Uganda terma jamoasi va mamlakatning eng yirik futbol klublaridan biri SC Villa sardori Devid Ovori poytaxt Kampalada hujumga uchrab, og‘ir jarohatlangan holda vafot etdi. Bu haqda politsiya ma’lum qildi.
28 yoshli futbolchi seshanba kuni Kampala chekkasida noma’lum shaxslar tomonidan hujumga uchragan. Politsiya vakili Racheal Kavala xabariga ko‘ra, Ovori hushsiz holda topilib, yaqin atrofdagi kasalxonaga yetkazilgan. Keyin boshqa shifoxonaga o‘tkazilgan, biroq shifokorlar uning hayotini saqlab qololmagan.
Uganda Futbol Federatsiyasi bayonotida: “Devid shunchaki futbolchi emas edi. U bir avlod uchun yetakchi va ilhom manbai edi. SC Villa sardori sifatida u jasorat, kamtarlik va ishtiyoq bilan boshchilik qildi. Uganda kranlari libosida u butun xalqning umidini ko‘tardi”, deyiladi.
Ovori o‘limi Uganda sportiga og‘ir zarba bo‘ldi. Bu voqea poytaxtda jinoyatchilik darajasi yuqori ekani va hokimiyatning jinoyatchilikka qarshi kurashda ojizligi haqida jamoatchilik noroziligini yana bir bor yuzaga chiqardi. Ijtimoiy tarmoqlarda ko‘plab ugandaliklar bu fojia yuzasidan hamdardlik bildirib, hukumatni keskin tanqid qilmoqda.
Bu, shuningdek, bir necha hafta oldin Kampalada regbi bo‘yicha terma jamoa o‘yinchisi Sidney Gongodyoning o‘ldirilishidan keyin sodir bo‘ldi. Gongodyo iyun oyida o‘g‘ri deb adashib, olomon tomonidan kaltaklanib o‘ldirilgan edi.
Milliy sport kengashi “Uganda sporti so‘nggi paytlarda ko‘plab bunday fojialarga duch kelmoqda, biz adolat va muammoning doimiy yechimiga umid qilamiz”, deya bildirdi. Parlament spikerining o‘rinbosari Tomas Tayebva ham hukumatni mamlakatdagi xavfsizlik muammolarini hal qilishga chaqirdi.
Ovori o‘tgan mavsum SC Villani 20 yillik kutishdan so‘ng Uganda chempionatida g‘alabaga olib chiqqan va kubokni sardor sifatida ko‘targan edi. Bu klub tarixidagi 17-chi chempionlik unvoni edi.

Капитан одного из крупнейших футбольных клубов Уганды и сборной страны Дэвид Овори скончался после нападения в столице Кампале. Об этом сообщила полиция.
28-летний футболист, капитан рекордсмена чемпионата Уганды клуба SC Villa, был критически ранен неизвестными нападавшими в пригороде Кампалы во вторник, сообщила представитель полиции Рашель Кавала.
Овори был найден без сознания прохожими, которые доставили его в ближайшую больницу. Позже его перевели в другую больницу, где он скончался, добавила Кавала.
В Федерации футбольных ассоциаций Уганды заявили: «Дэвид был не просто футболистом. Он был лидером и вдохновением для целого поколения. Как капитан SC Villa, он вел команду с мужеством, скромностью и страстью. В футболке сборной Уганды он нес надежды всей нации».
Преступность в столице восточноафриканской страны остается высокой, и многие угандийцы выразили возмущение его смертью в соцсетях. Они также осудили неспособность властей бороться с преступностью.
Смерть Овори последовала за гибелью регбиста Сиднея Гонгодьо, который в июне был убит толпой в Кампале после того, как его ошибочно приняли за вора.
Государственный Национальный совет по спорту Уганды заявил: «К сожалению, угандийский спорт в последнее время столкнулся со многими такими трагедиями, и мы надеемся на справедливость и долгосрочное решение».
Заместитель спикера парламента Томас Тайебва призвал власти решить более широкие проблемы безопасности в стране, говорится в заявлении на сайте парламента.
В прошлом сезоне Овори привел SC Villa к победе в чемпионате Уганды после 20-летнего ожидания, подняв трофей в качестве капитана. Это был рекордный для клуба 17-й титул чемпиона страны.