AQSh Mehnat statistikasi byurosi ma'lumotlariga ko'ra, iyul oyida iste'mol narxlari yillik hisobda 3,4% ga oshdi, bu iyundagi 3,5% dan biroz pastroq. Bu ko'rsatkich bozor kutganlariga mos kelib, moliyaviy bozorlarda keskin o'zgarishlarga sabab bo'lmadi.
Energiya narxlari Yaqin Sharqdagi mojaro tufayli o'zgaruvchanligicha qolmoqda. Benzin narxi iyulda iyunga nisbatan 2,9% ga arzonlagan bo'lsa-da, yillik hisobda 24,6% ga oshgan. Bu esa iste'molchilar uchun jiddiy bosimni saqlab qolmoqda.
Oylik hisobda inflyatsiya 0,1% ga oshdi, asosan uy-joy narxlarining ko'tarilishi hisobiga. Uy-joy xarajatlari uy xo'jaliklari byudjetining katta qismini tashkil etgani sababli, bu kichik o'zgarish ham umumiy ko'rsatkichga sezilarli ta'sir ko'rsatadi.
Oziq-ovqat narxlari iyulda juda kam o'sdi va iyunga nisbatan sekinroq sur'atda, energiya narxlari esa pasaydi, bu iste'molchilarga ma'lum yengillik berdi. Ammo shuni ta'kidlash kerakki, inflyatsiyaning sekinlashishi narxlar pasayishini emas, balki ularning o'sish sur'ati kamayganini anglatadi.
Oziq-ovqat va energiyani hisobga olmaganda, asosiy inflyatsiya iyulda 0,2% ga oshdi, iyunda esa o'zgarmagan edi. Tibbiy xizmatlar va aviachiptalar narxi biroz ko'tarildi, avtomobil sug'urtasi esa pasayishda davom etdi.
Federal rezervning yangi raisi Kevin Uorsh markaziy bankning ustuvor vazifasi inflyatsiyani pasaytirishda davom etish ekanini, ammo iqtisodiyotga keraksiz zarbalar bermaslik kerakligini aytdi. U matbuot anjumanida inflyatsiyani „sehrli tayoqcha" bilan yo'q qilib bo'lmasligini va narxlar o'sishi asta-sekin sekinlashar ekan, sabr-toqatli bo'lish zarurligini ta'kidladi.
Federal rezervning asosiy maqsadlaridan biri inflyatsiyani 2% atrofida ushlab turishdir, bu narx barqarorligini ta'minlaydi, iqtisodiy o'sishni qo'llab-quvvatlaydi va chuqur tanazzullarning oldini oladi. Prezident Donald Tramp ham inflyatsiya ko'plab oilalar uchun hali ham juda yuqori ekanini, ijara va oziq-ovqat xarajatlari hayot darajasi bilan bog'liq jiddiy muammo bo'lib qolayotganini bildirdi.
Iyul oyidagi bandlik ko'rsatkichlari ish o'rinlarining qisqarishini ko'rsatganidan so'ng, mehnat bozoridagi xavotirlar stavkalarni oshirish bo'yicha kutganlarni yumshatdi. Bozor ishtirokchilari endi Federal rezervning keyingi qadamlari haqida ehtiyotkorona fikr bildirmoqda.

По данным Бюро статистики труда США, потребительские цены в июле выросли на 3,4% в годовом исчислении, что несколько ниже июньских 3,5%. Показатель совпал с ожиданиями рынка, что не вызвало резких колебаний на финансовых рынках.
Цены на энергоносители остаются волатильными из-за продолжающегося конфликта на Ближнем Востоке. Хотя бензин подешевел на 2,9% в июле по сравнению с июнем, в годовом исчислении он подорожал на 24,6%, что продолжает оказывать давление на потребителей.
В месячном исчислении инфляция выросла на 0,1%, в основном за счет увеличения стоимости жилья. Поскольку расходы на жилье составляют значительную долю бюджета домохозяйств, даже небольшие изменения арендной платы заметно влияют на общий показатель.
Цены на продукты питания в июле выросли незначительно и медленнее, чем в июне, а цены на энергоносители снизились, что принесло некоторое облегчение потребителям. Однако важно отметить, что замедление инфляции означает лишь снижение темпов роста цен, а не их падение.
Без учета продуктов питания и энергоносителей базовая инфляция в июле выросла на 0,2% после нулевого роста в июне. Медицинские услуги и авиабилеты немного подорожали, а автострахование продолжило дешеветь.
Новый председатель Федеральной резервной системы Кевин Уорш заявил, что приоритетом центрального банка является «продолжение снижения инфляции» при избежании ненужных потрясений для экономики. На недавнем брифинге Уорш подчеркнул, что у ФРС нет «волшебной палочки», чтобы обратить вспять годы инфляции выше целевого уровня, и что необходимо проявлять терпение по мере постепенного охлаждения роста цен.
Одна из ключевых задач ФРС — удерживать инфляцию вблизи 2%, что, по мнению политиков, обеспечивает стабильность цен, поддерживает устойчивый экономический рост и помогает предотвратить глубокие спады. Президент Дональд Трамп также отметил, что инфляция остается слишком высокой для многих семей, указывая на арендную плату и счета за продукты как на признаки того, что стоимость жизни остается серьезной проблемой.
Финансовые рынки отреагировали спокойно на последние данные: акции почти не изменились, так как цифры в целом соответствовали ожиданиям. Опасения по поводу рынка труда после июльского отчета, показавшего потерю рабочих мест, смягчили ожидания повышения ставки.