Yevropaning ikkinchi eng uzun daryosi bo‘lgan Dunayda suv sathi tarixiy past darajaga tushib, Vengriya va Ruminiya yadroviy stansiyalarida ishlab chiqarishni qisqartirishga majbur bo‘ldi.
Vengriyaning Paks AESi, poytaxt Budapeshtdan 120 km janubda joylashgan, payshanba kuni 2-reaktorda ishlab chiqarishni 50% ga qisqartirdi. Stansiya to‘rtta rus reaktoriga ega bo‘lib, umumiy quvvati 2 GVt. Dushanba kuni 1-reaktorda 254 MVt, chorshanba kuni esa 3-reaktor to‘xtatilgan edi.
Ruminiyada, Cernavoda AESining ikkala reaktoridan biri shu hafta boshida suv sathi pastligi sababli to‘xtatildi. Energetika vazirligi payshanba kuni ikkinchi reaktorni ham to‘xtatmoqchi edi, ammo uni kechasi ishlatishga muvaffaq bo‘ldi.
Dunay suvi AESlarni sovutish uchun muhim. Budapeshtda suv sathi chorshanba kuni 23 sm ni tashkil etdi, bu 2018 yildagi 33 sm rekordidan ham past.
Suv tanqisligi yuk tashish va sayyohlik kemalariga ham ta’sir qildi. Vengriyada yuk kemalari deyarli to‘xtagan, sayyohlik kemalari esa uzoqroqda to‘xtab qolgan. Ruminiyada suv sathi navigatsiya minimumidan 1 metr past.
Bolgariyada politsiya 186 sayyohni Vidin porti yaqinida qotib qolgan kemadan evakuatsiya qildi. Serbiyada esa yuzlab kichik qayiqlar va yuk kemalari quruq qirg‘oqda qolib ketdi.
Budapeshtdagi Margaret ko‘prigining poydevorlari ochilib qolgan, u yerda o‘tgan hafta Ikkinchi jahon urushidan qolgan bomba topilgan edi.
Mutaxassislar bu iqlim o‘zgarishi natijasi ekanini ta’kidlamoqda. Yevropa rekord darajadagi jazirama bilan kurashmoqda: Fransiya va Ispaniyada yong‘inlar, Germaniyada 40°C gacha harorat kutilmoqda. Berlindagi Robert Koch instituti bu yozda 9800 kishi issiqlik bilan bog‘liq sabablardan vafot etganini ma’lum qildi.

Исторически низкий уровень воды на второй по длине реке Европы привел к тому, что Венгрия и Румыния значительно сократили выработку на своих атомных электростанциях. Дунайский туризм и речные грузоперевозки также серьезно пострадали от европейской жары.
Венгерская АЭС «Пакш», расположенная в 120 км к югу от Будапешта, в четверг утром сократила выработку на реакторе №2 на 50%. Станция эксплуатирует четыре российских реактора общей мощностью 2 ГВт. Ранее, в понедельник, выработка была сокращена на 254 МВт на реакторе №1, а в среду был остановлен реактор №3.
В Румынии один из двух реакторов АЭС «Чернаводэ» был остановлен ранее на этой неделе из-за низкого уровня воды. Министерство энергетики планировало остановить и второй реактор в четверг, но в итоге смогло поддерживать его работу в ночное время.
Вода из Дуная жизненно важна для охлаждения атомных станций. В Будапеште уровень воды в реке в среду утром составил 23 см, что значительно ниже предыдущего рекордного минимума в 33 см, установленного в 2018 году.
Низкий уровень воды затронул и речное судоходство: грузовые суда почти полностью прекратили работу, а круизные лайнеры вынуждены швартоваться выше по течению. В Румынии уровень воды на некоторых участках уже на метр ниже минимального судоходного.
В Болгарии полиция во вторник эвакуировала 186 туристов с круизного лайнера, севшего на мель у порта Видин. В Сербии сотни малых судов и десятки грузовых кораблей оказались на мели у Нови-Сада.
В Будапеште обнажились основания моста Маргариты, где на прошлой неделе была обнаружена бомба времен Второй мировой войны.
Эксперты связывают ситуацию с изменением климата. Европа переживает одно из самых жарких лет: во Франции и Испании бушуют лесные пожары, в Германии ожидается до 40°C. Институт Роберта Коха сообщил, что этим летом от жары умерли 9800 человек.