Saturday Night Live (SNL) shousi Turet sindromi haqidagi skechi uchun tanqidga uchradi. Turet Action xayriya tashkiloti bu skechni "qabul qilinmaydigan" deb atadi.
Sketchda Bill Cosby, Mel Gibson, JK Rowling, Kanye West, Armie Hammer va Louis CK kabi mashhur shaxslar o'zlarining o'tmishdagi harakatlarini Turet sindromi bilan izohlashgan.
Turet Action bosh direktori Emma McNally: "Bu skech nogironlikni masxara qilishdir va hech qanday holatda qabul qilinmaydi", dedi.
Bu voqea BAFTA mukofotlari marosimidan so'ng yuz berdi, u yerda Turet sindromi bilan kurashayotgan Jon Davidson o'zini nazorat qila olmagan holda irqiy haqorat so'zini aytgan edi.
Davidson o'zining tiklari ixtiyoriy emasligini va uning shaxsiy qarashlarini aks ettirmasligini ta'kidladi.
McNally Turet sindromi murakkab nevrologik kasallik ekanligini va "masxara qilish uchun emas" deb ta'kidladi.
NBC Universal kompaniyasidan izoh so'ralgan.
Shuningdek, NAACP Image Awards marosimida boshlovchi Deon Cole ham o'z monologida Turet sindromi haqida hazil qilgani uchun tanqid qilindi.

Юмористическое шоу Saturday Night Live (SNL) подверглось критике за скетч о синдроме Туретта. Благотворительная организация Tourette Action назвала этот скетч "неприемлемым".
В скетче участники шоу изображали таких знаменитостей, как Билл Косби, Мел Гибсон, Дж. К. Роулинг, Канье Уэст, Арми Хаммер и Луи Си Кей, которые объясняли свои прошлые действия синдромом Туретта.
Генеральный директор Tourette Action Эмма Макналли заявила: "Этот скетч высмеивает инвалидность и ни в коем случае не может быть терпим".
Инцидент произошел после скандала на церемонии вручения премии BAFTA, где активист с синдромом Туретта Джон Дэвидсон непроизвольно выкрикнул расовое оскорбление.
Дэвидсон подчеркнул, что его тики являются непроизвольными и не отражают его личные взгляды.
Макналли отметила, что синдром Туретта — это сложное неврологическое состояние, а не повод для шуток.
Телеканал NBC Universal, транслирующий SNL, пока не прокомментировал ситуацию.
Также критике подвергся комик Деон Коул, который пошутил о синдроме Туретта во время церемонии NAACP Image Awards.