Saudiya Arabistonining davlat neft giganti Aramco kompaniyasiga tegishli obyektda sodir bo‘lgan yong‘in o‘chirilgani haqida rasmiy manbalar xabar bermoqda.
Yong‘in yakshanba kuni erta tongda Jizan qirg‘oq shahridagi hududda boshlangan. Saudiya Arabistoni Energetika vazirligi X’dagi bayonotida jabrlanganlar yo‘qligini ma’lum qildi.
Vazirlik “vakolatli organlar hodisa bilan bog‘liq zarur choralarni ko‘rmoqda”, deb qo‘shimcha qildi. Yong‘in sababi haqida ma’lumot berilmagan.
Yamanning Eron tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan Husiylar harakati ushbu obyektga hujum uyushtirganini da’vo qildi. Bu Saudiya neft obyektlariga qaratilgan Husiylar hujumlari seriyasining so‘nggisi bo‘ldi.
Sanaa poytaxtidagi Husiylar boshchiligidagi hukumatning harbiy vakili Yahyo Sariy X’da “Jizan shahridagi Aramco neftni qayta ishlash zavodiga uchuvchisiz samolyot bilan muvaffaqiyatli zarba berildi va zarba aniq bo‘ldi”, deb yozdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, hujum Saudiya Arabistonining Saada va Hajja viloyatlari havo hududini uchuvchisiz samolyotlar bilan buzganiga javoban amalga oshirilgan.
Ar-Riyod bu da’voga darhol izoh bermadi. Al Jazeera Saudiya Tashqi ishlar vazirligiga murojaat qilgan.
Husiylar o‘tgan oy Jizandagi Aramco obyektlariga hujum qilganini da’vo qilgan edi. Shuningdek, ular Saudiya Arabistonining g‘arbiy sohilidagi asosiy eksport porti bo‘lgan Yanbudagi neft inshootlarini nishonga olganini aytishgan.
Aramco rahbari Amin Nosir o‘tgan hafta kompaniya obyektlariga qilingan so‘nggi hujumlar ishlab chiqarishda uzilishlarga olib kelganini, ammo operatsiyalarni tezda tiklash mumkinligiga ishonchini bildirgan. U hujumlar moddiy operatsion yoki moliyaviy ta’sir ko‘rsatmaganini aytdi.
Hujumlar Husiylar va Saudiya Arabistoni tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan Yamandagi xalqaro tan olingan hukumat o‘rtasidagi urushdagi 2022 yilgi sulhga bosimni oshirmoqda.
2014 yilda Sanaa poytaxtini egallagan Husiylar o‘tgan oy Qizil dengizda Saudiya Arabistoniga blokada e’lon qilib, Bob al-Mandab bo‘g‘ozi orqali yuk tashishga tahdid solgan.
Saudiya rasmiylari Iroqdagi Eron bilan bog‘langan qurolli guruhlarni ham neft obyektlariga hujum qilishda ayblagan.
Juma kuni Ar-Riyod Turkiya va Pokiston bilan mudofaa shartnomasini imzoladi, bu AQSh-Isroilning Eronga urushi tufayli mintaqaviy keskinlik kuchaygan bir paytda sodir bo‘ldi.

Пожар на объекте, принадлежащем саудовскому государственному нефтяному гиганту Aramco, был потушен, сообщают власти.
Возгорание произошло рано утром в воскресенье на площадке в прибрежном городе Джизан, говорится в заявлении Министерства энергетики Саудовской Аравии в X. Пострадавших нет.
«Компетентные органы завершают необходимые процедуры для урегулирования инцидента», — добавило министерство. Причина пожара не названа.
Поддерживаемые Ираном йеменские хуситы заявили, что совершили атаку на объект, расположенный на Красном море вблизи границы, что стало последним в серии заявлений хуситов об ударах по саудовским нефтяным объектам.
Военный представитель возглавляемого хуситами правительства в столице Сане Яхья Сари написал в X, что группировка «успешно поразила нефтеперерабатывающий завод Aramco в Джизане с помощью беспилотника, и удар был точным».
Он заявил, что атака стала ответом на «нарушение Саудовской Аравией воздушного пространства провинций Саада и Хаджа» с помощью беспилотников.
В Эр-Рияде немедленно не прокомментировали это заявление. Al Jazeera связалась с Министерством иностранных дел Саудовской Аравии.
В прошлом месяце хуситы заявили об атаках на объекты Aramco в Джизане. Они также сообщили о нанесении ударов по нефтяным объектам в Янбу, главном экспортном порту на западном побережье Саудовской Аравии.
Глава Aramco Амин Насер на прошлой неделе заявил, что недавние атаки на объекты компании вызвали некоторые перебои в производстве, но выразил уверенность, что операции можно быстро восстановить. Он сказал, что атаки не оказали существенного операционного или финансового воздействия.
Атаки усилили давление на перемирие 2022 года в войне между хуситами и международно признанным правительством Йемена, поддерживаемым Саудовской Аравией.
Хуситы, захватившие столицу Сану в 2014 году, также объявили блокаду Саудовской Аравии в Красном море в прошлом месяце, угрожая судоходству через Баб-эль-Мандебский пролив.
Саудовские власти также обвинили связанные с Ираном вооруженные группы в Ираке в атаках на свои нефтяные объекты.
В пятницу Эр-Рияд подписал оборонный пакт с Турцией и Пакистаном на фоне роста региональной напряженности из-за войны США и Израиля против Ирана.