Birlashgan Millatlar Tashkilotining Inson huquqlari bo'yicha oliy komissari Volker Turk Isroilni Livanda keng ko'lamli inson huquqlari buzilishlarida aybladi va bu harakatlar urush jinoyatlari sifatida tasniflanishi mumkinligini ta'kidladi.
Turk dushanba kuni Livanga tashrifi chog'ida uning idorasi mamlakatda xalqaro huquqning buzilishini qayd etganini aytdi va Isroil harbiylarini janubiy Livandagi doimiy o'q otish va vayronagarchiliklarni to'xtatishga chaqirdi.
“Men ko'rgan keng tarqalgan zarar va og'ir azob-uqubatlardan hayratda qoldim”, dedi Turk bayonotida. “Travma, umidsizlik va tushkunlik sezilmoqda – ammo adolat talabi ham shunchalik kuchli.”
Aprel oyida tuzilgan sulh bitimiga qaramay, “Isroil harbiylari Livanda odamlarni o'ldirish va jarohatlashda davom etmoqda, havo hujumlari va quruqlikdagi operatsiyalar davom etmoqda”, dedi Turk.
Taxminan 1000 kishini boshpana qilgan maktabga tashrif buyurgan Turk Isroil harbiylarining ba'zi qonunbuzarliklarini “urush jinoyatlari darajasiga yetishi mumkin” deb baholadi.
“Bu ko'pchilik uchun ikkinchi yoki uchinchi ko'chish davri. Ba'zilar menga o'tgan hafta uylariga qaytishga urinishgan, ammo qishloqlari vayron bo'lganini ko'rganliklarini aytishdi”, dedi u.
Al Jazeera'ga bergan intervyusida Turk “odamlarda chuqur charchoq va umidsizlik hissi borligini” ta'kidladi.
Isroil zo'ravonligidan jabr ko'rgan BMT xodimlarining ahvoli haqida so'ralganda, Turk Al Jazeera'ga: “Men Birlashgan Millatlar Tashkilotida 35 yil ishladim, so'nggi ikki yil ichida hech qachon G'azoda, Livanda, Yamanda hamkasblarimiz bir marta emas, ikki marta emas, balki butunlay tushunib bo'lmaydigan tarzda o'ldirilishini tasavvur qilmagan edim”, dedi.
Turk, shuningdek, Isroil zo'ravonligini hujjatlashtirish va aybdorlarni javobgarlikka tortish muhimligini ta'kidladi.
“Menimcha, dunyo bo'ylab ko'pchilik odamlar bizning ishimizga ... va haqiqatning oshkor bo'lishiga ahamiyat beradi”, dedi u. “Hech kim xalqaro huquqdan ustun emasligini va undan istisnolar yo'qligini ta'kidlashimiz kerak.”

Верховный комиссар ООН по правам человека Фолькер Тюрк обвинил Израиль в массовых нарушениях прав человека в Ливане, которые могут быть квалифицированы как военные преступления.
В ходе визита в Ливан в понедельник Тюрк заявил, что его офис зафиксировал нарушения международного права в стране, и призвал израильские военные прекратить постоянные обстрелы и разрушения на юге Ливана.
«Я поражен масштабным ущербом и усугубленными страданиями, которые я увидел», — сказал Тюрк в заявлении. «Травма, разочарование и отчаяние ощутимы — но так же сильно и требование справедливости».
Несмотря на соглашение о прекращении огня, заключенное в апреле, «израильские военные продолжают убивать и ранить людей в Ливане на фоне продолжающихся авиаударов и наземных операций», — отметил Тюрк.
Посетив школу, переоборудованную под убежище и вмещающую около 1000 перемещенных лиц, он оценил некоторые нарушения израильских военных как «возможно, являющиеся военными преступлениями».
«Это второй или третий цикл перемещения для многих. Некоторые рассказали мне, что пытались вернуться домой на прошлой неделе, но обнаружили, что их деревни разрушены», — сказал он.
В интервью Al Jazeera в тот же день Тюрк заявил, что «у людей глубокое чувство истощения и отчаяния».
Отвечая на вопрос о положении сотрудников ООН, пострадавших от израильского насилия, Тюрк сказал Al Jazeera: «Я работаю в ООН последние 35 лет, за последние два года я никогда не мог представить, что мы окажемся в ситуации, когда в Газе, Ливане, Йемене наши коллеги убиваются не один или два раза, а, честно говоря, совершенно непостижимым образом».
Тюрк также подчеркнул важность документирования израильского насилия и привлечения виновных к ответственности.
«Я думаю, что большинство людей в мире заботятся о нашей работе... и о том, чтобы правда вышла наружу», — продолжил он. «Мы должны указать, что никто не стоит выше международного права и из него нет исключений».