Gretsiya Isroil bilan 3,5 milliard dollarlik yirik mudofaa shartnomasini imzoladi. Ushbu kelishuv Gretsiyaga birinchi integratsiyalashgan "ko'p qatlamli" havo mudofaa tizimini taqdim etadi. Isroil tomonining bildirishicha, uch yil davomida muzokara qilingan ushbu bitim mamlakat tarixidagi eng yirik shartnomalardan biri hisoblanadi.
Isroil Mudofaa vazirligi bayonotiga ko'ra, muhandislar Gretsiya uchun havo mudofaa qalqonini o'rnatadilar. Ushbu tizim Isroilning uchta tizimini o'z ichiga oladi: Rafael Advanced Defense Systems tomonidan ishlab chiqarilgan SPYDER tizimi, Israel Aerospace Industries tomonidan ishlab chiqarilgan BARAK MX tizimi va David's Sling havo mudofaa texnologiyasi.
Ushbu kelishuv Isroil qurol eksporti rekord darajada o'sib borayotgan bir paytda amalga oshirilmoqda. Rasmiy ma'lumotlarga ko'ra, Isroil qurol eksporti o'tgan yili 19 milliard dollardan oshib, 2024 yilga nisbatan 30 foizga o'sdi. Bu esa G'azo va Livandagi urushlar hamda Eronga qarshi mojarolar fonida tanqidlarga sabab bo'lmoqda.
Gretsiya Mudofaa vaziri Nikos Dendias shartnoma imzolangandan so'ng bergan bayonotida: "Zamonaviy mojarolar harbiy mudofaa va to'xtatish parametrlarini allaqachon o'zgartirdi. Texnologiya, ballistik raketalar, sun'iy yo'ldosh aloqalari, uchuvchisiz tizimlar, kiber tahdidlar, gibrid urush shakllari va operatsiyalar sohalarining o'zaro bog'liqligi avvalgi mudofaa doktrinalarini butunlay eskirgan holga keltirdi", dedi.
Al Jazeera muxbiri Jon Psaropulos Afinadan xabar berishicha, ushbu tizimlar turli xil havo tahdidlariga qarshi turishga qodir. "SPYDER va David's Sling qisqa va o'rta masofali havo mudofaa raketalaridir. Ular kiruvchi samolyotlar, qanotli raketalar va yirik dronlarni tutib olish uchun raketalarni uchirishadi. BARAK esa bularning barchasini qila oladi, shuningdek, kiruvchi ballistik raketalarni ham tutib oladi", dedi u.
Bundan tashqari, Gretsiya Isroil bilan Rafaelning Drone Dome tizimi uchun 30 million dollarlik shartnoma imzoladi. Bu tizim strategik ob'ektlarni UAV va dronlardan himoya qilish hamda mavjud himoyani kuchaytirish uchun mo'ljallangan.
Gretsiya Finlyandiyadan keyin David's Sling tizimini sotib olishga rozi bo'lgan ikkinchi Yevropa Ittifoqi a'zosidir. Psaropulosning ta'kidlashicha, bu Gretsiyaning Ukraina urushidagi saboqlarni talqin qilishi bo'lib, u qurolli mojarolar tabiatini o'zgartirdi va Sharqdan kelishi mumkin bo'lgan tahdidlarga qarshi kuchliroq havo mudofaasiga ehtiyoj borligini anglatadi.
Gretsiya mudofaaga yalpi ichki mahsulotining qariyb 3,5 foizini sarflaydi. Bu ko'plab NATO ittifoqchilariga qaraganda yuqori ko'rsatkich bo'lib, qo'shni Turkiya bilan uzoq yillik kelishmovchiliklar bilan bog'liq.

Греция подписала с Израилем оборонную сделку на $3,5 млрд, которая обеспечит ей первую интегрированную систему противовоздушной обороны «многоуровневого» типа. Израиль заявил, что соглашение, переговоры по которому велись три года, является одним из крупнейших в истории страны.
По заявлению министерства обороны Израиля, инженеры установят для греков оборонительный щит, интегрирующий три израильские системы: SPYDER производства Rafael Advanced Defense Systems, BARAK MX от Israel Aerospace Industries и технологию ПВО David's Sling.
Соглашение заключено на фоне резкого роста израильского экспорта вооружений, несмотря на широкую критику его геноцидной войны против палестинцев в Газе и других войн в Ливане и Иране. По официальным данным, экспорт израильских вооружений достиг рекордных $19 млрд в прошлом году, что на 30% больше, чем в 2024 году.
«Современные конфликты уже изменили параметры военной обороны и сдерживания», — заявил министр обороны Греции Никос Дендиас после подписания соглашения. «Технологии, баллистические ракеты, спутниковая связь, беспилотные системы, киберугрозы, гибридные формы ведения войны и взаимосвязь полей операций давно сделали прежние оборонные доктрины полностью нереалистичными», — добавил он.
Корреспондент Al Jazeera Джон Псаропулос сообщил из Афин, что системы могут противостоять широкому спектру воздушных угроз. «SPYDER и David's Sling — это системы ПВО малой и средней дальности. Они запускают ракеты для перехвата входящих самолетов, крылатых ракет и крупных беспилотников. BARAK может делать все это, но также перехватывает входящие баллистические ракеты», — сказал он.
Отдельно Греция подписала с Израилем сделку на $30 млн на систему Drone Dome от Rafael «для защиты стратегических объектов от БПЛА и дронов и усиления существующей обороны».
Греция стала вторым членом Европейского союза, согласившимся купить систему David's Sling, после Финляндии. «Это Греция извлекает уроки из войны в Украине, которая изменила характер вооруженных конфликтов, и осознает, что ей нужна гораздо более сильная ПВО для перехвата всего, что может прийти с Востока», — отметил Псаропулос.
«Теперь, когда война в Персидском заливе пробудила иранскую враждебность к союзникам США в Европе, существует воспринимаемая угроза и оттуда, и из других стран Востока», — добавил Псаропулос. Греция тратит почти 3,5% своего ВВП на оборону, что выше, чем у многих союзников по НАТО, из-за давнего спора с соседней Турцией.