Oman tashqi ishlar vaziri Badr bin Hamad Al Busaidi juma kuni AQSh bilan bilvosita muzokaralar davomida Eron hech qachon boyitilgan uran to'plamasligiga rozi bo'lganini aytdi. U bu rivojlanishni katta yutuq deb ta'rifladi.
Al Busaidi CBS Newsga bergan intervyusida: "Tinchlik kelishuvi qo'limizda... agar biz diplomatiyaga buning uchun zarur bo'shliqni bersak". U shuningdek, Eronning hozirgi yadro materiallarini "mumkin bo'lgan eng past darajaga" tushirishini va "yoqilg'iga aylantirilishi"ni aytdi.
"Bu mutlaqo yangi narsa. Bu boyitish bahsini kamroq dolzarblashtiradi, chunki endi biz nol to'plash haqida gaplashmoqdamiz", dedi u.
AQSh prezidenti Donald Trump juma kuni Jenevadagi so'nggi muzokaralar bilan "to'liq mamnun emasligini" aytdi, lekin diplomatik yechimni afzal ko'rishini qayd etdi. Eron va AQSh tomonlari dushanba kuni Vena shahrida yana bilvosita muzokaralar o'tkazishlari kutilmoqda.

Министр иностранных дел Омана Бадр бин Хамад Аль Бусаиди заявил в пятницу, что Иран согласился в ходе непрямых переговоров с США никогда не накапливать обогащенный уран, назвав это развитие "крупным прорывом".
В интервью CBS News Аль Бусаиди сказал: "Мирное соглашение в наших руках... если мы просто дадим дипломатии пространство, необходимое для его достижения". Он также отметил, что Иран сократит свои текущие запасы ядерных материалов до "максимально низкого уровня" и преобразует их в топливо.
"Это нечто совершенно новое. Это делает спор об обогащении менее актуальным, потому что теперь мы говорим о нулевом накоплении", - добавил он.
Президент США Дональд Трамп в пятницу заявил, что он "не совсем доволен" последними переговорами в Женеве, но предпочитает дипломатическое решение. Ожидается, что стороны Ирана и США проведут новые непрямые переговоры в понедельник в Вене.