Kiyev viloyati harbiy ma'muriyati rahbari Timur Tkachenkoning Telegram’dagi bayonotiga ko‘ra, kechasi Rossiya qo‘shinlari Ukraina poytaxti Kiyev va uning atrofidagi hududlarga raketa va zarba beruvchi dronlar bilan ommaviy hujum uyushtirdi. Hujum natijasida kamida 12 kishi halok bo‘lib, 21 kishi jarohatlandi.
Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy bu hujumni “Rossiya terrori” deb atadi va halok bo‘lganlar orasida Hindiston fuqarosi ham borligini ma'lum qildi. U ittifoqchilarni Ukrainaning havo hujumidan mudofaa tizimini kuchaytirishga chaqirdi.
Kiyev meri Vitaliy Klitschkoning aytishicha, shaharga kechasi qilingan dron va raketa hujumlari oqibatida kamida 8 kishi halok bo‘lib, yana 5 kishi, jumladan ikki bola yaralangan. Ukraina prokuraturasi esa Kiyev viloyatida yana to‘rt kishi halok bo‘lganini, Boryspil shahrida turar-joy binosi shikastlanganini xabar qildi.
Zelenskiy Boryspildagi binodan 50 kishi evakuatsiya qilinganini aytdi. U “Rossiya har doim o‘z zarbalarini odamlar hayotiga maksimal darajada zarar yetkazish uchun rejalashtiradi va bu faqat havo mudofaasi imkoniyatlari yetarli bo‘lmaganda muvaffaqiyatli bo‘ladi”, deb yozdi.
Rossiya Mudofaa vazirligi Kiyev va Odesa hamda ularning atrofidagi hududlardagi harbiy va energiya obyektlariga zarba berilganini ma'lum qildi. Ukraina chegara xizmati esa Rossiya qo‘shinlari Ruminiya bilan chegaradagi Orlivka parom o‘tkazish punktiga zarba berganini xabar qildi.
Rossiyada Ukraina dronlari Ust-Luga portida yong‘in chiqardi va Moskva dronlarni qaytardi. Samara viloyatida Novokuibyshevsk shahriga qilingan hujumda turar-joy binosining oynalari sinib ketdi. Belgorod viloyati rahbari esa Ukraina hujumida bir kishi halok bo‘lganini aytdi.
Ukraina dron kuchlari qo‘mondoni avgust oyida Rossiyaning “soya floti”dagi 54 ta kemasiga zarba berilganini, bu Rossiyaning Ukrainaga qarshi urushini moliyalashtirish uchun neft sotishni oldini olishga qaratilganini ma'lum qildi. Bu hujumlar Yevropa Ittifoqi mudofaa va tashqi ishlar vazirlari Irlandiyada Ukraina havo mudofaasini kuchaytirish bo‘yicha uchrashuv o‘tkazayotgan paytga to‘g‘ri keldi.

По данным главы Киевской областной военной администрации Тимура Ткаченко, минувшей ночью российские войска нанесли массированный удар по Киеву и области с использованием ракет и ударных беспилотников. В результате атаки погибли по меньшей мере 12 человек, 21 получил ранения.
Президент Украины Владимир Зеленский осудил «российский террор» и сообщил, что среди погибших есть гражданин Индии. Он призвал союзников усилить противовоздушную оборону Украины.
Мэр Киева Виталий Кличко заявил, что в результате ночных атак на город погибли не менее восьми человек, еще пятеро, включая двух детей, пострадали. Украинская прокуратура сообщила о гибели еще четырех человек в Киевской области, повреждении жилого дома в Борисполе.
Зеленский сообщил, что из здания в Борисполе эвакуированы 50 человек. «Россия всегда планирует свои удары так, чтобы причинить максимальный ущерб жизни людей, и это удается только при недостаточных возможностях ПВО», — написал он в соцсетях.
Минобороны РФ заявило, что удары наносились по военным и энергетическим объектам в Киеве, Одессе и прилегающих регионах. Погранслужба Украины сообщила об ударе по паромному пункту пропуска в Орловке на границе с Румынией.
В России украинские беспилотники вызвали пожар в порту Усть-Луга, а над Москвой сбивались дроны. В Самарской области в Новокуйбышевске выбило стекла в жилом доме. В Белгородской области один человек погиб в результате украинской атаки.
Командующий силами беспилотников Украины заявил, что в августе были поражены 54 судна российского «теневого флота» для предотвращения незаконных продаж нефти, финансирующих войну. Эти атаки совпали с встречей министров обороны и иностранных дел ЕС в Ирландии по вопросу усиления ПВО Украины.