AQSh harbiylari Eron tomonidan amalga oshirilgan 'kutilmagan hujum' urinishining oldi olinganini ma'lum qildi. Markaziy qo'mondonlik (CENTCOM) ma'lumotlariga ko'ra, Eron Islom inqilobi qo'riqchilari korpusi kuchlari bir nechta ballistik raketalarni AQShning Yaqin Sharqdagi bazalariga qaratib uchirgan.
CENTCOM bayonotida barcha raketalar muvaffaqiyatli tutib olingani va AQSh kuchlari yuqori shay holatda qolayotgani ta'kidlangan. Hujum qayerda amalga oshirilgani aniq ko'rsatilmagan. Bu yil avvalroq Fors ko'rfazi davlatlari va Iordaniyadagi AQSh bazalari Eron raketa va dron hujumlariga uchragan edi.
Isroil Bosh vaziri Binyamin Netanyaxu AQSh prezidenti Donald Tramp bilan Oq uyda yopiq eshiklar ortida uchrashuv o'tkazdi. Uchrashuv 90 daqiqa davom etgan va Oq uy tomonidan 'ijobiy va samarali' deb ta'riflangan.
Netanyaxu ijtimoiy tarmoqdagi videosida uchrashuvni 'AQSh prezidenti bilan eng yaxshi suhbatlardan biri' deb atadi va Eronning yadro quroliga ega bo'lishining oldini olish umumiy maqsad ekanini aytdi. Uchrashuv Isroilda oktyabr oyida bo'lib o'tadigan saylovlar oldidan bo'lib o'tdi.
Reuters agentligi manbalarga tayanib, Netanyaxu Trampdan saylovoldi kampaniyasi uchun qo'llab-quvvatlash olishga intilganini xabar qildi. Uchrashuv senator Lindsi Gremning dafn marosimi munosabati bilan Vashingtonda bo'lib o'tgan.

Центральное командование США (CENTCOM) заявило, что предотвратило попытку внезапного ракетного удара со стороны Ирана. По данным CENTCOM, Корпус стражей исламской революции запустил несколько баллистических ракет по американским силам на Ближнем Востоке.
Все иранские ракеты были успешно перехвачены, американские военные остаются в состоянии повышенной готовности. Место запуска не уточняется. Ранее в этом году американские базы в странах Персидского залива и Иордании уже подвергались иранским ракетным и беспилотным атакам.
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху провел закрытую встречу с президентом США Дональдом Трампом в Овальном кабинете. Переговоры длились 90 минут и были описаны Белым домом как «позитивные и продуктивные».
В видео, опубликованном после встречи, Нетаньяху назвал ее «одним из лучших разговоров с президентом США» и подчеркнул общую цель — не допустить получения Ираном ядерного оружия. Встреча состоялась перед выборами в Израиле, назначенными на 27 октября.
По данным Reuters, Нетаньяху якобы стремился заручиться поддержкой Трампа для своей предвыборной кампании. Встреча прошла в Вашингтоне, куда Нетаньяху прибыл на похороны сенатора Линдси Грэма.