Buyuk Britaniya Oliy sudi Bahrayn hukumatining ikki dissident tomonidan qo'zg'atilgan josuslik dasturi bo'yicha da'voni yopish uchun davlat immunitetiga da'vo qilish urinishini rad etdi.
Dushanba kuni 3-2 ovoz bilan qabul qilingan qaror muhim pretsedent yaratadi: xorijiy davlatlar Buyuk Britaniya sudlarida Buyuk Britaniyadagi shaxslarni masofaviy kuzatish bo'yicha javobgarlikka tortilishi mumkin, hatto buzg'unchilik xorijdan amalga oshirilgan bo'lsa ham.
Jurnalist va Bahrayn qirollik oilasiga qarshi siyosiy partiya asoschisi Saeed Shehabi hamda Bahraynlik qochoq Moosa Mohammed Bahrayn hukumatini 2011-yilda ularning kompyuterlariga FinSpy nomli josuslik dasturini joylashtirishda aybladi. Dastur klaviatura urishlarini qayd etish, joylashuvni kuzatish va faoliyatni masofadan monitoring qilish imkoniyatiga ega.
Buyuk Britaniyada yashovchi ikkala erkak 2020-yilda London Oliy sudida "ruhiy zarar" uchun tovon talab qilib da'vo qilgan edi. Bahrayn buzg'unchilikni rad etdi va da'vo qilingan harakatlar Buyuk Britaniya yurisdiksiyasidan tashqarida sodir bo'lganligi sababli immunitetga ega ekanligini ta'kidladi.
London Oliy sudi 2023-yilda bu dalilni rad etgan, Apellyatsiya sudi esa 2024-yilda qarorni tasdiqlagan. Bahraynning Oliy sudga murojaati rad etildi.
Sud qaroriga ko'ra, da'vo qilingan kuzatuv Buyuk Britaniyada amalga oshirilgan harakat hisoblanadi, chunki da'vogarlar va ularning kompyuterlari josuslik dasturi ishga tushirilgan paytda Buyuk Britaniyada bo'lgan. Bu ishni sud muhokamasiga qadar olib borishga yo'l ochadi.
Ushbu hukm davlatlar va kuzatuv kompaniyalarining xorijdagi tanqidchilarga qarshi josuslik dasturlari uchun G'arb sudlarida javobgarlikka tortilishi mumkinligini tekshiruvchi ko'payib borayotgan da'volar qatoriga kiradi. Xuddi shunday ishlar qatorida WhatsAppning NSO Group kompaniyasiga qarshi Pegasus josuslik dasturi bo'yicha AQShdagi davom etayotgan da'vosi ham bor.

Верховный суд Великобритании отклонил попытку Бахрейна сослаться на государственный иммунитет, чтобы закрыть иск о шпионском ПО, поданный двумя диссидентами.
Решение, вынесенное в понедельник узким большинством 3-2, создает важный прецедент, подтверждая, что иностранные государства могут быть привлечены к ответственности в британских судах за удаленную слежку за лицами в Великобритании, даже если взлом был осуществлен из-за границы.
Саид Шехаби, журналист и основатель бахрейнской политической партии, выступающей против правления королевской семьи Халифа, и Муса Мохаммед, бахрейнский беженец, обвинили правительство Бахрейна в заражении их компьютеров в 2011 году шпионским ПО FinSpy, способным регистрировать нажатия клавиш, отслеживать местоположение и удаленно контролировать их действия.
Оба мужчины, проживающие в Великобритании, подали иск в Высокий суд Лондона в 2020 году, требуя компенсации за "психический вред". Бахрейн отрицал взлом и утверждал, что предполагаемые действия произошли за пределами юрисдикции Великобритании, что дает ему право на иммунитет.
Высокий суд Лондона отклонил этот аргумент в 2023 году, и это решение было подтверждено Апелляционным судом в следующем году, что побудило Бахрейн подать окончательную апелляцию в Верховный суд.
В понедельничном решении суд постановил, что предполагаемая слежка считается действием, совершенным в Великобритании, поскольку истцы и их компьютеры находились в Британии, когда шпионское ПО предположительно вступило в силу, открывая путь для рассмотрения дела по существу.
Это решение является частью растущего числа судебных разбирательств, проверяющих, могут ли государства и компании-разработчики шпионского ПО быть привлечены к ответственности в западных судах за использование шпионского ПО против критиков за рубежом, включая текущий иск WhatsApp в США против NSO Group по делу о Pegasus.