Turkiya muxolifatidagi Respublika Xalq Partiyasi (CHP) sobiq rahbari Ozgur Ozel 90 nafar deputat bilan birga partiyadan ajralib chiqib, yangi “Yeni Parti” (Yangi Partiya)ni tuzdi. Bu voqea mamlakat siyosiy maydonida katta o‘zgarishlarga sabab bo‘ldi.
Ozelning yangi partiyasi 91 deputat bilan Turkiya parlamentidagi ikkinchi yirik kuchga aylandi. Hukmron Adolat va Taraqqiyot Partiyasi (AKP) 277 o‘ringa ega bo‘lsa, endi Ozel partiyasi 91 o‘rin bilan ikkinchi o‘rinda turibdi.
CHP esa 135 o‘rindan atigi 44 o‘ringa tushib, to‘rtinchi o‘ringa tushib ketdi. Prokurdlarning DEM partiyasi 56 o‘rin bilan uchinchi o‘rinda qoldi. Ozel bu bo‘linishni “partiyani egallab olinganidan qutqarish” deb izohladi.
Ozel 2023-yilda CHP rahbari etib saylangan va 2024-yilgi mahalliy saylovlarda partiyani katta muvaffaqiyatga olib chiqqan edi. Biroq 2025-yilda Istanbul meri va CHP prezidentlik nomzodi Ekrem Imamog‘luning hibsga olinishi va unga qarshi 2000 yildan ortiq qamoq jazosi talab qilinishi Ozelning obro‘sini oshirdi.
Shu yilning may oyida sud Ozelni saylovlarda ovoz sotib olishda ayblab, uni rahbarlikdan chetlatdi va uning raqibi Kemal Kilicdarog‘luni tayinladi. Tanqidchilar bu qarorlarni siyosiy sababli deb atadi, hukumat esa sud mustaqilligini ta’kidlamoqda.

Бывший лидер турецкой оппозиционной Республиканской народной партии (CHP) Озгур Озель вместе с 90 депутатами вышел из партии и основал новую «Ени Парти» (Новая партия). Это событие кардинально изменило расстановку сил в парламенте.
Новая партия Озеля с 91 депутатом автоматически стала второй по величине фракцией в 600-местном парламенте, уступая лишь правящей Партии справедливости и развития (AKP) президента Эрдогана, имеющей 277 мест.
CHP, ранее занимавшая второе место с 135 местами, теперь имеет лишь 44 депутата и опустилась на четвертое место, пропустив вперед прокурдскую партию DEM (56 мест). Озель назвал уход «освобождением от оккупированной партии».
Озель был избран лидером CHP в 2023 году и добился значительных успехов на муниципальных выборах 2024 года. В 2025 году он стал лицом массовых протестов в поддержку мэра Стамбула Экрема Имамоглу, которому грозит более 2000 лет тюрьмы по обвинениям в коррупции и терроризме.
В мае этого года суд аннулировал результаты выборов Озеля из-за alleged подкупа голосов, лишив его поста и назначив его непопулярного соперника Кемаля Кылычдароглу. Критики называют эти решения политически мотивированными, правительство настаивает на независимости судебной системы.