Isroil harbiy kuchlari G‘azo sektorining turli hududlariga havo hujumlari uyushtirib, kamida sakkiz falastinlikni o‘ldirdi. G‘azo fuqaro muhofazasi xizmati ma’lumotlariga ko‘ra, qurbonlar orasida Deir al-Balah janubidagi kvartiraga vertolyotdan qilingan zarbada halok bo‘lgan erkak va ayol ham bor.
Yakshanba kuni amalga oshirilgan hujumlarda Xon Yunisda uch kishi, G‘azo shahrining Eski shahar qismida esa yana bir kishi halok bo‘ldi. Bu zarbalar AQSh prezidenti Donald Trampning Tinchlik kengashi tomonidan e’lon qilingan 15 bandlik yo‘l xaritasi taqdim etilganidan ikki kun o‘tib sodir bo‘ldi.
Yo‘l xaritasi hali amalda qo‘llanilmagan. Hamas tashkiloti, Isroil harbiy amaliyotlarini to‘xtatib, qo‘shinlarini o‘tgan yilgi kelishuvga muvofiq olib chiqmaguncha, qurollarini faqat saqlash uchun topshirishini ma’lum qilgan. Isroil rasmiysi esa, Hamas “chinakam qurolsizlanish”ga rozi bo‘lmasa, pozitsiyalardan chekinish bo‘lmasligini aytgan.
Isroil Bosh vaziri Binyamin Netanyaxu bu tashabbusga ochiq izoh bermagan, biroq milliy xavfsizlik vaziri Itamar Ben-G‘vir buni qabul qilib bo‘lmas deb atab, Isroil Hamas yetakchilariga qarshi hujumlarni davom ettirishi kerakligini ta’kidlagan.
Birlashgan Arab Amirliklarida istiqomat qiluvchi sobiq Fath rasmiysi Muhammad Dahlanning aytishicha, Trampning kuyovi va maslahatchisi Jared Kushner u bilan Isroilning G‘azoga hujumlarini to‘xtatish ustida ishlayotganini aytgan. Dahlan Vashington bilan muzokaralar davom etayotganini va kelishuvning muvaffaqiyati Isroilning kundalik zarbalarni butunlay to‘xtatishiga bog‘liqligini qo‘shimcha qilgan.
Alohida xabar berilishicha, shanba kuni Isroil zarbalari G‘azo markazidagi tibbiy buyumlar omborini vayron qilgan. Portlashdan 20 metr kenglikda va 10 metr chuqurlikda krater hosil bo‘lgan. Bu hujumlar, sulh yo‘lidagi diplomatik sa’y-harakatlarga qaramay, davom etayotgan keng ko‘lamli harbiy amaliyotlarning bir qismidir.

Израильские военные нанесли авиаудары по различным районам сектора Газа, в результате чего погибли по меньшей мере восемь палестинцев. По данным гражданской обороны Газы, среди погибших — мужчина и женщина, убитые при ударе вертолета по квартире к югу от Дейр-эль-Балаха.
В воскресенье в результате отдельных ударов погибли еще несколько человек, в том числе трое в Хан-Юнисе и один человек в Старом городе Газы. Эти удары произошли через два дня после того, как Совет мира президента США Дональда Трампа опубликовал 15-пунктовую дорожную карту по реализации прошлогоднего соглашения о прекращении огня в Газе.
Дорожная карта еще не реализована на местах. ХАМАС заявил, что передаст свое оружие на хранение только после того, как Израиль прекратит военные операции и выведет свои силы в соответствии с прошлогодним соглашением. Израильский чиновник сообщил агентству Reuters, что вывода войск с нынешних позиций не будет, если ХАМАС не проведет «подлинное разоружение».
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху публично не комментировал эту инициативу, но министр национальной безопасности Итамар Бен-Гвир назвал ее неприемлемой и заявил, что Израиль должен продолжать наносить удары по лидерам ХАМАС.
Бывший высокопоставленный чиновник ФАТХ Мохаммед Дахлан, базирующийся в ОАЭ, сообщил, что Джаред Кушнер, зять Трампа и старший советник по американской инициативе, сказал ему, что работает с Израилем над прекращением атак на Газу. Дахлан заявил, что переговоры с Вашингтоном продолжаются, и успех соглашения теперь зависит от полного прекращения Израилем ежедневных ударов.
Кроме того, в субботу израильские удары разрушили склад медицинских принадлежностей в центральной части Газы, оставив воронку шириной 20 метров и глубиной 10 метров. Это часть более широкой волны атак, которая продолжается, несмотря на усилия по прекращению огня.