Qo'shma Shtatlar Filippindan FBIning eng ko'p qidirilayotganlar ro'yxatidagi cherkov yetakchisini bolalar jinsiy savdosi va firibgarlikda ayblanib sud qilish uchun ekstraditsiya qilishni so'radi.
Filippin Tashqi ishlar departamenti AQSh hukumatining Apollo Kibuloyni ekstraditsiya qilish haqidagi so'rovini payshanba kuni olganini va Adliya vazirligiga topshirilganini ma'lum qildi.
So'rov ikki Filippin sudining roziligini talab qiladi, ular hozirda hibsda bo'lgan sobiq televangelistni odam savdosi va bolalarga nisbatan zo'ravonlik ayblovlari bo'yicha ko'rib chiqmoqda, deb ikki rasmiy shaxs anonimlik sharti bilan ma'lum qildi.
Kibuloy 2024-yilda bolalarga nisbatan jinsiy zo'ravonlik va odam savdosi ayblovlari bilan hibsga olingan. Filippin Senati, shuningdek, uning jinoyatlari bo'yicha ochiq eshituvlarda qatnashishdan bosh tortgani uchun hibsga olishni alohida buyurgan. O'shandan beri u qamoqda.
Voiz ayblovlarni rad etib, ular tanqidchilar va uning diniy guruhidan chiqarib yuborilgan sobiq a'zolar tomonidan uydirilganini aytdi.
Filippindagi jinoiy gumonlanuvchilar ekstraditsiya qilinishidan oldin sud jarayonini tugatishlari va sudlangan taqdirda jazoni o'tashlari kerak. Biroq, Vashington va Manila o'rtasidagi 1994-yilgi ekstraditsiya shartnomasiga ko'ra, Filippin adliya rasmiylari mahalliy suddan gumonlanuvchini Filippin ishlari hal qilinishidan oldin xorijiy sudda sud qilish uchun vaqtincha topshirishga ruxsat so'rashlari mumkin.
76 yoshli Kibuloy 1985-yilda Filippin janubidagi Davaoda tashkil etilgan va uyda ham, chet elda ham, shu jumladan AQShda ko'plab izdoshlariga ega bo'lgan Iso Masih Shohligi cherkoviga rahbarlik qiladi.
O'zini "Xudoning tayinlangan o'g'li" va "koinot egasi" deb atagan Kibuloy o'zining g'ayrioddiy da'volari bilan savollar tug'dirgan, ammo izdoshlarini o'ziga jalb qilgan. U bir marta 2019-yilda janubiy Filippinda kuchli zilzilani to'xtatganini da'vo qilgan.
Kibuloy Filippindagi nufuzli diniy yetakchi bo'lib, siyosiy "kingmaker" sifatida tanilgan. U 2016-yil iyun oyida hokimiyatga kelgan sobiq prezident Rodrigo Dutertening ma'naviy maslahatchisi bo'lgan. Duterte o'tgan yili Xalqaro Jinoiy Sudning orderi bilan Manilada hibsga olingan va insoniyatga qarshi jinoyatlarda ayblanib sud qilish uchun Niderlandiyaga olib ketilgan.
2021-yilda AQSh federal prokurorlari Kibuloyni zo'ravonlik va "abadiy la'nat" tahdidi ostida ayollar va voyaga etmagan qizlar bilan jinsiy aloqada bo'lganlikda ayblab, ayblov e'lon qilishdi.
Shuningdek, cherkovning ayol a'zolari Kibuloy uchun shaxsiy yordamchi yoki "pastoral" sifatida ishlashga jalb qilingan. Ular uning ovqatini tayyorlash, uylarini tozalash, massaj qilishlari va "tungi navbatchilik" deb atalgan jinsiy aloqada bo'lishlari kerak edi.
Kibuloy 2021-yil noyabr oyida AQSh federal sudi tomonidan chiqarilgan va e'lon qilingan ayblov xulosasida ko'rsatilgan to'qqiz kishidan biri edi. Unda fitna, bolalar jinsiy savdosi, kuch ishlatib jinsiy savdo, firibgarlik va majburlash, nikoh firibgarligi, pul yuvish, naqd pul kontrabandasi va viza firibgarligi kabi bir qator ayblovlar mavjud edi.

Соединенные Штаты запросили у Филиппин экстрадицию лидера церкви, находящегося в списке самых разыскиваемых ФБР, для суда по обвинениям в торговле детьми в сексуальных целях и мошенничестве.
Департамент иностранных дел в Маниле подтвердил получение запроса правительства США об экстрадиции Аполло Киболоя в четверг и передал его в Министерство юстиции.
Запрос требует одобрения двух филиппинских судов, которые рассматривают дела задержанного бывшего телеевангелиста по обвинениям в торговле людьми и жестоком обращении с детьми, сообщили два чиновника на условиях анонимности.
Киболой был арестован в 2024 году по обвинениям в сексуальном насилии над детьми и торговле людьми. Филиппинский сенат также распорядился о его аресте за отказ явиться на публичные слушания по его предполагаемым преступлениям. С тех пор он находится в тюрьме.
Проповедник отверг обвинения, заявив, что они сфабрикованы критиками и бывшими членами, исключенными из его религиозной группы.
Уголовные подозреваемые на Филиппинах должны завершить судебные разбирательства и отбыть наказание в случае осуждения до экстрадиции. Однако в соответствии с договором об экстрадиции между Вашингтоном и Манилой 1994 года филиппинские чиновники могут обратиться в местный суд с просьбой разрешить временную передачу подозреваемого иностранному суду до разрешения их филиппинских дел.
76-летний Киболой возглавляет церковь «Царство Иисуса Христа», основанную в 1985 году в Давао на юге Филиппин, которая, как утверждается, имеет много последователей как внутри страны, так и за рубежом, включая США.
Самопровозглашенный «назначенный сын Божий» и «владелец вселенной» делал скандальные заявления, вызывавшие вопросы о его характере, но привлекавшие последователей. Он однажды заявил, что остановил сильное землетрясение на юге Филиппин в 2019 году.
Киболой был влиятельным религиозным лидером на Филиппинах и считался политическим «делателем королей». Он был духовным советником бывшего президента Родриго Дутерте, вступившего в должность в июне 2016 года. Дутерте был арестован в Маниле в прошлом году по ордеру Международного уголовного суда и с тех пор содержится в Нидерландах для суда по обвинениям в преступлениях против человечности.
В 2021 году федеральные прокуроры США объявили об обвинительном заключении Киболоя за предполагаемые половые сношения с женщинами и несовершеннолетними девочками, которым угрожали насилием и «вечным проклятием», если они не согласятся.
Также утверждается, что женщины-члены церкви были завербованы для работы личными помощниками, или «пасторалями», у Киболоя. Они должны были готовить ему еду, убирать его дома, делать массаж и вступать в половые отношения, которые назывались «ночным дежурством».
Киболой был одним из девяти человек, упомянутых в обвинительном заключении, возвращенном федеральным большим жюри США и обнародованном в ноябре 2021 года. Оно содержало ряд обвинений, включая сговор, торговлю детьми в сексуальных целях, торговлю людьми с применением силы, мошенничество и принуждение, брачное мошенничество, отмывание денег, контрабанду наличных и визовое мошенничество.