Miliband seshanba kuni parlamentda so‘zlagan nutqida Britaniya Isroil turar-joylaridan keladigan tovarlarga import taqiqini joriy etishini aytdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, keng qamrovli sanksiyalar rejimi ham o‘rnatiladi.
Vazir ta'kidlashicha, Britaniya endi adolatsizlik va azob-uqubatlarni shunchaki “qoralab” qo‘ya olmaydi, balki turar-joylarning kengayishiga qarshi “harakat” qilishi kerak. “Bugun biz qo‘shimcha azob-uqubatlar va ikki davlat yechimining yo‘q qilinishiga guvoh bo‘lishdan bosh tortamiz”, dedi u.
AQSh Isroildagi elchisi orqali Britaniyaning sanksiya rejasini tanqid qilgan bo‘lsa, ikki isroillik vazir Britaniyaga qarshi choralar ko‘rishga chaqirdi. Miliband, shuningdek, Britaniyaning G‘arbiy Sohildagi ishg‘olni noqonuniy deb hisoblashini va Londonning fikricha, G‘arbiy Sohilning ayrim hududlarida falastinliklarga nisbatan “etnik tozalash” sodir bo‘layotganini aytdi.
Buyuk Britaniya va Isroil o‘rtasidagi yillik savdo hajmi £6 milliard ($8,12 mlrd)ni tashkil etadi, biroq sanksiyalarning ta'siri minimal bo‘lishi kutilmoqda, chunki Britaniyaning G‘arbiy Sohildagi turar-joylarda ishlab chiqarilgan tovarlarni Isroilning o‘zida ishlab chiqarilgan mahsulotlardan qanday ajratishi hozircha noaniq.

Министр иностранных дел Великобритании Эд Милибэнд объявил о введении санкций против нелегальных израильских поселений на оккупированном Западном берегу.
Во вторник Милибэнд заявил парламенту, что Британия введёт запрет на импорт товаров из израильских поселений. Он также отметил, что будет установлен всеобъемлющий режим санкций.
По его словам, Британия больше не может просто «указывать» на несправедливость и страдания, а должна «действовать», чтобы противостоять расширению поселений. «Сегодня мы отказываемся быть сторонними наблюдателями дальнейших страданий и разрушения решения о двух государствах», — заявил Милибэнд, имея в виду давнюю поддержку Британией идеи двух государств, против которой выступает Израиль.
США через своего посла в Израиле уже раскритиковали план Британии по санкциям, а два израильских министра призвали принять меры против Британии. Милибэнд, ставший главой МИД в июле, также заявил, что Британия считает оккупацию Западного берега незаконной и что, по мнению Лондона, на некоторых территориях Западного берега происходит «этническая чистка» палестинцев.
Влияние на двустороннюю торговлю между Великобританией и Израилем в размере 6 миллиардов фунтов стерлингов (8,12 миллиарда долларов) в год, вероятно, будет минимальным, поскольку детали того, как Великобритания будет отличать товары, произведённые в поселениях на Западном берегу, от товаров, произведённых в самом Израиле, пока неясны.