Gollandiyaning Wageningen universitetida joylashgan zamonaviy laboratoriyalarda o'simliklar skanerdan o'tkazilmoqda, stress holatlariga solinmoqda va tahlil qilinmoqda. Maqsad – o'sib borayotgan aholi va isib borayotgan dunyo uchun yanada samarali o'simlik navlarini yaratish.
Issiqxonalarda pomidor ko'chatlari qatorlari kameralar bilan o'ralgan xonada turibdi. Bir necha haftalik bo'lgan bu o'simliklar doimiy kuzatuv ostida bo'lib, olimlar ularning rangi, harorati va fotosintezidagi mayda o'zgarishlarni kuzatmoqda.
Bu o'simliklar Hindiston iqlimining issiqligi va namligini taqlid qilish uchun mo'ljallangan kamerada o'stirilmoqda. Wageningen universiteti tadqiqotchilari ularning turli stress omillariga bo'lgan munosabatini tahlil qilib, iqlim o'zgarishiga chidamli bo'lishi mumkin bo'lgan genetik xususiyatlarni aniqlashga harakat qilmoqda.
"Biz haroratni tartibga sola olamiz. Ularga issiqlik stressi berishimiz, qisqa muddat muzlatishimiz mumkin, bu yosh o'simliklar uchun juda halokatli bo'lishi mumkin bo'lgan tungi sovuqni simulyatsiya qiladi", deydi Niderlandiya o'simlik ekofenotiplash markazi (NPEC) dastur menejeri Rick van de Zedde. "Tuz qo'shish orqali sho'rlanishni ham kiritishimiz mumkin."
Darhaqiqat, olimlar sayyoradagi deyarli barcha sharoitlarni simulyatsiya qilishlari mumkin. "Men buni o'simliklar uchun sport zali deb atagan bo'lardim", deya qo'shimcha qiladi van de Zedde.
Bu tadqiqot tobora muhim ahamiyat kasb etmoqda. Qishloq xo'jaligi an'anaviy ravishda oldindan aytish mumkin bo'lgan fasllar va sharoitlarga tayangan, dehqonlar esa o'rnatilgan ob-havo shakllariga qarab rejalashtirishgan, masalan, bahorda ekish va kuzda o'rim-yig'im.
Ammo jamiyatlar sayyorani isituvchi qazib olinadigan yoqilg'ilarni yoqishda davom etar ekan, global haroratning oshishi bu ritmni buzmoqda. Ko'payib borayotgan issiqlik to'lqinlari, uzoqroq va kuchliroq qurg'oqchilik, shuningdek, global isish tufayli yuzaga kelgan kuchli suv toshqinlari ekinlarni tobora ko'proq xavf ostiga qo'ymoqda.
Bu yozgi jazirama haroratdan so'ng, Germaniyaning ba'zi mintaqalarida dehqonlar hosil yetishmasligi haqida ogohlantirmoqda. Fransiya, Vengriya va Buyuk Britaniya kabi mamlakatlarda g'alla ishlab chiqarishdagi yo'qotishlar allaqachon qayd etilgan.
Global aholi soni 2050-yilga borib 10 milliardga yetishi kutilayotgan bir paytda, yetarli oziq-ovqat ishlab chiqarish bosimi ortmoqda. Bu poyga go'sht iste'molining oshishi bilan kuchaymoqda, bu esa chorva ozuqasi uchun ko'proq don yetishtirishni talab qiladi. Shu bilan birga, o'simliklar yoki hayvonlar chiqindilaridan tayyorlanadigan bioyoqilg'i uchun ekinlarga bo'lgan talab ham ortib bormoqda.
Shunday qilib, tadqiqotchilar uchun endi savol faqat ko'proq oziq-ovqat yetishtirish emas, balki tobora qiyinlashib borayotgan sharoitlarda buni qanday qilishdir.
Qishloq xo'jaligining "Silikon vodiysi" deb atalgan Gollandiya uzoq vaqtdan beri fermerlik innovatsiyalari bo'yicha yetakchi bo'lib kelgan. Nisbatan kichik hajmiga qaramay, mamlakat qishloq xo'jaligi mahsulotlari eksporti bo'yicha qiymat jihatidan dunyoda ikkinchi o'rinda turadi – AQShdan keyin.
Wageningen universiteti issiqxonalarida olimlar qurg'oqchilik, tropik namlik yoki sovuq kechalar kabi ekologik sharoitlarni qayta yaratadilar va o'simliklarni kuzatish uchun bir qator texnologiyalardan foydalanadilar. Bir necha hafta davomida avtomatlashtirilgan tarozilar daraxt turlarining og'irligini har uch daqiqada yozib boradi va ularning qancha suvga muhtojligini aniqlaydi. Murakkab skanerlar esa o'simliklar va ularning xususiyatlarini o'lchaydigan fenotiplash deb nomlanuvchi jarayonning bir qismi sifatida barglarning harakatini kuzatadi.
Botaniklar ming yillar davomida eng yaxshi o'simliklarni tanlash uchun florani kuzatib kelgan bo'lsa-da, bu jarayonlar tarixan qo'lda bajarilgan va shuning uchun sekin va mashaqqatli bo'lgan. "Barcha laboratoriya o'lchovlari tajribalar hajmini cheklab qo'ydi", deydi van de Zedde DWga. "Bu yerda NPECda atrofga qarasangiz, bitta tajribada minglab o'simliklar haqida gapirayotganimizni ko'rasiz."
Laboratoriyaning murakkabligiga qaramay, u haqiqiy dunyo sharoitlarini to'liq aks ettira olmaydi. Do'l bo'ronlari, kuchli shamollar yoki turli tuproq harorati kabi omillarni qayta yaratish qiyin bo'lib qolmoqda. Universitet yaqinidagi tajriba arpa dalalari muhim haqiqatni tekshirish imkonini beradi. Aynan o'sha yerda tadqiqotchilar mobil tasvirlash va GPS joylashuv tizimlaridan foydalanib, daladagi yuzlab ekin navlari haqida ma'lumot to'plashadi.
Issiqxona va dala natijalarini taqqoslab, ular o'zgaruvchan iqlimga chidamli bo'ladigan oziq-ovqat ishlab chiqarishga yordam beradigan o'simlik xususiyatlarini yaxshiroq aniqlay oladilar. "Hammasi moslashuvchanlik haqida. Biz shunchaki ball beramiz: bu o'simliklar stressga qanday javob beradi? Qaysi biri bardosh bera oladi, qaysi biri azob chekadi", deydi van de Zedde.
Tadqiqotchilar ma'lumotlardan ma'lum stress omillariga chidamlilik bilan bog'liq DNK profillarini ko'rish uchun foydalanishlari mumkin. Keyin ular turli xil navlarni chatishtirishlari mumkin – masalan, yuqori hosilli va mustahkam navni – chidamli nasl berish uchun. Maqsad evolyutsiyani tezlashtirishdir. Gollandiya hukumati va o'simlikchilik kompaniyalari tadqiqotni moliyalashtirmoqda, qaysi variantlarni ko'paytirishni davom ettirishni hal qiladi.
Ammo universitetning genetika laboratoriyasining doktoranti Alan Paulsning aytishicha, bu jarayon ba'zi tomonlardan tanqidga uchragan. "Keksa avlod bilan gaplashganingizda, ular bunga ishonmasligini his qilaman", deydi u. "Oziq-ovqat yoki o'simliklarni laboratoriyaga olib kirish haqida gapirganda, darhol GMO haqida o'ylaysiz."
Genetik jihatdan o'zgartirilgan organizmlar (GMO) o'ziga xos xususiyatga ega bo'lish uchun genlari sun'iy ravishda o'zgartirilgan organizmlardir. Buning bir usuli – boshqa turdagi, masalan, bakteriyalarning genini o'simlikka kiritish. Yevropa Ittifoqida genetik modifikatsiya qat'iy qonuniy tartibga solinadi va xavfsizlik tekshiruvlarini talab qiladi. Wageningenda tajribalarning atigi 5 foizi genetik jihatdan o'zgartirilgan o'simliklarni o'z ichiga oladi. Aksariyati fenotiplash orqali mavjud xususiyatlarni tanlashga, yangi xususiyatlarni yaratishdan ko'ra tabiiy jarayonlarni tezlashtirishga qaratilgan.
Pauls haddan tashqari aralashish oziq-ovqatni sun'iy qiladi degan argumentni eskirgan deb hisoblaydi. "Biz mashina ishtirok etgani uchun uni sun'iy deb o'ylayapmizmi? Bu juda tez sodir bo'lgani yoki laboratoriyada sodir bo'lgani uchunmi?", deydi u. "Men hali ham o'roq bilan sholi o'rishim mumkin, lekin u bir milliard odamni o'z vaqtida boqa oladimi? Yo'q."

В футуристических лабораториях Университета Вагенингена в Нидерландах растения сканируют, подвергают стрессу и анализируют. Цель — использовать результаты для создания сортов растений, которые смогут лучше служить растущему населению в условиях потепления климата.
Ряды саженцев томатов стоят в комнате, оснащенной камерами. Им всего несколько недель, они находятся под постоянным наблюдением: ученые следят за малейшими изменениями цвета, температуры и фотосинтеза.
Эти растения выращиваются в камере, имитирующей жаркий и влажный климат Индии. Анализируя их реакцию на различные стрессовые факторы, исследователи Университета Вагенингена стремятся выявить генетические признаки, которые могут сделать культуры устойчивыми к изменению климата, вызванному деятельностью человека.
«Мы можем регулировать температуру. Мы можем вызвать тепловой стресс, можем ненадолго заморозить, чтобы смоделировать ночные заморозки, которые могут быть очень разрушительными для молодых растений», — объясняет Рик ван де Зедде, программный менеджер Нидерландского центра экопенотипирования растений (NPEC). «Мы можем ввести засоление, добавив соль».
Фактически, ученые могут смоделировать практически любые условия на планете. «Я бы назвал это спортзалом для растений», — добавляет ван де Зедде.
Эти исследования становятся все более важными. Сельское хозяйство традиционно полагалось на предсказуемые сезоны и условия: фермеры планировали свою работу с учетом устоявшихся погодных закономерностей, например, сажали весной и собирали урожай осенью.
Но по мере того как общества сжигают ископаемое топливо, нагревающее планету, рост глобальных температур нарушает этот ритм. Учащающиеся волны жары, более продолжительные и интенсивные засухи, а также сильные наводнения, вызванные глобальным потеплением, все больше ставят под угрозу урожай.
После аномальной жары этим летом фермеры в некоторых регионах Германии предупреждают о неурожае. Потери производства зерна уже зарегистрированы в таких странах, как Франция, Венгрия и Великобритания.
По прогнозам, к 2050 году население мира достигнет 10 миллиардов человек, и давление на производство продовольствия усиливается. Эта гонка усугубляется ростом потребления мяса, что подразумевает выращивание большего количества зерна для корма скота. Одновременно растет спрос на культуры для производства биотоплива, которое изготавливается из органических материалов, включая растения или отходы животноводства.
Поэтому для исследователей вопрос уже не просто в том, как вырастить больше продовольствия, а как сделать это во все более сложных условиях.
Нидерланды, называемые «Кремниевой долиной» сельского хозяйства, уже давно являются лидером в области фермерских инноваций. Несмотря на свои относительно небольшие размеры, страна является вторым по величине экспортером сельскохозяйственной продукции по стоимости в мире — после США.
В теплицах Университета Вагенингена ученые воссоздают такие условия окружающей среды, как засуха, тропическая влажность или морозные ночи, и используют ряд технологий для мониторинга растений. В течение нескольких недель автоматические весы записывают вес древесных пород каждые три минуты, чтобы выяснить, сколько воды им нужно. А сложные сканеры отслеживают движение листьев в рамках процесса, известного как фенотипирование, которое измеряет растения и их признаки.
Хотя ботаники на протяжении тысячелетий отслеживали флору, чтобы отбирать лучшие растения, эти процессы исторически были ручными, а потому медленными и кропотливыми. «Все лабораторные измерения ограничивали размер экспериментов», — говорит ван де Зедде DW. «Если вы посмотрите вокруг здесь, в NPEC, вы увидите, что мы говорим о тысячах растений в одном эксперименте».
Несмотря на сложность лаборатории, она не может полностью воспроизвести реальные условия. Такие факторы, как град, сильный ветер или разная температура почвы, по-прежнему трудно воссоздать. Экспериментальные поля ячменя недалеко от университета обеспечивают важную проверку реальности. Именно там исследователи используют мобильную визуализацию и системы GPS-позиционирования для сбора данных о сотнях сортов сельскохозяйственных культур в полевых условиях.
Сравнивая результаты тепличных и полевых исследований, они могут лучше выявить признаки растений, которые помогут производить продукты питания, устойчивые к изменению климата. «Все дело в приспособленности. Мы просто оцениваем: как эти растения реагируют на стресс? Какие из них справляются с ним, какие страдают от него», — говорит ван де Зедде.
Исследователи могут использовать данные, чтобы увидеть профили ДНК, связанные с устойчивостью к определенным стрессовым факторам. Затем они могут скрещивать сорта — например, один с высокой урожайностью и один устойчивый, — чтобы получить устойчивое потомство. Цель — ускорить эволюцию. Правительство Нидерландов и компании по разведению растений, финансирующие исследования, решат, какие варианты продолжать разводить.
Однако Алан Полс, кандидат наук в лаборатории генетики университета, говорит, что этот процесс встретил критику со стороны некоторых кругов. «Когда говоришь со старшим поколением, я определенно чувствую, что они не доверяют этому», — говорит он. «Как только речь заходит о том, чтобы взять еду или растения в лабораторию, сразу вспоминаешь о ГМО».
Генетически модифицированные организмы, или ГМО, — это организмы, гены которых были искусственно изменены, чтобы придать им определенные характеристики. Один из способов — вставить ген из другого вида, например бактерии, в растение. В Европейском союзе генетическая модификация строго регулируется законом и требует тщательных проверок безопасности. В Вагенингене лишь 5% экспериментов связаны с генетически модифицированными растениями. Большинство сосредоточено на отборе существующих признаков с помощью фенотипирования, ускоряя естественные процессы, а не создавая новые характеристики.
Полс считает, что аргумент о том, что чрезмерное вмешательство делает пищу искусственной, устарел. «Думаем ли мы, что это искусственно, потому что задействована машина? Думаем ли мы, что это искусственно, потому что это происходит так быстро или в лаборатории?» — говорит он. «Я все еще могу собирать рис серпом, но сможет ли он накормить миллиард людей вовремя? Нет».