Eronning Yaqin Sharqda davom etayotgan hujumlari sabab neft va gaz narxlari keskin ko'tarildi. QatarEnergy dunyodagi eng yirik gaz eksportchilaridan biri sifatida o'z ishlab chiqarishini to'xtatdi, bu esa tabiiy gaz narxlarini oshirdi.
Neft narxlari ham ko'tarilib, global standart Brent nefti dastlabki savdo kunida barreliga 82 dollarga yetdi. Bu Hormuz bo'g'ozida kamida uchta kemaga hujum qilinganidan keyin sodir bo'ldi.
Eron kemalarni mamlakatning janubidagi ushbu muhim suv yo'lidan o'tmaslikka chaqirdi, bu orqali dunyo neft va gazining 20% tashiladi.
AQShda Nasdaq va S&P 500 indekslari dastlab pasaygan bo'lsa-da, savdo kunining o'rtalarida ular o'sishga qaytdi. Londonda FTSE 100 indeksi 1,2% ga tushdi, Fransiyada CAC-40 2,2% ga, Germaniyada Dax 2,6% ga pasaydi.
Qatar Mudofaa vazirligi Eron tomonidan uchirilgan dron Ras Laffan sanoat shahridagi ob'ektni nishonga olganini aytdi. Saudiya Arabistonida Aramco Ras Tanuradagi yirik neftni qayta ishlash zavodini vaqtincha yopdi.
Hormuz bo'g'oziga kirishda xalqaro kemachilik deyarli to'xtab qoldi. Tahlilchilar mojaroning uzoq davom etishi energiya narxlarini yanada oshirishi mumkinligini ogohlantirmoqda.
OPEC+ neft ishlab chiqaruvchi davlatlar guruhi narx o'sishini yumshatish uchun kuniga 206 ming barrel qo'shimcha ishlab chiqarishga rozi bo'ldi, ammo ba'zi mutaxassislar buning unchalik yordam bermasligiga shubha qilmoqda.

Цены на нефть и газ резко выросли в результате продолжающихся ударов Ирана по странам Ближнего Востока. Цены на природный газ подскочили после того, как QatarEnergy, один из крупнейших мировых экспортеров, приостановил производство из-за "военных атак" на свои объекты.
Цены на нефть также выросли: мировой эталонный сорт Brent в понедельник кратковременно достиг 82 долларов за баррель после нападений как минимум на три судна в районе Ормузского пролива.
Иран предупредил суда о нежелательности прохода через этот критически важный водный путь, через который транспортируется около 20% мировой нефти и газа.
В США основные фондовые индексы открылись с падением, но к середине торговой сессии Nasdaq и S&P 500 восстановили потери. В Лондоне индекс FTSE 100 закрылся с падением на 1,2%, во Франции CAC-40 упал на 2,2%, в Германии Dax снизился на 2,6%.
Министерство обороны Катара сообщило, что дрон, запущенный из Ирана, атаковал объект в промышленном городе Рас-Лаффан. В Саудовской Аравии Aramco временно закрыла крупный нефтеперерабатывающий завод в Рас-Тануре после удара дрона.
Международное судоходство практически остановилось у входа в Ормузский пролив. Аналитики предупреждают, что затяжной конфликт может привести к дальнейшему росту энергетических цен.
Группа стран ОПЕК+ согласилась увеличить добычу на 206 тысяч баррелей в сутки для смягчения роста цен, но некоторые эксперты сомневаются в эффективности этой меры.
Экономисты отмечают, что устойчивый рост цен на нефть может усилить инфляционное давление и повлиять на планы центральных банков по снижению процентных ставок.