Janubiy Sudan rasmiylari, mamlakatning shimoliy qismidagi bir hududga noma'lum shaxslar tomonidan qilingan hujum natijasida yakshanba kuni kamida 169 kishi, jumladan yuqori martabali amaldorlar halok bo'lganini ma'lum qildi.
Ruweng ma'muriy hududi axborot vaziri Jeyms Monyluak Mijok hujumni o'nlab qurolli yoshlar tomonidan amalga oshirilgan deb ta'riflab, ular qo'shni Unity shtatidan kelgan va qarshilik ko'rsatayotgan Sudan Xalq Ozodlik Armiyasi (SPLA-IO) bilan bog'liq ekanligini da'vo qildi.
SPLA-IO hujumda ishtirok etganini rad etib, Unity shtati hokimiyatini zo'ravonlikni siyosatlashtirishda aybladi.
Mijokning aytishicha, halok bo'lganlar orasida 90 nafar bola, ayol va keksalar, shuningdek 79 nafar mintaqaviy kuchlar xodimlari, jumladan politsiyachilar bor.
Yana 50 kishi yaralangan bo'lib, ularning aksariyati qo'shni Abyei ma'muriy hududiga olib ketilgan va u yerda davolanmoqda.
Mijok BBCga bergan intervyusida hujumchilar Abiemnom okrugiga yakshanba kuni ertalab soat 04:30 atrofida, odamlar uxlab yotgan paytda kirib kelgan va ularni 'kutilmagan holatda' qoldirgan.
Uning so'zlariga ko'ra, hujumchilar uylar va bozorlarni yoqib yuborgan, jang 3-4 soat davom etgan. Bir qancha yuqori martabali mahalliy amaldorlar, jumladan okrug komissari va ijrochi direktor halok bo'lgan.
Mijok hukumat kuchlari hujumchilarni quvib chiqarganini va hozir hokimiyat to'liq nazoratni qo'lga kiritganini aytdi.
U shuningdek, Unity shtati amaldorlari Ruwengni nishonga olish rejasidan xabardor bo'lgan bo'lishi kerakligini da'vo qildi. Unity shtati hokimiyati bu ayblovga hozircha javob bermagan.
Birlashgan Millatlar Tashkilotining Janubiy Sudan missiyasi (Unmiss) ta'sirlangan hududdagi bazasi yaqinida himoya izlab taxminan 1000 fuqaro to'planganini ma'lum qildi. Missiya so'nggi 48 soat ichida mintaqadagi zo'ravonlikning kuchayishidan xavotir bildirdi.
Mahalliy hisobotlar va AFP axborot agentligi hujum qurbonlarining ko'p soni va davom etayotgan xavfsizlik muammolari tufayli yakshanba kuni ommaviy qabrga dafn qilinganini xabar qilmoqda.
O'tgan yili Abiemnom okrugida sodir bo'lgan shunga o'xshash voqeadan keyin 42 dan ortiq fuqaro halok bo'lgan edi.
Janubiy Sudan - dunyodagi eng yosh davlat - 2011 yilda tashkil topganidan beri fuqarolar urushi, qashshoqlik va korrupsiyadan aziyat chekmoqda.
BMT 2018 yilda Prezident Salva Kiir va uning uzoq yillik raqibi Riek Machar o'rtasida tuzilgan kuchlarni taqsimlash kelishuvi o'tgan yil davomida buzilganligi sababli 'to'liq miqyosli fuqarolar urushi' qaytishi mumkinligi haqida ogohlantirdi.

Власти Южного Судана заявили, что в результате нападения на район на севере страны в воскресенье погибли по меньшей мере 169 человек, включая высокопоставленных чиновников.
Министр информации административного района Рувенг Джеймс Монилуак Мижок описал нападение как осуществленное десятками вооруженных молодых людей, предположив, что они прибыли из соседнего штата Юнити и связаны с Народной армией освобождения Судана в оппозиции (SPLA-IO).
SPLA-IO отрицает какое-либо участие в атаке, обвиняя власти штата Юнити в политизации насилия.
Мижок сообщил, что среди погибших 90 детей, женщин и пожилых людей, а также 79 членов региональных сил, включая полицию.
Еще 50 человек получили ранения, большинство из них были доставлены в соседний административный район Абьей для лечения.
По словам Мижока, нападавшие вошли в округ Абиемном в Рувенге в воскресенье на рассвете, около 04:30 по местному времени, когда люди еще спали, и "застали их врасплох".
Он заявил, что правительственные силы на месте "уступали в численности... Нападавшие подожгли дома и рынки во время боев, которые длились от трех до четырех часов". Несколько высокопоставленных местных чиновников, включая комиссара округа и исполнительного директора, были убиты.
Мижок сообщил, что правительственные силы с тех пор вытеснили нападавших и власти теперь полностью контролируют ситуацию.
Он также предположил, что чиновники в штате Юнити "должны были знать" о плане нацелиться на Рувенг. Власти штата Юнити не ответили на это обвинение.
Миссия ООН в Южном Судане (Unmiss) сообщила, что около 1000 гражданских лиц начали искать защиту вблизи ее базы в пострадавшем районе. Миссия выразила тревогу в связи с всплеском насилия в регионе за последние 48 часов.
По данным местных отчетов и агентства AFP, жертвы нападения были похоронены в братской могиле в воскресенье из-за большого числа жертв и сохраняющихся проблем с безопасностью.
Подобный инцидент в округе Абиемном в прошлом году унес жизни более 42 гражданских лиц.
Южный Судан, самая молодая страна в мире, с момента своего образования в 2011 году страдает от гражданской войны, бедности и коррупции.
ООН предупредила, что "полномасштабная гражданская война" может вернуться, поскольку соглашение о разделе власти, заключенное в 2018 году между президентом Сальвой Кииром и его давним соперником Риеком Мачаром, распалось за последний год.