Pokiston va Erondan Afg‘onistonga majburiy qaytarilganlar soni milliondan oshdi. Bu — dunyodagi eng yirik transchegaraviy aholi harakati bo‘lib, BMT qochqinlar bo‘yicha agentligi (UNHCR) ma’lumotlariga ko‘ra, so‘nggi uch yil ichida olti million kishi, ya’ni kichik bir davlat aholisiga teng miqdordagi odamlar Afg‘onistonga qaytgan.
Torkham o‘tish punkti, “Nolinchi nuqta” deb ataladigan joyda, qaytganlar orasida 35 yoshli Nazia ham bor. U Pokistonda tug‘ilgan, biroq Afg‘onistonga birinchi marta qadam qo‘ygan. “O‘z davlatimda bo‘lish yaxshi, lekin bu yerda ko‘pchilikda non ham yo‘q”, deydi u. Uning sakkiz opa-singili va ularning bolalari ham shu yilning o‘zida Pokiston yoki Erondan deportatsiya qilingan.
Qaytganlarning aksariyati o‘nlab yillar davomida Pokiston yoki Eronda yashab kelgan. 45 yil avvalgi Sovet bosqinidan keyin ketgan Sarvar ham shulardan biri. “Men 45 yil oldin ketganman, akalarimning ko‘pchiligi Pokistonda tug‘ilgan. Uzoq vaqt yashadik, shuning uchun uyimizdan haydalganda yuragim ezildi. Lekin Pokiston politsiyasining bezoriligidan xalos bo‘lganimdan xursandman”, deydi u.
Pokiston hukumati afg‘onlarga nisbatan zo‘ravonlik holatlari “sporadik” ekanini va qonunga muvofiq hal qilinishini bildirgan. Biroq Human Rights Watch tashkiloti fevral oyida “uyga-uy reydlar, kechki tintuvlar va ordersiz hibslar”ni qayd etgan. Eron esa Isroil va AQSh bilan bo‘lgan urushdan keyin deportatsiyalarni kuchaytirgan, ayrim afg‘onlarni “Isroil uchun josuslikda” ayblab.
Qaytganlar orasida ayollar va qizlarning kelajagi alohida tashvish uyg‘otmoqda. 40 yoshli Zarina: “Qarang, hammasi qizlar. Albatta xavotirdaman”, deydi. Uning so‘zlariga ko‘ra, ularning hech qanday resurslari yo‘q, hatto chodir ham yo‘q. BMTning bolalar jamg‘armasi (UNICEF) bir million bola “hayot uchun xavfli” to‘yib ovqatlanmaslikka duch kelayotganini ma’lum qilgan.
Afg‘oniston tashqi ishlar vaziri Amirxon Muttaqiy esa vaziyatni yengillashtirishga urinmoqda. “Bizga yordam kerak, shubha yo‘q. Bu bosim vaqtinchalik, uzoq muddatda foyda keltiradi”, deydi u. Biroq Tolibon hukumatining ayollar va qizlarga nisbatan cheklovlari xalqaro yordamni qisqartirmoqda. Hozirga qadar faqat Rossiya Tolibon hukumatini rasman tan olgan.
BMTning qochqinlar bo‘yicha agentligi har qanday qaytish “ixtiyoriy, xavfsiz va munosib” bo‘lishi kerakligini ta’kidlaydi. Ammo “Nolinchi nuqta”da uchratgan har bir oila “hech narsa” so‘zini takrorladi — ular deyarli hech narsa bilan yangi hayotni boshlamoqda.

Число афганцев, принудительно возвращенных из Пакистана и Ирана, превысило миллион. По данным Управления Верховного комиссара ООН по делам беженцев (УВКБ), за последние три года в Афганистан вернулись шесть миллионов человек — это население небольшой страны. Это крупнейшее трансграничное перемещение людей в современной истории.
На пропускном пункте Торхам, известном как «Нулевая точка», 35-летняя Назия пересекает границу из Пакистана, где родилась, в Афганистан, где никогда не была. «Хорошо быть в своей стране, но здесь многим не хватает даже хлеба», — вздыхает она, направляясь с двумя детьми к регистрационным стойкам, украшенным бело-черными флагами талибов. Почти вся ее семья — восемь сестер с детьми — была депортирована в этом году.
Большинство возвращенцев провели десятилетия в Пакистане или Иране. Сарвар, покинувший Афганистан 45 лет назад во время советского вторжения, говорит: «Я уехал 45 лет назад, большинство моих братьев родились в Пакистане. Мы долго там жили, поэтому, когда нас выгнали, я был убит горем. Но я рад, что наконец избавился от притеснений пакистанской полиции».
Пакистанские власти отрицают систематические злоупотребления, называя инциденты «спорадическими». Однако Human Rights Watch в феврале задокументировала «рейды от двери к двери, ночные обыски и аресты без ордеров». Иран, после войны с Израилем и США в июне, ускорил депортации, обвиняя некоторых афганцев в шпионаже в пользу Израиля.
Особую тревогу вызывает будущее женщин и девочек. 40-летняя Зарина, сидя в палатке при 41-градусной жаре, говорит: «Посмотрите на них, все они девочки. Конечно, я волнуюсь». У семьи нет ресурсов, даже палатки. ЮНИСЕФ предупреждает, что миллион детей страдает от опасного для жизни недоедания.
Министр иностранных дел талибов Амир Хан Муттаки пытается сохранить оптимизм: «Нам нужна помощь, это бесспорно. Давление временное, но в долгосрочной перспективе это пойдет на пользу». Однако ограничения на права женщин и девочек подрывают международную поддержку. Только Россия официально признала правительство талибов.
УВКБ настаивает, что возвращение должно быть «добровольным, безопасным и достойным». Но каждая семья, встреченная на «Нулевой точке», повторяет слово «ничего» — они начинают с нуля, имея почти ничего.