2015-yilda 200 davlat tomonidan imzolangan Parij iqlim kelishuvi global birlikning kamdan-kam uchraydigan lahzasi bo‘lib, quvonch va hayajon bilan kutib olingan edi. Xalqaro shartnoma deyarli barcha mamlakatlar tomonidan ma’qullangan bo‘lib, uning asosiy majburiyati sanoatgacha bo‘lgan darajaga nisbatan haroratni 1,5°C dan oshirmaslik edi.
Ammo 11 yil o‘tib, qazib olinadigan yoqilg‘ilarning rekord darajada yonishi tufayli Yer tez orada bu chegaradan oshib ketishi aniq bo‘lib qoldi. Birlashgan Millatlar Tashkilotining Atrof-muhit dasturi (UNEP) tomonidan Nayrobida e’lon qilingan “Overshootni cheklash” nomli hisobot, hatto eng optimistik stsenariyda ham Yer sanoatgacha bo‘lgan darajadan 1,8°C ga isishini ko‘rsatmoqda. Hisobot sayyora uchun eng yaxshi umid “ortiqcha o‘sish, cho‘qqi va pasayish” yo‘li ekanligini ta’kidlaydi.
Bu Parij maqsadlariga erishish va haroratni pasaytirish hali ham mumkin va zarur ekanligini anglatadi, ammo buning uchun yo‘nalishni tuzatish talab etiladi. UNEP hisobotiga ko‘ra, global harorat o‘sishi “keyingi bir necha yil ichida” 1,5°C chegarasidan oshadi, keyin esa asr oxiriga borib yana 1,5 darajadan pastga tushishi kutilmoqda.
Hisobotda haroratning oshishi har yili 1,5°C dan yuqori bo‘lganda ta’sir kuchayishi ta’kidlanadi. Ekstremal ob-havo yanada kuchayadi, kichik orol davlatlari va qirg‘oq bo‘yi shaharlarining suv ostida qolish xavfi ortadi, biologik xilma-xillikning yo‘qolishi tezlashadi. Bu, masalan, yaqinda Nepaldagi halokatli sel toshqinlari kabi ofatlar tez-tez sodir bo‘lishi mumkinligini anglatadi, unda 1300 dan ortiq odam halok bo‘lgan va minglab kishilar bedarak yo‘qolgan.
Parij kelishuvining me’morchiligini shakllantirishda yordam bergan Tom Rivett-Karnak “Al Jazeera”ga bergan intervyusida bu ortiqcha o‘sish tobora muqarrar ko‘rinayotganini aytdi. “Ortiqcha o‘sish juda xavfli va qochib bo‘lmaydigan nuqtalar xavfini oshiradi”, dedi u. “Agar bu sodir bo‘lishi kerak bo‘lsa, bizning vazifamiz uni imkon qadar kichik va qisqa qilishdir.”
Hisobot, shuningdek, kelajakda harorat o‘sishi 1,5°C ga qaytishi uchun hozirdanoq issiqxona gazlari chiqindilarini barqaror qisqartirish kerakligini ta’kidlaydi. “Power Shift Africa” tahlil markazidan Muhammad Adou “Al Jazeera”ga bergan intervyusida 1,5°C dan yuqori har bir daraja ko‘proq hayot yo‘qotilishi, hosil yetishmovchiligi va iqtisodiyotga zarar yetkazilishini anglatishini aytdi. “Agar 1,5°C dan oshib ketishning oldini olishning iloji bo‘lmasa, albatta, bu ortiqcha o‘sishni nazorat ostida ushlab, haroratni imkon qadar tez pasaytirishimiz kerak”, dedi u.
Parij kelishuvi prognoz qilingan isishni kamaytirish va qayta tiklanadigan energiya o‘sishini rag‘batlantirishda sezilarli muvaffaqiyatga erishganiga qaramay, uni amalga oshirish uchun siyosiy iroda yetishmayapti, deb hisoblaydi Rivett-Karnak. “Harorat prognozlari 2015-yildagi 3-3,5°C dan hozirgi 2,3-2,5°C gacha tushdi, shuning uchun Parijdagi taraqqiyot haqiqiy bo‘ldi”, dedi u. “Biroq, 2015-yildagi taxmin shundan iborat ediki, siyosat iqtisodiyotga ergashadi, qayta tiklanadigan energiya narxining pasayishi siyosiy ambitsiyalarni o‘zi bilan tortadi. Bu har doim ham shunday bo‘lmadi.”
Ayniqsa, Qo‘shma Shtatlar mutlaqo nomuvofiq ekanligini ko‘rsatdi. Donald Trumpning ikkala prezidentlik davrida ham u Parij kelishuvidan butunlay chiqib ketdi, Trump ma’muriyati esa AQSh va hozir Venesuela neftini xalqaro iste’molchilarga targ‘ib qilishda davom etmoqda. 2015-yildan beri global qazib olinadigan yoqilg‘i iste’moli faqat oshdi. Xalqaro energetika agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yilda karbonat angidrid chiqindilari taxminan 145 million tonnaga oshib, rekord darajadagi 38,4 milliard tonnaga yetdi, bu 2019-yil darajasidan 5 foizga ko‘p.
Bu qayta tiklanadigan energiya ishlab chiqarish narxining keskin pasayishiga qaramay sodir bo‘lmoqda. Xalqaro qayta tiklanadigan energiya agentligi (IRENA) ma’lumotlariga ko‘ra, quyosh energiyasi 2010-yilga nisbatan 90 foiz arzonlashgan. Qayta tiklanadigan manbalar yangi elektr energiyasi ishlab chiqarishning eng tejamkor manbai sifatida qazib olinadigan yoqilg‘ilardan ustun turadi. 2025-yilda ishga tushirilgan yirik loyihalarning 90 foizdan ortig‘i bozorda qurilgan eng arzon yangi qazib olinadigan yoqilg‘i zavodidan arzonroq narxda elektr yetkazib berdi.
“Fojia shundaki, texnologik taraqqiyotimiz siyosiy taraqqiyotimizdan o‘zib ketdi”, dedi Muhammad Adou. “Bizga etishmayotgan narsa – qayta tiklanadigan texnologiyalarni kerakli tezlikda joriy etishga, qazib olinadigan yoqilg‘ilarni bosqichma-bosqich tugatishga va rivojlanayotgan mamlakatlarga bu o‘tishni moliyalashtirishga tayyor hukumatlardir. Bu inqirozdan chiqish yo‘li 2015-yilga qaraganda aniqroq. Endi bizga siyosiy jasorat kerak.”
AQShning iqlim siyosatidagi orqaga qaytishlari va Parij kelishuvidan chiqishi global boshqaruv darajasidagi o‘zgarishlar sur’atini sekinlashtirdi. Global energiya talabi, ayniqsa sun’iy intellektdan, o‘sishda davom etmoqda. 2024-yilda AI ma’lumotlar markazlari global elektr energiyasining taxminan 1,5 foizini iste’mol qilgan. Bu iste’mol 2030-yilga borib ikki baravar oshishi kutilmoqda.
Ko‘pchilik Apple va Meta kabi yirik texnologiya kompaniyalari AI chiqindilarini kamaytirish uchun yangi texnologiyalardan foydalanishlari kerak deb hisoblaydi. Oksford universiteti professori Yan Rozenov “Al Jazeera”ga bergan intervyusida ma’lumotlar markazlariga talab keskin oshayotganini va ularning ko‘pchiligi qazib olinadigan yoqilg‘ilarda ishlayotganini ta’kidladi. U ma’lumotlar markazlaridan chiqadigan chiqindi issiqlikni qayta ishlash kabi aylanma energiya tizimlarini qo‘llashni taklif qildi.
AI uchun elektr energiyasiga bo‘lgan talabning keskin oshishi yirik texnologiya kompaniyalarining iqlim va’dalarini bajarishiga to‘sqinlik qilmoqda. 2025-yil iyul oyida The Guardian gazetasi Microsoft, Amazon va Google’ning umumiy karbonat chiqindilari bir yil ichida qariyb 20 foizga oshganini xabar qildi. AQShda AI tomonidan qo‘zg‘atilgan talab tobora ko‘proq qazib olinadigan yoqilg‘ilar hisobiga qondirilmoqda. Atrof-muhit yaxlitligi loyihasi ma’lumotlariga ko‘ra, ma’lumotlar markazlarini ta’minlash uchun kamida 74 ta gaz elektr stansiyasini qurish rejalashtirilgan.
Dunyoni 1,5°C chegarasiga qaytarish uchun UNEP hisoboti keng ko‘lamli karbonat angidridni olib tashlash (CDR) loyihalarini amalga oshirish zarurligini ta’kidlaydi. Bular daraxt ekish va ekotizimlarni tiklash kabi an’anaviy usullarni, shuningdek, uglerodni ushlash va saqlash kabi munozarali texnologiyalarni o‘z ichiga oladi. Rozenovning fikricha, uglerodni olib tashlash texnologiyalari o‘z o‘rniga ega, ammo asosiy dekarbonizatsiya yo‘li sifatida emas. “Nega? Chunki birinchi navbatda chiqindilarni oldini olish ancha arzon”, dedi u.

Подписание Парижского соглашения 200 странами в 2015 году стало редким моментом глобального единства, и эйфория была настоящей. Под аплодисменты и слезы международный климатический договор был одобрен почти всеми странами мира. Основополагающим обязательством соглашения было недопущение повышения температуры более чем на 1,5°C по сравнению с доиндустриальным уровнем середины XIX века.
Однако спустя 11 лет становится очевидным, что Земля вскоре превысит этот порог из-за продолжающегося рекордного сжигания ископаемого топлива. Доклад Программы ООН по окружающей среде (ЮНЕП) в Найроби, Кения, под названием «Ограничение превышения», показал, что даже по самому оптимистичному сценарию Земля нагреется на 1,8°C выше доиндустриального уровня. В докладе добавляется, что лучшая надежда для планеты — это путь «превышения, пика и спада».
Это означает, что все еще возможно и необходимо снизить температуру и достичь целей Парижа, но для этого требуется корректировка курса. В докладе ЮНЕП прогнозируется, что глобальное повышение температуры превысит порог в 1,5°C «в ближайшие несколько лет», продолжит расти, а затем постепенно остынет до отметки ниже 1,5°C, надеюсь, к концу века.
В докладе четко указано, что воздействие повышения температуры будет усиливаться с каждым годом, проведенным выше порога в 1,5°C. Экстремальные погодные явления станут более интенсивными; опасность затопления малых островных государств и прибрежных городов возрастет, а утрата биоразнообразия ускорится. Это означает, что такие катастрофы, как недавние разрушительные наводнения в Непале, в результате которых погибло более 1300 человек и тысячи пропали без вести, вызванные таянием ледников, могут участиться.
Том Риветт-Карнак, который помог сформировать архитектуру Парижского соглашения, заявил в интервью Al Jazeera, что это превышение выглядит все более неизбежным. «Превышение чрезвычайно опасно и повышает риски необратимых переломных моментов», — сказал Риветт-Карнак. «Если это должно произойти, наша задача — сделать его как можно меньшим и коротким».
Чтобы гарантировать возвращение порога повышения температуры к 1,5°C в будущем, мир должен действовать сейчас, предупреждает доклад, с устойчивым сокращением выбросов парниковых газов. Мохаммед Адоу из аналитического центра Power Shift Africa заявил Al Jazeera, что каждая доля градуса выше 1,5°C означает больше потерянных жизней, неурожаев и ущерба для экономики. «Если превышение 1,5°C больше нельзя избежать, то, конечно, мы должны держать это превышение под контролем и как можно скорее снизить температуру», — сказал он. «Сдаться, потому что 1,5°C временно превышен, было бы катастрофической, непростительной ошибкой».
Несмотря на необычайный импульс, который вызвало Парижское соглашение, поскольку оно уменьшило масштабы прогнозируемого потепления и ускорило рост чистой энергетики, политическая воля довести его до конца так и не появилась, сказал Риветт-Карнак. «Прогнозы температуры упали с 3-3,5°C в 2015 году до примерно 2,3-2,5°C сейчас, поэтому прогресс, достигнутый в Париже, был реальным», — сказал он. «Однако предположение 2015 года заключалось в том, что политика последует за экономикой, что снижение затрат на возобновляемую энергию потянет за собой политические амбиции. Это не всегда оказывалось так».
Особенно Соединенные Штаты оказались совершенно непоследовательными. При обеих президентских сроках Дональда Трампа они полностью выходили из Парижского соглашения, а администрация Трампа продолжает активно продвигать американскую и теперь венесуэльскую нефть на международные рынки. С 2015 года мировое потребление ископаемого топлива только выросло. По данным Международного энергетического агентства, выбросы углекислого газа в 2025 году выросли примерно на 145 миллионов тонн, достигнув рекордных 38,4 миллиарда тонн, что на 5 процентов выше уровня 2019 года.
Это происходит несмотря на значительное снижение стоимости производства возобновляемой энергии. Согласно Международному агентству по возобновляемым источникам энергии (IRENA), солнечная энергия теперь на 90 процентов дешевле, чем в 2010 году. Более того, возобновляемые источники превосходят ископаемое топливо как наиболее экономически эффективный источник новой генерации электроэнергии. Более 90 процентов крупных проектов, введенных в эксплуатацию в 2025 году, поставляли электроэнергию по цене ниже стоимости самого дешевого нового завода на ископаемом топливе, построенного на их рынке.
«Трагедия в том, что наш технологический прогресс обогнал наш политический прогресс», — сказал Мохаммед Адоу. «Чего нам не хватает, так это правительств, готовых внедрять возобновляемые технологии с необходимой скоростью, поэтапно отказываться от ископаемого топлива и предоставлять развивающимся странам финансирование для этого перехода. Путь выхода из этого кризиса яснее, чем в 2015 году. Теперь нам нужна политическая смелость, чтобы пройти по нему».
Откат климатической политики США при президенте Трампе и его выход из Парижского соглашения, несомненно, замедлили импульс к изменениям на уровне глобального управления. Глобальный спрос на энергию, особенно со стороны искусственного интеллекта, продолжает расти. В 2024 году центры обработки данных ИИ потребили, по оценкам, около 1,5 процента мирового электричества. Ожидается, что к 2030 году это потребление удвоится.
Многие считают, что крупные технологические компании, такие как Apple и Meta, обязаны использовать новые технологии, чтобы обратить вспять направление движения с выбросами ИИ. «Спрос на центры обработки данных резко растет», — заявил Ян Розенов, профессор энергетической и климатической политики Оксфордского университета, в интервью Al Jazeera. «И слишком многие из них работают на ископаемом топливе. Технологические компании должны поступать правильно». Розенов указал на использование циклических энергетических систем как на одно из средств сокращения выбросов. «Отходящее тепло от центров обработки данных можно и нужно утилизировать — это то, что происходит в Швеции уже много лет».
Взрывной спрос на электроэнергию для питания ИИ означает, что крупные технологические компании изо всех сил пытаются выполнить свои климатические обещания. В июле этого года британская газета The Guardian сообщила, что совокупные выбросы углерода Microsoft, Amazon и Google увеличились почти на 20 процентов за год, что эквивалентно примерно одной трети выбросов CO2 Франции. В своем ежегодном отчете об устойчивом развитии Amazon заявила: «Мы признаем, что путь к тому, чтобы стать более устойчивой компанией, не является прямой линией. Хотя наши выбросы выросли в 2025 году, мы остаемся твердыми в своем стремлении к устойчивому развитию».
Вызванный ИИ спрос в США, в частности, все чаще удовлетворяется за счет ископаемого топлива. Проект экологической целостности сообщает, что существуют планы по строительству как минимум 74 газовых электростанций для обслуживания центров обработки данных, которые могут выбрасывать более 660 миллионов тонн парниковых газов в год, что эквивалентно годовому загрязнению Австралии. Чтобы помочь вернуть мир на курс 1,5°C, доклад ЮНЕП указывает на необходимость реализации крупномасштабных проектов по удалению углекислого газа (CDR).
Они включают традиционные методы, такие как посадка деревьев и восстановление экосистем, а также более спорные, такие как улавливание и хранение углерода, когда выбросы собираются, очищаются и хранятся глубоко под землей — технология, которую трудно реализовать в больших масштабах. Розенов сказал, что технологии удаления углерода имеют свое место, но не как основной путь декарбонизации. «Почему? Потому что гораздо дешевле избежать выбросов в первую очередь», — сказал он.