Birlashgan Millatlar Tashkilotining tergov organi ogohlantirdiki, Janubiy Sudan "toʻliq miqyosli urushga qaytish" xavfi ostida, agar mamlakat jinoiy javobsizlik va keng tarqalgan zoʻravonliklarga zudlik bilan chek qoʻya olmasa. BMTning Janubiy Sudandagi Inson Huquqlari Komissiyasi (CHRSS) hisobotida aytilishicha, fuqarolar jiddiy zoʻravonliklarga duch kelmoqda, jumladan, oʻldirishlar, "tizimli" jinsiy zoʻravonlik, oʻzboshimchalik bilan hibsga olish, majburiy koʻchirish va dunyoning eng kambagʻal mamlakatlaridan birida gumanitar inqiroz chuqurlashayotgan paytda mahrum qilish.
Hisobotda "vahshiylik xavflarining kuchayishi" va mamlakatdagi siyosiy kafolatlar qulashi "zudlik bilan profilaktik choralar koʻrishni talab qiladi" deb taʼkidlangan, mintaqaviy va xalqaro aktyorlarni inson huquqlari va javobgarlikda ancha yaxshilanishlarga erishilguncha diplomatik bosim, sanksiyalar va BMT qurol embargosini qoʻllash orqali ishtirok etishga chaqirgan.
Hisobot siyosiy va harbiy elitalarning harakatlarini aybladi – muxolifat rahbarlarini hibsga olish, hokimiyatni taqsimlashni zaiflashtirish va 2018-yilgi tinchlik kelishuvining shartlarini oʻzgartirishga urinish – bu mamlakatdagi tinchlik tizimini katta bosim ostiga qoʻygan va beqarorlikni oshirgan.
Birinchi vitse-prezident Riek Macharning oʻtgan yili hibsga olinishi va lavozimidan chetlatilishi, shuningdek, uning qotillik, xiyonat va insoniyatga qarshi jinoyatlar uchun sudga tortilishi tinchlik kelishuvining "asosiy hokimiyatni taqsimlash kafolatlarini" zaiflashtirgan va "oʻn yil ichida koʻrilmagan" siyosiy noaniqlik va qurolli toʻqnashuvlarni keltirib chiqargan.
Hisobot harbiy operatsiyalarning kuchayishi "taktikadagi xavfli oʻzgarish" bilan belgilanganligini, jumladan, fuqarolik aholisi yashaydigan hududlarga havo hujumlarini qayd etdi.
CHRSS hisobotida aytilishicha, urush bilan bogʻliq jinsiy zoʻravonlik inqirozning "aniq va doimiy xususiyati" boʻlib qolmoqda, barcha qurolli kuchlar va guruhlar tomonidan amalga oshirilgan "keng va tizimli zoʻrlash va boshqa jinsiy zoʻravonlik shakllari" koʻrsatilgan.
Hisobotda javobsizlik chuqur oʻrnashganligi, yuqori qoʻmondonlar va siyosiy aktyorlar ular nomidan sodir etilgan jiddiy zoʻravonliklar uchun kamdan-kam javobgarlikka tortilishi qayd etilgan.
Komissiya hukumatni oʻz kuchlari tomonidan zoʻravonliklarni darhol toʻxtatishga, oʻzboshimchalik bilan hibsga olinganlarni ozod qilishga va soʻz erkinligi, yigʻilish va uyushma erkinligini kafolatlashga chaqirdi. Shuningdek, 2013-yildan beri sodir etilgan urush jinoyatlarini tergov qilish va sudga tortish uchun uzoq vaqtdan beri kechiktirilgan oʻtish davri adliya mexanizmlarini zudlik bilan oʻrnatishga chaqirdi.
Taxminan 400,000 kishi asosan etnik chiziqlar boʻylab olib borilgan urushning besh yilida halok boʻldi, 2018-yilda tinchlik kelishuvi bilan tinchlik tiklangunga qadar. Ammo soʻnggi oylardagi janglarning kuchayishi fuqarolar urushiga qaytish qoʻrquvlarini yangiladi.

Расследовательский орган ООН предупредил, что Южный Судан рискует «возвращением к полномасштабной войне», если срочно не положит конец укоренившейся безнаказанности и широкомасштабным злоупотреблениям на фоне эскалации насилия в самой молодой стране мира.
В докладе Комиссии ООН по правам человека в Южном Судане (CHRSS), представленном в пятницу на сессии Совета по правам человека в Женеве, отмечается, что гражданское население подвергается серьёзным злоупотреблениям, включая убийства и «систематическое» сексуальное насилие, произвольные задержания, принудительное перемещение и лишения на фоне углубляющегося гуманитарного кризиса в одной из беднейших стран мира.
В докладе говорится, что «растущие риски зверств» и крах политических гарантий в стране делают «срочные превентивные меры императивными», призывая региональных и международных акторов подключиться с дипломатическим давлением, санкциями и обеспечением соблюдения эмбарго ООН на поставки оружия до достижения конкретных улучшений в области прав человека и подотчётности.
Доклад, основанный на годичном расследовании и свидетельствах, возложил вину на действия политической и военной элиты – задержание оппозиционных лидеров, подрыв разделения власти и попытки изменить условия мирного соглашения 2018 года – что поставило мирную структуру в стране под серьёзное напряжение и увеличило нестабильность.
В докладе отмечается, что арест и отстранение от должности первого вице-президента Риека Мачара в прошлом году и его судебное преследование за убийство, измену и преступления против человечности подорвали «основные гарантии разделения власти» мирного соглашения и спровоцировали «политическую неопределённость и вооружённые столкновения в масштабах, невиданных» за десятилетие.
В докладе также отмечается, что усиление военных операций было отмечено «опасным сдвигом в тактике», включая авиаудары по районам с гражданским населением.
В докладе CHRSS указывается, что связанное с конфликтом сексуальное насилие остаётся «определяющей и устойчивой чертой» кризиса, с свидетельствами выживших за последнее десятилетие, показывающими «широкомасштабные и систематические модели изнасилований и других форм сексуального насилия, совершаемых всеми вооружёнными силами и группами».
В докладе говорится, что безнаказанность укоренилась, при этом старшие командиры и политические деятели редко привлекаются к ответственности за серьёзные злоупотребления, совершённые от их имени.
Комиссия призвала правительство немедленно прекратить нарушения со стороны своих сил, освободить произвольно задержанных и гарантировать свободу выражения мнений, собраний и ассоциаций. Также она призвала к срочному созданию давно откладываемых переходных механизмов правосудия для расследования и судебного преследования военных преступлений, совершённых с 2013 года.
По оценкам, 400 000 человек погибли за пять лет войны, ведшейся в основном по этническому признаку, до восстановления спокойствия мирным соглашением в 2018 году. Но эскалация боёв в последние месяцы возродила опасения возвращения к гражданской войне.