AQSh prezidenti Donald Tramp o‘zining kuyovi Jared Kushner va tadbirkor Stiv Vitkoffni Rossiya va Ukrainaga yuborishini ma’lum qildi. Ularning vazifasi Rossiyaning Ukrainaga to‘liq bosqinini tugatish bo‘yicha taklifni taqdim etishdan iborat.
Tramp jurnalistlarga bergan bayonotida, “Ular urushni tugatish bo‘yicha taklif bilan boryapti”, dedi. Kushner va Vitkoff Trampning Yaqin Sharq va Ukraina bo‘yicha maxsus elchilari sifatida faoliyat yuritmoqda. AQSh prezidenti reja tafsilotlari, jumladan, Ukraina hududini Rossiyaga berish masalasiga oydinlik kiritmadi, faqat “Bizda tinchlik uchun g‘oya bor”, deb qo‘shimcha qildi.
Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy juma kuni Kushner va Vitkoffning yakshanba kuni Moskvadagi muzokaralardan so‘ng Ukrainaga tashrif buyurishini ma’lum qildi. Biroq, so‘nggi oylarda bu tashrif amalga oshishi shubha ostida edi, chunki AQSh elchilari Tramp qayta saylanganidan beri Kiyevga bormagan.
Tramp urushni birinchi kunida tugatishga va’da bergan edi, biroq keyinchalik bu jarayon kutilganidan murakkabroq ekanini tan oldi. U avvalroq Ukrainani bosqin uchun ayblab, ikki davlat rahbarlari o‘rtasidagi “shaxsiy muammo”ni urushning davom etishiga sabab qilib ko‘rsatgan.
Zelenskiy Telegram’da Ukraina muzokaralar paytida havo hujumlarini to‘xtatishini va Moskvadan ham xuddi shunday qilishni so‘rashini bildirdi. “Amerika tomonining oldingi diplomatik tashriflarida bo‘lgani kabi, biz muzokarachilar xavfsiz yetib kelishi uchun Rossiya havo hududining normal ishlashini ta’minlaymiz. Biz ularning xavfsizligi haqida qayg‘uramiz, Rossiya haqida emas”, dedi u.
Rossiya prezidenti matbuot kotibi Dmitriy Peskov AQSh rasmiylarining Moskvaga tashrifi haqidagi xabarlarni tasdiqlamadi. Kushner va Vitkoff oxirgi marta yanvar oyida Moskvada bo‘lib, Putin bilan uchrashgan edi. Chorshanba kuni Putin muzokaralarni “muzlatilgan” deb atadi.
Shu bilan birga, juma kuni Rossiya droni Kiyevdagi Ukraina xavfsizlik xizmati (SBU) shtab-kvartirasiga zarba berdi. Ukraina tashqi ishlar vaziri Andriy Sibiga bu hujumni “urushning yirik eskalatsiyasi” deb atadi. “Moskva bu zarbani tinchlik uchun yangi urinishlar paytida amalga oshirdi — bu uning diplomatiyani rad etishini ochiq ko‘rsatadi”, deb yozdi u X’da. Zelenskiy esa “tegishli, aniq javob” berishni buyurdi.

Президент США Дональд Трамп объявил о направлении своего зятя Джареда Кушнера и бизнесмена Стива Уиткоффа в Россию и Украину с предложением о прекращении полномасштабного вторжения РФ в Украину.
«Они везут с собой предложение о прекращении войны», — заявил Трамп журналистам в пятницу. Кушнер и Уиткофф ранее выступали в роли спецпосланников Трампа по мирным усилиям на Ближнем Востоке и в Украине. Американский лидер не раскрыл деталей плана, включая возможную передачу территорий России, ограничившись словами: «У нас есть идея для мира».
Президент Украины Владимир Зеленский в пятницу сообщил, что Кушнер и Уиткофф прибудут в Украину в воскресенье после переговоров в Москве. Однако в последнее время появлялись сомнения относительно визита, поскольку американские эмиссары не посещали Киев с момента переизбрания Трампа.
Трамп обещал завершить войну в Украине в первый же день своего пребывания в должности, но позже признал, что это сложнее, чем он ожидал. Ранее он возлагал вину за вторжение на Украину и указывал на «проблему личностного характера» между лидерами стран как причину продолжающихся боевых действий.
Зеленский в Telegram заявил, что Украина приостановит авиаудары на время переговоров и призвал Москву сделать то же самое для безопасности дипломатов. «Как и во время предыдущих визитов американской стороны, мы обеспечим нормальное функционирование российского воздушного пространства, чтобы переговорщики могли безопасно прибыть. Мы беспокоимся об их безопасности, а не о России», — подчеркнул он.
Пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков не подтвердил сообщения о визите американских чиновников, отметив, что СМИ будут проинформированы в случае такой встречи. Кушнер и Уиткофф последний раз были в Москве в январе на встрече с Владимиром Путиным. В среду Путин охарактеризовал переговоры как «замороженные».
Между тем в пятницу российский дрон нанес удар по штаб-квартире Службы безопасности Украины (СБУ) в Киеве. Глава МИД Украины Андрей Сибига назвал это «крупной эскалацией» войны. «Москва нанесла этот удар во время новой попытки установить мир — что обнажает ее истинное неприятие дипломатии», — написал он в X. Зеленский заявил, что приказал дать «адекватный, ощутимый ответ и, где возможно, зеркальный».