalalarini muhokama qildi.

Президент Парагвая Сантьяго Пенья принял министра инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана Лазиза Кудратова. Встреча состоялась в рамках визита главы ведомства в Асунсьон.
По информации УзА от 27 февраля, в ходе переговоров стороны рассмотрели вопросы поэтапной либерализации доступа на рынки и расширения потенциала двусторонней торговли.
Отмечается, что встреча стала логическим продолжением договорённостей, достигнутых в декабре 2025 года между президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым и президентом Парагвая о расширении сотрудничества в сферах торговли, инвестиций, энергетики и продовольственной безопасности.
Кроме того, стороны обсудили вопросы привлечения современных технологий и инвестиций в сферу разведки и добычи полезных ископаемых, а также реализацию совместных проектов в данном направлении.