Yevropa Komissiyasi dushanba kuni AQShda joylashgan ChatGPT, Reddit va Roblox platformalari endi Yevropa Ittifoqining raqamli xizmatlar to'g'risidagi qonuni (DSA) doirasida qat'iyroq ma'lumotlarni himoya qilish qoidalariga bo'ysunishini e'lon qildi.
Ushbu uchala platforma ham Yevropa Ittifoqida o'rtacha oylik foydalanuvchilar soni 45 milliondan oshgani sababli, ular endi noqonuniy kontent, voyaga etmaganlarni himoya qilish va foydalanuvchilarning ruhiy salomatligi bilan bog'liq potentsial xavflarni baholash va kamaytirish majburiyatini oladi.
Raqamli xizmatlar to'g'risidagi qonun fevral oyida butun blokda kuchga kirgan bo'lib, avvalroq TikTok va Meta kabi kompaniyalarga nisbatan qo'llanilgan edi. Endi ChatGPT ushbu qonun doirasidagi birinchi sun'iy intellekt chatbotiga aylandi.
Roblox, foydalanuvchi yaratgan kontentli o'yin platformasi, Reddit bilan birga "juda yirik onlayn platforma" (VLOP) sifatida tasniflanmoqda. OpenAI'ga tegishli bo'lgan ChatGPT ham Yevropaning sun'iy intellekt qoidalariga bo'ysunadi.
Yevropa Ittifoqi so'nggi yillarda texnologiya gigantlari va ijtimoiy tarmoqlarga nisbatan nazoratni kuchaytirmoqda. Jumladan, TikTok'ga giyohvandlikka olib keladigan dizaynini o'zgartirish, aks holda blokda taqiqlanishi mumkinligi haqida ogohlantirish berilgan.

Европейская комиссия в понедельник объявила, что американские платформы ChatGPT, Reddit и Roblox теперь будут подчиняться более строгим правилам защиты данных после превышения ключевого порога пользователей.
Поскольку все три платформы имеют более 45 миллионов среднемесячных пользователей в Европейском союзе, они теперь обязаны оценивать и смягчать потенциальные риски, связанные с незаконным контентом, защитой несовершеннолетних и психическим здоровьем пользователей.
Закон о цифровых услугах (DSA), вступивший в силу в блоке в феврале, уже применялся к таким компаниям, как TikTok и Meta. ChatGPT стал первым ИИ-чатботом, подпадающим под юрисдикцию закона.
Roblox, игровая платформа с пользовательским контентом, теперь классифицируется как «очень крупная онлайн-платформа» (VLOP), как и Reddit. ChatGPT, принадлежащий OpenAI, также подпадает под европейские правила в области ИИ.
Евросоюз усилил контроль над технологическими гигантами и социальными сетями в последние годы, включая предупреждение TikTok о необходимости изменить свой вызывающий зависимость дизайн, иначе он рискует быть запрещенным в блоке.