Janubiy Koreya sudi nogironlar uyi sobiq rahbarini bir nechta aholiga nisbatan jinsiy zo'ravonlik qilgani uchun qamoq jazosiga hukm qildi. Bu ish butun mamlakatni larzaga soldi.
Kim familiyali erkak Seuldan g'arbda joylashgan Incheon shahridagi Saekdongwon muassasasida uch nafar aholiga nisbatan zo'ravonlik qilgani uchun 15 yillik qamoq jazosiga hukm qilindi. Hukm ustidan shikoyat qilish mumkin.
Politsiya Kimni o'tgan yilning fevral oyida og'ir intellektual nogironligi bo'lgan ayol jabrlanuvchilardan biri murojaat qilganidan keyin tergov qila boshlagan.
Bu ish hukumatni butun mamlakat bo'ylab nogironlar uchun 1507 ta muassasani tekshirishga undadi, natijada 33 ta shubhali zo'ravonlik holatlari aniqlandi.
Janubiy Koreya Bosh vaziri Kim Min-sok Saekdongwondagi zo'ravonlikni "davlat mavjudligining asosiy sababini shubha ostiga qo'yadigan jiddiy masala" deb ta'riflagan.
Ganghva okrugi tomonidan o'tkazilgan chuqur baholash shuni ko'rsatdiki, 20 nafar hozirgi va sobiq ayol aholi jinsiy zo'ravonlikka uchragan bo'lishi mumkin.
Ko'pchilik Janubiy Koreyada bunday holat qanday qilib hali ham sodir bo'lishi mumkinligini, ayniqsa 2011 yilda nogironlarni jinsiy zo'ravonlikdan himoya qilish uchun qonunlar kuchaytirilganidan keyin so'ramoqda.
Ba'zilar direktorning xatti-harakatlari qanday qilib uzoq vaqt davomida aniqlanmaganligi haqida savollar ko'tarmoqda.
Ganghva okrugi Saekdongwonni yopishni buyurdi, Incheon shahar hokimiyati esa uni boshqargan jamg'arma litsenziyasini bekor qildi. Biroq, yopilish qolgan aholini boshqa joyga ko'chirish va mustaqil yashash uchun sharoitlar tugaguniga qadar kechiktirildi.

Суд Южной Кореи приговорил бывшего главу дома престарелых для инвалидов к тюремному заключению за сексуальное насилие над несколькими жильцами. Этот случай потряс всю страну.
Мужчина по фамилии Ким был приговорен к 15 годам лишения свободы за насилие над тремя жильцами учреждения Сэктонвон в городе Инчхон, к западу от Сеула. Приговор может быть обжалован.
Полиция начала расследование в отношении Кима после того, как одна из его жертв, женщина с тяжелой умственной отсталостью, обратилась в полицию в феврале прошлого года.
Этот случай побудил правительство проверить 1507 учреждений по уходу за инвалидами по всей стране, где было обнаружено 33 случая предполагаемого насилия.
Премьер-министр Южной Кореи Ким Мин Сок назвал насилие в Сэктонвоне "серьезным вопросом, ставящим под сомнение саму причину существования государства".
Углубленная оценка жильцов, проведенная округом Канхва, показала, что 20 нынешних и бывших жительниц могли подвергнуться сексуальному насилию.
Многие в Южной Корее задаются вопросом, как такой случай мог все еще произойти, особенно после того, как в 2011 году были ужесточены законы для защиты инвалидов от сексуального насилия.
Некоторые также задают вопросы о том, как действия директора могли оставаться незамеченными так долго.
Округ Канхва распорядился закрыть Сэктонвон, а власти Инчхона аннулировали лицензию фонда, который управлял им. Однако закрытие было отложено до тех пор, пока оставшиеся жильцы не будут переселены и не будут завершены мероприятия по независимому проживанию.