G'arb davlatlari koalitsiyasi Shimoliy Koreya IT xodimlarini ishga yollashdan ogohlantirib, ular mamlakatning yadro arsenali uchun mablag' to'playotganini ta'kidladi.
Juma kuni chiqarilgan qo'shma bayonotda to'qqiz davlatning 19 davlat idoralari Pxenyan o'z IT xodimlarini Shimoliy Koreyada va butun dunyoda o'g'irlangan shaxslar ostida ishlashga jalb qilib, noqonuniy daromad olishini va bu mablag'lar taqiqlangan yadro qurollari va ballistik raketa dasturlarini moliyalashtirishga yo'naltirilishini ma'lum qildi.
Bayonotga AQSh, Janubiy Koreya, Yaponiya va Buyuk Britaniya qo'shimcha ravishda imzo chekdi. Unda sun'iy intellekt Pxenyanning soxta masofaviy IT xodimlari tarmog'ini kengaytirish uchun qo'llanilayotgani ta'kidlangan.
Shuningdek, bu xodimlar josuslik tahdidi va kiberjinoyat manbai ekanligi haqida ogohlantirilgan.
Shimoliy Koreya BMT Xavfsizlik Kengashi rezolyutsiyalari bilan taqiqlanganiga qaramay, yadro qurollari va ballistik raketa dasturlariga bo'lgan huquqini uzoq vaqtdan beri himoya qilib kelmoqda. U 2023-yilda o'z konstitutsiyasiga yadroviy maqomini kiritgan.
Xalqaro sanksiyalarga duch kelgan Pxenyan o'z harbiy ambitsiyalarini moliyalashtirish uchun keng ko'lamli kiberjinoyat, kriptovalyuta o'g'irlash va pul yuvish amaliyotlarini olib borayotgani taxmin qilinmoqda.
Juma kungi ogohlantirishda Shimoliy Koreya IT xodimlari onlayn frilansing va ishga yollash platformalarida xorijiy fuqarolarning shaxsini o'g'irlab, masofaviy ish topishi va maoshlarini to'g'ridan-to'g'ri davlat idoralariga o'tkazishi ta'kidlangan.
Rasmiylar Shimoliy Koreya IT xodimlari global kompaniyalar uchun ortib borayotgan ichki xavfsizlik tahdidini keltirib chiqarayotganini, korporativ ma'lumotlarni o'g'irlash, kriptovalyuta o'g'irlash va maxfiy ma'lumotlar josusligi bilan shug'ullanayotganini ta'kidladi.
“Shimoliy Koreya IT xodimlari o'z shaxsini yashirish va global faoliyatini kengaytirish uchun sun'iy intellektni qo'llash kabi tobora murakkab usullardan foydalanmoqda”, deyiladi koalitsiya bayonotida. Ular xususiy sektor ishga yollash platformalari va ish beruvchilarni shaxsni tasdiqlash tartibini sezilarli darajada kuchaytirishga chaqirmoqda.
Ogohlantirishga ko'ra, operatorlar ko'pincha Shimoliy Koreya, Xitoy, Rossiya va Janubi-Sharqiy Osiyodagi xorijiy yordamchilarga tayanib, “noutbuk fermalari” tashkil etadi. Bu fermalar kompaniya tomonidan chiqarilgan qurilmalarni saqlaydi, Shimoliy Koreya xodimlari esa VPN orqali masofadan turib ularga kirib, haqiqiy joylashuvini yashiradi.
Frantsiya, Germaniya, Italiya, Niderlandiya va Yangi Zelandiyani o'z ichiga olgan koalitsiya Vashington va uning ittifoqchilari tomonidan ilgari chiqarilgan ogohlantirishlarga asoslanib, global kompaniyalarni shaxsni tasdiqlash va apparatni tekshirish jarayonlarini zudlik bilan kuchaytirishga chaqirmoqda.

Коалиция западных союзников предупредила о недопустимости найма IT-специалистов из Северной Кореи, утверждая, что они финансируют ядерный арсенал страны.
В совместном заявлении, опубликованном в пятницу, 19 государственных органов девяти стран предупредили, что Пхеньян полагается на IT-специалистов, работающих как в самой Северной Корее, так и по всему миру, которые под украденными личностями получают работу для получения незаконных доходов, используемых для финансирования запрещенных программ ядерного оружия и баллистических ракет.
Заявление, подписанное США, Южной Кореей, Японией и Великобританией, также отмечает, что искусственный интеллект применяется для расширения сети мошеннических удаленных IT-работников Пхеньяна.
В нем также предупреждается, что эти работники представляют угрозу шпионажа и являются источником киберпреступности.
Северная Корея давно настаивает на своем праве на ядерное оружие и баллистические ракеты, несмотря на запрет резолюциями Совета Безопасности ООН. В 2023 году она закрепила свой ядерный статус в конституции.
Столкнувшись с многочисленными международными санкциями, Пхеньян, как полагают, осуществляет широкомасштабную киберпреступность, кражу криптовалют и отмывание денег для финансирования своих военных амбиций.
В пятничном предупреждении подчеркивается, что северокорейские IT-работники регулярно получают удаленную работу на онлайн-платформах для фрилансеров и найма, выдавая себя за иностранных граждан, и перечисляют зарплату непосредственно государственным органам.
Официальные лица подчеркнули, что северокорейские IT-работники представляют растущую внутреннюю угрозу безопасности для глобальных компаний, занимаясь хищением корпоративных данных, кражей криптовалют и шпионажем за чувствительной информацией.
«Северокорейские IT-работники используют все более сложные методы, включая интеграцию ИИ, чтобы скрыть свою личность и расширить свою деятельность по всему миру», — заявила коалиция, призвав частные платформы по найму и работодателей значительно усилить процедуры проверки личности.
Согласно предупреждению, операторы часто полагаются на зарубежных посредников в Северной Корее, Китае, России и Юго-Восточной Азии для создания «ферм ноутбуков», где хранятся выданные компаниями устройства, к которым северокорейские работники получают удаленный доступ через VPN, чтобы скрыть свое реальное местонахождение.
Коалиция, в которую также входят Франция, Германия, Италия, Нидерланды и Новая Зеландия, опирается на предыдущие предупреждения Вашингтона и его союзников, призывая глобальные компании немедленно ужесточить процессы проверки личности и оборудования.