Rossiyaning eng yirik onlayn chakana savdo kompaniyasi Wildberries, ko'pchilik tomonidan Amazon bilan taqqoslanadi. Ba'zi foydalanuvchilar uning sayti yoki ilovasida xarid qilishni o'ziga qaramlik deb hisoblashadi. Yekaterinburg shahridan bo'lgan buxgalter Aleksandra, ismini oshkor qilmaslik sharti bilan Al Jazeera nashriga bergan intervyusida, ko'p odamlar Wildberries'ga qaram bo'lib qolganini, savatga mahsulot qo'shib, chegirmalarni kutishlarini aytdi.
Aleksandra bilan suhbatdan bir necha soat o'tgach, Ukraina dronlari Yekaterinburgdagi Wildberries omboriga zarba berdi. Bu shahar Ukraina chegarasidan 2087 kilometr uzoqlikda joylashgan. Videolarda ombor tomidan ikkita kulrang tutun ko'tarilayotgani va qo'riqchilarning dronlarni urib tushirishga urinayotgani aks etgan. Kompaniya Yekaterinburgda buyurtmalar vaqtincha cheklanganini ma'lum qildi. Viloyat gubernatori Denis Paslerning so'zlariga ko'ra, 800 xodim evakuatsiya paytida jarohat olmagan.
Ukraina urushni Rossiya hududiga olib kirishga urinayotgan bir paytda, Wildberries tez-tez nishonga aylanmoqda. O'tgan haftadagi hujum iyul o'rtalaridan beri kamida 12 ta omborni to'liq yoki qisman vayron qilgan, 13 xodimni o'ldirgan va o'nlab kishilarni yaralagan oldingi zarbalardan kamroq halokatli bo'ldi. Voronej chekkasidagi Wildberries logistika markazi ham shu hafta boshida hujumga uchragan.
Bremen universiteti tadqiqotchisi Nikolay Mitroxinning fikricha, Wildberries'ga zarbalar front chizig'iga emas, balki Kiyevning Rossiya iqtisodiyoti qanday ishlashi va bu zarbalarning ijtimoiy-siyosiy oqibatlari haqidagi tasavvuriga bog'liq. Aleksandraning so'zlariga ko'ra, 2022-yilda Rossiyaning Ukrainaga to'liq bosqinidan keyin ko'plab ruslar do'konlarga borishni to'xtatib, Wildberries'ga o'tishgan.
Wildberries 40 ta ulkan ombor va 200 ga yaqin kichikroq ob'ektlarga ega bo'lib, umumiy saqlash maydoni 5,2 million kvadrat metrni tashkil etadi. Bu Vatikan hududidan 12 baravar katta. O'n minglab kichik chakana sotuvchilar o'z tovarlarini shu yerda saqlaydi va yetkazib berish xizmatidan foydalanadi. Kompaniyaning buyurtma berish punktlari norasmiy ijtimoiy markazlarga aylangan. Rostovlik tadbirkor Anatoliyning aytishicha, yoshlar uchun bu joylar, ayniqsa qishloq joylarda, klub kabi.
2025-yilda Wildberries aylanmasi 79 milliard dollarni tashkil etdi, bu Rossiya yalpi ichki mahsulotining qariyb 3 foizi va onlayn chakana savdoning deyarli yarmini tashkil qiladi. Biroq Kiyev, uning omborlarini "qonuniy nishon" deb atab, kompaniya urush harakatlarini qo'llab-quvvatlaganini, dron qismlari, navigatsiya uskunalari, birinchi yordam to'plamlari va o'q o'tkazmaydigan jiletlar kabi harbiy yoki ikki maqsadli mahsulotlarni sotganini da'vo qilmoqda. Kompaniya va Kreml bu ayblovlarni rad etadi.
Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiyning maslahatchisi Mixaylo Podolyakning so'zlariga ko'ra, "harbiy logistika juda ko'p". Har bir hujumdan keyin osmonda ulkan tutun bulutlari ko'tariladi, bu havo sifati va "urush hidi" haqida shikoyatlarga sabab bo'ladi. Yong'inlarni o'chirish soatlab yoki kunlab davom etishi mumkin. Podolyakning ta'kidlashicha, hujumlar "urush ularga tegishli emas" deb da'vo qiladigan katta ijtimoiy guruhlarga katta ta'sir ko'rsatish uchun mo'ljallangan.
Ammo Mitroxin bu zarbalar Rossiya armiyasining jangovar tayyorgarligiga umuman ta'sir qilmasligini, chunki shunga o'xshash tovarlar boshqa bozorlarda ham sotilishini aytdi. "Ha, ehtimol tovarlar yetkazib berish bir necha kunga kechikadi yoki biroz qimmatroq bo'ladi, lekin bu vaziyatni deyarli o'zgartirmaydi", dedi u. Qochqin oppozitsiya faoli Sergey Bizuykin ham hujumlar oddiy ruslarning urushga bo'lgan munosabatini o'zgartirishini qiyin deb hisoblaydi.
Ukraina rasmiylari bu zarbalarni Rossiyaning Ukraina pochta bo'limlari, energetika infratuzilmasi, kasalxonalar va turar-joy binolariga uzoq yillik hujumlariga javob deb ataydi. Ammo Kreml Kiyevni "terrorizm"da aybladi. Kreml matbuot kotibi Dmitriy Peskov 21-iyulda "Kiyev rejimi tinch aholi punktlariga zarba berishda davom etmoqda, bu Kiyev rejimining terroristik mohiyatidir", dedi.
Jeneva konventsiyalari fuqarolik ob'ektlariga hujumlarni taqiqlaydi, ammo Gaagadagi Xalqaro Jinoyat Sudi tergov boshlamaydi, chunki Moskva uning nizomini ratifikatsiya qilmagan. Kiyevlik tahlilchi Aleksey Kushchning fikricha, zarbalar kompaniyani logistikani markazlashtirishdan voz kechishga, xizmat narxini oshirishga va yirik markazlarni kichikroqlarga bo'lishga majbur qiladi. Wildberries dron hujumlaridan etkazilgan zararni sug'urta qilmagani uchun oqibatlar kuchaymoqda.
Iyul oyidagi hujumlardan birida ombori yonib ketgan kichik biznes egasi ayol videoda yig'lab, "bugun men rasman ishsiz qoldim" dedi. Kuzatuvchilar dron hujumlari harbiy ta'minotga ta'sir qilishiga shubha qilishmoqda. Kreml hozircha faqat Wildberries yoki uning mijozlariga soliq imtiyozlari yoki subsidiyalar berishni muhokama qilmoqda. Kompaniya Kreml nazoratidagi banklardan yuzlab million dollar qarz olgani uchun uning muammolari kuchayishi mumkin. Ukrainalik Fire Point dron va raketa ishlab chiqaruvchisi hamkori Denys Schtillerman 28-iyulda "Wildberries va Ozonni tugatish kerak, bu Rossiya bank tizimini qulashi mumkin", dedi.

Wildberries, крупнейший российский онлайн-ритейлер, многие сравнивают с Amazon, и некоторые утверждают, что, как и в случае с американской компанией, покупки на ее сайте или в приложении вызывают привыкание. Александра, бухгалтер из Екатеринбурга, четвертого по величине города России, рассказала Al Jazeera, что многие люди действительно зависимы от этого сервиса: они добавляют товары в корзину, ждут скидок, принимают решения о покупке и затем снова покупают.
Всего через несколько часов после интервью украинские беспилотники нанесли удар по складу Wildberries в Екатеринбурге, находящемуся в 2087 км от границы с Украиной. На онлайн-видео видны два столба серого дыма, поднимающиеся с крыши, и стрельба охраны, пытающейся сбить дроны. Компания заявила, что "заказы временно ограничены" в Екатеринбурге, а губернатор области Денис Паслер сообщил, что никто из 800 сотрудников не пострадал при эвакуации.
Поскольку Киев пытается перенести войну на территорию России, компания стала частой целью украинских атак. Прошлая атака не выглядела столь разрушительной, как два десятка предыдущих ударов беспилотников, которые полностью или частично уничтожили как минимум 12 складов с середины июля, убив 13 сотрудников и ранив десятки. Логистический центр Wildberries на окраине Воронежа также подвергся обстрелу в начале этой недели.
По мнению исследователя Бременского университета Николая Митрохина, "удары по Wildberries связаны не с линией фронта, а с представлением Киева о том, как функционирует российская экономика и каковы социальные и политические последствия этих ударов". Александра отметила, что после вторжения России в Украину в 2022 году многие россияне "действительно перестали ходить в магазины", переключившись на Wildberries.
Компания располагает 40 огромными складами и почти 200 более мелкими объектами с площадью хранения 5,2 млн квадратных метров, что в 12 раз превышает территорию Ватикана. Десятки тысяч мелких ритейлеров хранят там свои товары и пользуются ее службой доставки. Пункты выдачи превратились в неформальные центры социального притяжения. Анатолий, бизнесмен из Ростовской области, рассказал Al Jazeera, что для молодежи, особенно в сельской местности, они как клуб.
В 2025 году оборот Wildberries составил 79 млрд долларов, или почти 3% ВВП России и почти половину ее онлайн-розницы. Однако Киев, называющий склады "законными целями", утверждает, что компания способствовала военным усилиям, продавая военные или двойного назначения товары, такие как компоненты дронов, навигационное оборудование, аптечки и бронежилеты. Компания и Кремль отрицают, что Wildberries поставляла товары российской армии.
Советник президента Украины Владимира Зеленского Михаил Подоляк заявил 1 августа: "Военной логистики очень много". Почти каждый раз, когда объект подвергается атаке, в небо поднимаются огромные клубы дыма, вызывая жалобы на качество воздуха и "запах войны". Пожары могут тушить часами или даже днями. По словам Подоляка, атаки призваны оказать "огромное влияние на большие социальные группы, которые притворяются аполитичными и говорят, что война их не касается".
Однако Митрохин считает, что они "не повлияют на боеготовность российских войск, поскольку аналогичные товары предлагаются на других маркетплейсах и сайтах". Он сказал Al Jazeera: "Да, возможно, товары будут доставляться на несколько дней дольше или будут стоить немного дороже, но это вряд ли что-то изменит". Бежавший оппозиционный активист Сергей Бизюкин также сомневается, что атаки изменят отношение россиян к войне.
Украинские официальные лица называют удары возмездием за многолетние атаки России на почтовые отделения, энергетическую инфраструктуру, больницы и жилые дома Украины, в результате которых погибли тысячи людей и миллионы остались без электричества и отопления. Кремль же обвинил Киев в "терроризме". Пресс-секретарь Кремля Дмитрий Песков заявил 21 июля: "Киевский режим продолжает наносить удары по гражданским объектам, и это террористическая сущность киевского режима".
Женевские конвенции запрещают атаки на гражданские объекты, но Международный уголовный суд в Гааге не начнет расследование, поскольку Москва не ратифицировала его статут. По мнению киевского аналитика Алексея Куща, удары заставят компанию адаптироваться, "децентрализовав логистику, увеличив стоимость услуг и переформатировав крупные хабы в децентрализованные". Поскольку Wildberries не страхует ущерб от дронов, последствия усиливаются.
Женщина, владевшая малым бизнесом и хранившая товары на складе Wildberries на юго-западе России, который сгорел после атаки 22 июля, в онлайн-видео сказала: "Сегодня я официально стала безработной нищенкой". Наблюдатели сомневаются, что удары повлияют на военные поставки. Кремль пока обсуждает лишь налоговые льготы или субсидии для Wildberries или ее клиентов. Поскольку компания заняла сотни миллионов долларов у подконтрольных Кремлю банков, ее проблемы могут усугубиться. Денис Штиллерман, украинский совладелец производителя дронов и ракет Fire Point, заявил 28 июля: "Нужно добить Wildberries и Ozon, и это обрушит банковскую систему России".