Rembrandtning uzoq vaqt yo'qolgan rasmı mutaxassislar tomonidan qayta topıldı va tasdiqlandi. Rasmning joylashuvi o'nlab yillar davomida noma'lum edi.
1633-yilda yaratilgan "Zaxariyaning ibodatxonadagi ko'rinishi" rasmı 1960-yilda golland ustasining asarlari ro'yxatidan chiqarilgan va keyingi yili xususiy kolleksiyaga sotilgandan keyin g'oyib bo'lgan.
Ammo rasm egasi uni Amsterdamdagi Rijksmuzeyda tekshirish uchun taqdim etganda qayta paydo bo'ldi. Muzey ikki yillik tekshiruv o'tkazdi.
Rijksmuzey direktori Tako Dibbits: "Restavratsiya qilinganida studiyada ko'rganimda, men darhol uning ajoyib kuchiga hayron qoldim", dedi.
Dibbitsning aytishicha, Rijksmuzeyga meros qilib olingan yoki sotib olingan rasmlar haqida ma'lumot so'raydigan odamlardan ko'plab elektron xatlar keladi. Bu holatda ular buning maxsus narsa bo'lishi mumkinligini bilishgan.
Muzey bo'yoqlar, rasm texnikasi va qatlamlarni o'rganib, ularning Rembrandtning o'sha davrdagi ishlariga mos kelishini aniqlab, haqiqiyligini tasdiqladi. Imzo asl va yog'och panel to'g'ri davrga tegishli.
Rasm chorshanba kuni omma uchun namoyish etiladi. Uning qadri noma'lum, ammo Rembrandt rasmlari uchun jahon rekordi 2009-yilda 20 million funt sterlingni tashkil etgan.
Rembrandt rasmni 27 yoshida yaratgan. Bu Injildagi sahna bo'lib, ruhoniy Zaxariyaga farishta Jebroil keksa bo'lsalar ham, uning va xotinining o'g'li bo'lishini aytadi.
Muzeyning aytishicha, Rembrandt Injil hikoyasiga yangicha burilish bergan. U Jebroilni ko'rinadigan tarzda tasvirlash o'rniga, uning mavjudligini faqat taxmin qilgan.

Долгое время считавшаяся утерянной картина Рембрандта была вновь обнаружена и аутентифицирована экспертами после того, как её местонахождение оставалось неизвестным на протяжении десятилетий.
Картина "Видение Захарии в храме", созданная в 1633 году, была исключена из списка работ голландского мастера в 1960 году и исчезла после продажи частному коллекционеру в следующем году.
Она вновь появилась, когда её владельцы представили её для экспертизы в Рейксмюсеуме в Амстердаме, где было проведено двухлетнее исследование.
Директор Рейксмюсеума Тако Диббитс заявил: "Когда я увидел её в нашей студии после реставрации, меня сразу поразила невероятная сила этой работы".
Музей подтвердил подлинность после изучения красок, которые соответствуют тем, что использовал Рембрандт в тот период, а также техники живописи и наслоений, сравнимых с его другими ранними работами. Подпись оригинальна, а деревянная панель датируется соответствующим периодом.
Картина будет выставлена для публичного просмотра со среды. Её стоимость неизвестна, но мировой рекорд аукционной цены для картины Рембрандта составляет 20 миллионов фунтов стерлингов, установленный в 2009 году.
Рембрандт создал эту картину в возрасте 27 лет. Она изображает библейскую сцену, где священнику Захарии архангел Гавриил сообщает, что, несмотря на их возраст, у него и его жены родится сын, Иоанн Креститель.
По словам музея, Рембрандт придал библейской истории инновационный поворот. Вместо того чтобы изображать архангела Гавриила видимым, он лишь намекнул на его присутствие.