Bangladesh jamoasi yakshanba kuni Darvindagi Marrara Oval stadionida bo‘lib o‘tgan birinchi sinov o‘yinida Avstraliyani 9 ta chakka bilan mag‘lub etib, Test kriketi tarixidagi eng katta syurprizlardan birini amalga oshirdi.
Mominul Haque Beau Websterning to‘pini chegaraga yo‘naltirib, g‘alaba uchun zarur bo‘lgan 57 runni to‘ldirdi va Bangladeshning Avstraliyadagi ilk Test g‘alabasini to‘rt kun ichida ta’minladi. Bu g‘alaba uy egasi Kameron Grinning jasoratli yuz ballini bekor qildi.
G‘alaba zarbasi Bangladesh o‘yinchilarining quvonchiga sabab bo‘ldi, ular yonma-yon sakrab, baqirib yuborishdi. Dunyoning eng kuchli Test davlati hisoblangan Avstraliyani o‘z uyida mag‘lub etish, ko‘pchilik tomonidan Janubiy Osiyo davlatining 26 yillik Test tarixidagi eng yaxshi g‘alabasi sifatida baholanmoqda.
Avstraliya 2003-yilda Bangladeshni 2-0 hisobida mag‘lub etganidan keyin 23 yil davomida ikkinchi Test seriyasini o‘tkazmagan edi. Najmul Hossain Shanto boshchiligidagi jamoa o‘z qobiliyatini isbotlashga qat’iy qaror qilgan edi. Ular bundan ham ko‘proq narsani amalga oshirib, Jahon Test chempionati peshqadamlarini deyarli har bir sessiyada bat, ball va maydonda ustunlik qilishdi.
Bangladeshning barcha o‘yinchilari o‘z hissasini qo‘shdi, ammo to‘rtinchi kuni asosiy rol spin-bowling all-rounder Mehidy Hasan Mirazga tegishli bo‘ldi. U Avstraliyani 284 run bilan cheklashda hal qiluvchi zarbalarni berdi. Miraz birinchi inningsda 65 run to‘plagan va uchinchi kuni Stiv Smitni 44 run bilan qo‘lga olgan edi. To‘rtinchi kuni u yana to‘rtta chakka oldi.
“Bu ajoyib edi. Biz uchun buyuk lahza”, dedi Miraz. “Bizning o‘yin uslubimiz xarakterimizni ko‘rsatadi. Hammasi mukammal edi.” 28 yoshli jilmayuvchi Miraz darvozabon Aleks Kerini 30 run bilan qo‘lga oldi va all-rounder Websterning stumpsini 5 run bilan ag‘darib tashladi. Kapitan Pat Cummins 8 run bilan yaqin maydonda qo‘lga tushdi, Mitchell Starc esa 18 run bilan Taskin Ahmedning to‘pida qo‘lga olindi.
Grin tushlikdan keyin Taskindan ikki run olib, uchinchi Test yuz ballini va o‘z uyidagi birinchi yuz ballini qayd etdi. Biroq ko‘p o‘tmay, u 104 run bilan Hasan Mahmudning to‘pida o‘z stumpsini urib, o‘yindan chiqdi. Bu Avstraliya uchun amalda o‘yin tugaganini anglatardi. Miraz esa Nathan Lyonni 15 run bilan lbw qilib, Avstraliya inningsini yakunladi.
Bangladesh muxlislari har bir to‘pda shiorlar aytishdi, Shadman va Haque esa qolgan runlarni samarali to‘plab, jamoani tarixiy g‘alabaga olib chiqdi. Ochuvchi Tanzid Hasan birinchi inningsda 101 run to‘plagan edi, bu esa Bangladeshning 426 runlik javobini ta’minladi.

Сборная Бангладеш в воскресенье на стадионе Маррара Овал в Дарвине одержала историческую победу над Австралией с преимуществом в девять калиток в первом тестовом матче серии, что стало одной из величайших сенсаций в истории тестового крикета.
Моминул Хак отправил мяч Бо Уэбстера за границу, обеспечив необходимые 57 пробегов и первую победу Бангладеш на австралийской земле в течение четырёх дней, сорвав героическую сотню местного игрока Кэмерона Грина.
Победный удар вызвал ликование среди игроков Бангладеш, которые прыгали и кричали на бровке. Победа над полным составом Австралии, сильнейшей тестовой командой мира, на её собственном поле, будет считаться многими лучшим достижением южноазиатской страны за 26 лет выступлений в этом формате.
Австралия не принимала Бангладеш во второй тестовой серии 23 года после разгрома 2-0 в 2003 году, поэтому команда Наджмула Хоссейна Шанто была полна решимости доказать свою состоятельность. Они сделали гораздо больше, доминируя над лидерами чемпионата мира по тестам и в битье, и в подаче, и в поле практически в каждой сессии.
В составе Бангладеш было много героев, но в четвёртый день именно спиннер Мехиди Хасан Мираз нанёс решающие удары, позволив выбить Австралию на 284 пробега. Мираз, набравший 65 пробегов в первом иннингсе и поймавший Стива Смита на 44 в третий день, в четвёртый день взял ещё четыре калитки.
«Это было превосходно. Великий момент для нас», — сказал Мираз. «Наша игра показывает наш характер. Всё было идеально». 28-летний улыбающийся Мираз поймал Алекс Кэри на 30 и выбил Уэбстера на 5, обнажив хвост австралийцев. Капитан Пэт Камминс был пойман на 8, а Митчелл Старк — на 18 подачей Таскина Ахмеда.
Грин после обеда набрал два пробега и оформил свою третью тестовую сотню, первую на домашней земле. Однако вскоре он был выбит на 104, став девятой жертвой Хасана Махмуда в матче. Это фактически означало конец игры для Австралии. Мираз завершил иннингс, поймав Натана Лайона в ловушку lbw на 15.
Под скандирования восторженных бангладешских болельщиков Шадман и Хак быстро добили оставшиеся пробеги. Открывающий Танзид Хасан был выбит на ноль, но вряд ли расстроился, ведь в первом иннингсе он набрал великолепные 101 пробег, что помогло Бангладеш ответить на жалкие 198 пробегов Австралии своими 426.