Buyuk Britaniyaning chap qanot Yashil partiyasining nomzodi Hannah Spencer parlamentdagi bo'sh o'ringa bo'lib o'tgan qo'shimcha saylovda qulay g'alaba qozondi. Bu natija Bosh vazir Kier Starmer boshchiligidagi Leyboristlar partiyasi uchun uning sobiq mustahkam pozitsiyasi hisoblangan Gorton va Denton saylov okrugida sharmandalik mag'lubiyat bo'ldi.
Juma kuni e'lon qilingan natijalarga ko'ra, 34 yoshli kengash a'zosi va santexnik Hannah Spencer Gorton va Denton okrugida ovozlarning 40,7 foizini qo'lga kiritdi. Bu okrug deyarli bir asr davomida Leyboristlar partiyasi uchun ishonchli o'rin hisoblangan.
Tahlilchilar bu natijani Buyuk Britaniyaning an'anaviy ikki partiyaviy siyosatining parchalanishi belgisi deb baholadilar. Populistik, immigratsiyaga qarshi Reform partiyasining o'ng qanot nomzodi ikkinchi o'rinni egalladi.
Leyboristlar partiyasi, 2024 yilgi so'nggi umumiy saylovda Gorton va Dentonda ovozlarning yarmidan ko'prog'ini qo'lga kiritgan edi, endi esa og'ir uchinchi o'rinni egalladi.
Yashil partiya o'zini Leyboristlar partiyasiga alternativa sifatida ko'rsatmoqda va hukmron partiya ilgari himoya qilgan qadriyatlardan uzoqlashganini ta'kidlamoqda. Partiya rahbari Zack Polanski Isroilning G'azo bo'yicha urushini qoralab va falastinliklarni qo'llab-quvvatlab, ko'pchilik Leyboristlar saylovchilarining noroziligiga sabab bo'ldi.
Siyosatshunos John Curtice bu natijani "seysmik lahza" deb atadi va bu Ikkinchi jahon urushidan keyin Britaniya siyosatining kelajagi "hech qachon bo'lmaganday noaniq" ko'rinishini bildiradi.
G'alaba nutqida Spencer "jamiyatdagi barcha muammolar uchun doimo bizning hamjamiyatimizni ayblovchi va ularni gunohkor qiluvchi siyosatchilar va bo'linishga olib keluvchi shaxslar"ni tanqid qilishga majbur his qilganini aytdi.
Bu mag'lubiyat Bosh vazir Starmerga qo'shimcha bosim o'tkazdi, chunki u Manchester meri Andy Burnhamning saylovda qatnashishiga to'sqinlik qilgan va saylov oldidan okrugga tashrif buyurgan edi.
Hannah Spencerning g'alabasi Yashil partiyaga parlamentdagi beshinchi o'rinni berdi, Reform partiyasi esa sakkiz o'rin bilan hukumatga saylovda asosiy tahdid sifatida qaralmoqda.
Nigel Farage, Reform partiyasi rahbari, X platformasida Yashil partiyaning g'alabasini "sektantlik ovoz berish va firibgarlik g'alabasi" deb da'vo qildi. Yashil partiya vakili esa bu da'volarni "demokratik natijani zaiflashtirishga urinish" deb rad etdi.
Saylov sobiq Leyboristlar deputati Andrew Gwynnening sog'lig'i sababli iste'foga chiqishi munosabati bilan o'tkazildi.

Кандидат от левой Партии "зелёных" Великобритании уверенно победил на пристально наблюдаемых довыборах на вакантное парламентское место, нанеся унизительное поражение Лейбористской партии премьер-министра Кира Стармера в одном из её бывших опорных округов.
Результаты, объявленные в пятницу, показали, что "зелёные" Ханна Спенсер, 34-летний советник и сантехник, получила 40,7% голосов на довыборах в Гортоне и Дентоне, округе в Большом Манчестере, который почти столетие считался надёжным местом для лейбористов.
В исходе, который аналитики назвали признаком раскола традиционной двухпартийной политики Великобритании, кандидат от правопопулистской, антииммиграционной партии "Реформа" занял второе место.
Лейбористы, получившие более половины голосов в Гортоне и Дентоне на последних всеобщих выборах 2024 года, заняли болезненное третье место.
Партия "зелёных" позиционирует себя как альтернативу лейбористам, утверждая, что правящая партия отошла от некоторых ценностей, которые она когда-то отстаивала. "Зелёные" и их лидер Зак Полански активно осуждают войну Израиля в Газе и поддерживают палестинцев, что вызвало недовольство многих избирателей-лейбористов.
Политолог Джон Кертис назвал результат "сейсмическим моментом", сигнализирующим, что "будущее британской политики выглядит более неопределённым, чем на любом этапе" со времён Второй мировой войны.
В своей победной речи Спенсер заявила, что чувствует необходимость осудить "политиков и разобщающих фигур, которые постоянно делают козлами отпуска и обвиняют наши сообщества во всех проблемах общества".
Потеря того, что считалось безопасным местом, в крупнейшем электоральном испытании страны почти за год, увеличивает растущее давление на находящегося в затруднительном положении Стармера. Британский лидер столкнулся с призывами к отставке на фоне падающей популярности лейбористов и продолжающихся потрясений.
Стармер лично вложил политический капитал в исход, заблокировав участие в гонке популярного мэра Манчестера Энди Бёрнэма, которого широко рассматривают как потенциального претендента на лидерство в Лейбористской партии, и посетив округ перед голосованием.
Победа Спенсер — первая победа "зелёных" на довыборах — даёт партии пятое место в парламенте, в то время как лидирующая "Реформа", которую широко рассматривают как главный вызов правительству на выборах, имеет восемь мест.
Обе партии, наряду с центристскими Либеральными демократами, набирают двузначные цифры в опросах, представляя угрозу традиционному дуополию лейбористов и консерваторов в британской политике.
Лидер антииммиграционной партии "Реформа" Найджел Фарадж заявил в X без доказательств, что победа "зелёных" — это "победа сектантского голосования и мошенничества". Представитель "зелёных" отверг эти комментарии как "попытку подорвать демократический результат", которая "взята из игры Трампа".