Kongo Demokratik Respublikasida Ebola epidemiyasi oltinchi viloyatga tarqaldi. Bu haqida rasmiylar ma'lum qildi. Jahon sog'liqni saqlash tashkiloti (JSST) rahbari Tedros Adanom Gebreyesus bir kun avval epidemiyaning tarixdagi eng halokatli epidemiyadan oshib ketishi mumkinligini aytgan edi. 2014-2016 yillarda G'arbiy Afrikada bo'lgan eng katta Ebola epidemiyasi 11 mingdan ortiq odamning hayotiga zomin bo'lgan edi.
Afrika Kasalliklarni Nazorat qilish va Oldini Olish Markazi (Africa CDC) direktori Jan Kaseya, avval ta'sirlanmagan Bas-Uele provinsiyasida o'lim qayd etilganini aytdi. Kaseyaning so'zlariga ko'ra, erkak Haut-Uele provinsiyasidagi Isiro shahridan Bas-Uele poytaxti Buta shahriga sayohat qilgan va u yerda vafot etgan.
Hozirgi epidemiyaga sabab bo'lgan kam uchraydigan Bundibugyo virusi uchun tasdiqlangan vaktsina yoki davolash usullari mavjud emas. So'nggi hukumat ma'lumotlariga ko'ra, 4500 dan ortiq holatdan 2100 dan ortiq odam vafot etgan.
O'lim soni 2014-2016 yillardagi G'arbiy Afrika epidemiyasidan deyarli uch baravar tezroq yetdi. Chorshanba kuni JSST Bosh direktori Tedros Adanom Gebreyesus yangi epidemiya o'sha epidemiyani ortda qoldirishi mumkinligini aytdi. KDRning 26 provinsiyasidan oltitasi hozirgacha ta'sirlangan.
Epidemiya ba'zi ish haqi to'lanmagan tibbiyot xodimlarining ish tashlashi, isyonchi guruhlar tahdidlari, uzoq vaqtdan beri jarohatlangan jamoalarning noroziligi va Ebola haqiqiy emas degan noto'g'ri ma'lumotlar fonida davom etmoqda.
Ituri provinsiyasidagi Nizi davolash markazida tibbiyot xodimlari payshanba kuni ish tashlashdi, bu markazning vaqtincha yopilishiga olib keldi, chunki ular uch oy davomida maosh olmaganliklarini aytishdi.
Epidemiyaning haqiqiy ko'lami noma'lumligicha qolmoqda. U 15 mayda e'lon qilingan edi, ammo JSST endi ketma-ketlik tahlili shuni ko'rsatadiki, u bir necha oy oldin, fevralda boshlangan.
Sog'liqni saqlash idoralari yangi holatlarning 60% dan 70% gacha kuzatuv ostidagi kontaktlardan tashqarida qayd etilayotganini va kasallik xavotirli sur'atda tarqalayotganini aytdi.
JSSTning Afrika bo'yicha mintaqaviy direktori doktor Muhammad Yakub Janabi shu hafta: "Biz virusni quvmoqdamiz; virus bizdan oldinda", dedi.
Ebola kam uchraydi, lekin juda yuqumli va qusish, qon yoki sperma kabi tana suyuqliklari hamda ifloslangan yuzalar va materiallar, masalan, choyshab va kiyimlar orqali yuqishi mumkin. U keltirib chiqaradigan kasallik og'ir va ko'pincha o'limga olib keladi.
Ushbu turdagi Ebola uchun ikkita mumkin bo'lgan davolash usulining klinik sinovlari o'tgan oy Iturida boshlangan.

Вспышка Эболы в Демократической Республике Конго распространилась на шестую провинцию, заявили официальные лица. Это произошло на следующий день после того, как глава Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) заявил, что нынешняя вспышка может превзойти самую смертоносную в истории, которая произошла более десяти лет назад и унесла жизни более 11 000 человек.
Генеральный директор Африканских центров по контролю и профилактике заболеваний (Africa CDC) Жан Касея сообщил, что смерть зарегистрирована в ранее не затронутой провинции Ба-Уэле. По словам Касеи, мужчина путешествовал из Исиро в провинции Верхнее Уэле в Буту, столицу Ба-Уэле, где и скончался.
Для редкого вируса Бундибугё, вызывающего нынешнюю вспышку, не существует одобренных вакцин или методов лечения. По последним данным правительства, из более чем 4500 случаев заражения умерло более 2100 человек.
Число погибших было достигнуто почти в три раза быстрее, чем во время вспышки Эболы в Западной Африке в 2014-2016 годах, которая была самой смертоносной в истории. В среду генеральный директор ВОЗ Тедрос Аданом Гебрейесус заявил, что новая вспышка может превзойти эту. В настоящее время затронуты шесть из 26 провинций ДРК.
Вспышка происходит на фоне забастовок некоторых неоплачиваемых медицинских работников, угроз со стороны повстанческих групп, гнева давно травмированных общин и дезинформации, утверждающей, что Эбола не существует.
Медицинские работники лечебного центра Низзи в провинции Итури, одном из наиболее пострадавших районов, в четверг объявили забастовку, что привело к временному закрытию центра, после того как они заявили, что им не платили в течение трех месяцев.
Истинные масштабы вспышки остаются неизвестными. Она была объявлена 15 мая, но ВОЗ теперь заявляет, что секвенирование показывает, что она началась на несколько месяцев раньше, в феврале.
Органы здравоохранения заявили, что от 60% до 70% новых случаев регистрируются вне контролируемых контактов, и что болезнь распространяется с угрожающей скоростью.
Региональный директор ВОЗ по Африке д-р Мохамед Якуб Джанаби заявил на этой неделе: «Мы гонимся за вирусом; вирус опережает нас».
Эбола встречается редко, но очень заразна и может передаваться через биологические жидкости, такие как рвота, кровь или сперма, а также через загрязненные поверхности и материалы, такие как постельное белье и одежда. Вызываемое ею заболевание протекает тяжело и часто приводит к летальному исходу.
Клинические испытания двух возможных методов лечения этого типа Эболы начались в прошлом месяце в Итури.