Argentina prezidenti Xavyer Milei Braziliyaga tashrifi chog‘ida o‘zining braziliyalik hamkasbi Luiz Inasio Lula da Silvani "mahkum", "jinoyatchi" va "o‘g‘ri" deb atadi. Bu so‘zlar Braziliyaning sobiq prezidenti Jair Bolsonaroning o‘g‘li Flavio Bolsonaro qo‘llab-quvvatlagan tadbirda aytildi.
Braziliya Tashqi ishlar vazirligi yakshanba kuni Argentinadagi elchisini chaqirib oldi va bu haqoratlarni "misli ko‘rilmagan" deb baholadi. Vazirlik bayonotida hech bir xorijiy prezident Braziliya hududida davlat rahbari, demokratik institutlar va Braziliya xalqiga nisbatan bunday haqoratli so‘zlarni aytmaganligi ta’kidlandi.
Milei o‘z nutqida Braziliya Oliy sudi sudyasi Aleksandre de Moraisni ham "kal yomon" deb atadi. Braziliya Oliy sudi rahbari Edson Fashen bu izohlarni "mamlakat oliy sudi sudyasiga nisbatan hurmatsizlik" deb baholadi.
Argentinaning sobiq prezidenti Alberto Fernandes Mileining so‘zlarini qoralab, uni "aqldan ozgan odam" deb atadi va "asosiy savdo hamkorimiz bo‘lgan birodar davlat prezidentini haqorat qilish kechirilmas" dedi.
Buenos-Ayres provinsiyasi gubernatori Aksel Kisilof ham Mileining xatti-harakatlarini "chuqur uyat" deb atadi va uning Argentina xalqining his-tuyg‘ularini ifoda etmasligini ta’kidladi.

Президент Аргентины Хавьер Милей во время визита в Бразилию назвал своего бразильского коллегу Луиса Инасиу Лулу да Силву «осужденным», «преступником» и «вором». Эти заявления прозвучали на мероприятии в поддержку Флавио Болсонару, сына бывшего президента Жаира Болсонару.
МИД Бразилии в воскресенье отозвал посла в Аргентине для консультаций, назвав оскорбления «беспрецедентными». В заявлении ведомства говорится, что ни один иностранный президент не позволял себе подобных выпадов в адрес главы государства, демократических институтов и бразильского народа на территории страны.
Милей также назвал судью Верховного суда Бразилии Алешандре ди Мораиса «лысым мусором». Председатель Верховного суда Эдсон Фашин охарактеризовал эти слова как «неуважительное упоминание судьи высшей инстанции страны».
Бывший президент Аргентины Альберто Фернандес осудил Милея, назвав его «безумцем» и заявив, что «оскорблять президента братской страны и нашего главного торгового партнера непростительно».
Губернатор провинции Буэнос-Айрес Аксель Кисильоф также выразил «глубокий стыд» за действия Милея и подчеркнул, что тот не представляет чувства аргентинского народа.