Oman tashqi ishlar vaziri Badr bin Hamad Al Busaidi juma kuni AQSh bilan bilvosita muzokaralar davomida Eron hech qachon boyitilgan uran to'plamasligiga rozi bo'lganini aytdi. U bu rivojlanishni katta yutuq deb ta'rifladi.
Al Busaidi CBS Newsga bergan intervyusida: "Tinchlik kelishuvi qo'limizda... agar biz diplomatiyaga buning uchun zarur bo'shliqni bersak". U shuningdek, Eronning hozirgi yadro materiallarini "mumkin bo'lgan eng past darajaga" tushirishini va "yoqilg'iga aylantirilishi"ni aytdi.
"Bu mutlaqo yangi narsa. Bu boyitish bahsini kamroq dolzarblashtiradi, chunki endi biz nol to'plash haqida gaplashmoqdamiz", dedi u.
AQSh prezidenti Donald Trump juma kuni Jenevadagi so'nggi muzokaralar bilan "to'liq mamnun emasligini" aytdi, lekin diplomatik yechimni afzal ko'rishini qayd etdi. Eron va AQSh tomonlari dushanba kuni Vena shahrida yana bilvosita muzokaralar o'tkazishlari kutilmoqda.

Oman's Foreign Minister Badr bin Hamad Al Busaidi said on Friday that Iran agreed during indirect talks with the United States never to stockpile enriched uranium, describing it as a "major breakthrough".
In an interview with CBS News, Al Busaidi stated: "A peace deal is in our hands... if we just allow diplomacy the space it needs to get there". He added that Iran would degrade its current nuclear material stockpiles to "the lowest level possible" and convert them into fuel.
"This is something completely new. It makes the enrichment argument less relevant, because now we are talking about zero stockpiling," he said.
U.S. President Donald Trump said on Friday he was "not exactly happy" with the recent talks in Geneva but favored a diplomatic solution. Iranian and U.S. sides are expected to hold further indirect negotiations on Monday in Vienna.